moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Filmowe Westerplatte budzi kontrowersje

Mieli bronić się 12 godzin. Wytrwali 7 dni. – Mam nadzieję, że dla wielu widzów film będzie pozytywnym zaskoczeniem, bo jest to klasyczne love story o miłości do ojczyzny – podkreśla Paweł Chochlew, reżyser „Tajemnicy Westerplatte”. Film wchodzi do kin 15 lutego.

Michał Żebrowski w roli mjr. Henryka Sucharskiego.

Od początku filmowi „Tajemnica Westerplatte” towarzyszyły kontrowersje. Kilka lat temu, jeszcze zanim na planie padł pierwszy klaps, w prasie pojawiły się przecieki, że niektóre sceny (żołnierze piją wódkę, oddają mocz na portret naczelnego wodza Sił Zbrojnych), kalają pamięć obrońców polskiej placówki. Padły zarzuty, że to antypolski film.

– Przez myśl mi nie przeszło, aby kogoś opluwać i obrażać – mówi w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl reżyser Paweł Chochlew. Po niewielkich zmianach w scenariuszu i dużych w obsadzie (Bogusława Lindę grającego majora Henryka Sucharskiego zastąpił Michał Żebrowski) wiosną 2012 roku zakończyły się zdjęcia. – Mam nadzieję, że dla wielu widzów film będzie pozytywnym zaskoczeniem, bo jest to klasyczne love story o miłości do ojczyzny – podkreśla reżyser.

Jak na film wojenny przystało, w „Tajemnicy Westerplatte” nie zbrakło efektów batalistycznych: wybuchają cysterny, pada wystrzał z pancernika Schleswig-Holstein, Westerplatte jest bombardowane przez niemieckie samoloty, a z morza ostrzeliwane przez torpedowce. Jednak Paweł Chochlew tłumaczy, że chciał przede wszystkim pokazać dylematy, przed którymi musieli stanąć żołnierze i dowódcy. Major Henryk Sucharski, doświadczony oficer, wykonał już rozkaz utrzymania placówki przez 12 godzin i nie chciał skazywać swoich żołnierzy na pewną śmierć. Zamierzał poddać Westerplatte, bo wiedział, jaka sytuacja jest w kraju. Pochodzący ze szlachty kapitan Franciszek Dąbrowski to romantyk, który ani myśli się poddać, pragnie walczyć, zginąć za ojczyznę i poświęcić życie żołnierzy. Reżyser twierdzi, że nie chciał oceniać żadnej z tych postaw. Obie stworzyły mit Westerplatte. Gdyby był tylko major Sucharski, Westerplatte prawdopodobnie poddałoby się już drugiego dnia, a gdyby był tylko kapitan Dąbrowski, mielibyśmy zapewne drugie Termopile i ponad 200 żołnierskich grobów.


Chochlew wyreżyserował „Tajemnicę Westerplatte” na podstawie własnego scenariusza. Korzystał z różnych źródeł (m.in. z książki Melchiora Wańkowicza), ale przede wszystkim oparł się na publikacji Mariusza Borowiaka „Westerplatte. W obronie prawdy”, która drobiazgowo opisuje siedem wrześniowych dni w 1939 roku. Reżyser rozmawiał także z obrońcami półwyspu (m.in. z Ignacym Skowronem, kapralem Wojska Polskiego). Jak mówi, poznał fakty nieznane szerszej publiczności, które odbiegały od powtarzanej przez lata legendy, m.in. że major Sucharski przechodził załamanie nerwowe, że już drugiego dnia została podniesiona biała flaga, że doszło do puczu, w wyniku którego zostało przejęte dowodzenie placówką, a także że dezerterów na Westerplatte rozstrzelano. Picie alkoholu na warowni numer pięć pokazał już w filmie „Westerplatte” w 1967 roku Stanisław Różewicz; wówczas scena ta nie wzbudziła emocji.Nie wszyscy historycy zgadzają się z przedstawionymi w filmie faktami. – Nie ma żadnych dowodów, że 2 września została wywieszona biała flaga – twierdzi dr Andrzej Drzycimski, zajmujący się historią II wojny światowej, i odsyła do ostatniego numeru „Przeglądu Wojskowo-Historycznego”, gdzie znaleźć można artykuł na ten temat. – Historia Westerplatte opisywana była dotychczas na podstawie emocjonalnych relacji Westerplatczyków. Nie ujmuję im prawa do własnych wspomnień, ale dla historyka nie jest to źródło. Westerplatte nadal czeka na opracowanie historyczne, dokumenty znajdują się zarówno w polskich, jak i niemieckich archiwach – mówi dr Drzycimski. Na przykład Archiwum Wojenne we Freiburgu ma dokumentację bombardowania Westerplatte 2 września – 32 dobrze zachowane zdjęcia.

Reżyser broni się, że nakręcił film fabularny, a nie dokument, film o ludziach, a nie pomnikach. – Opowiadam przejmującą historię, z którą może się identyfikować każdy widz, gdy trzeba podjąć decyzję, jak postąpić – podsumowuje Paweł Chochlew.Inspiracją dla filmowców są nie tylko wydarzenia z okresu II wojny światowej. Na portalu polska-zbrojna.pl informowaliśmy o dwóch projektach opowiadających historie współczesnych misji polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie.

 

  Polski film o Iraku – operacja City Hall

Z garstką żołnierzy ppłk Grzegorz Kaliciak przez kilka dni bronił miejskiego ratusza w Karbali. – Bywało, że musiałem osłaniać się ciałami zabitych rebeliantów – mówi portalowi polska-zbrojna.pl. Na kanwie tych wydarzeń powstaje film z Marcinem Dorocińskim w roli dowódcy kompanii rozpoznawczej.
  Zobaczyć Afganistan oczami żołnierzy

– Udało nam się zebrać unikalny materiał filmowy. Nikt wcześniej nie miał szansy kręcić tak blisko żołnierzy – mówi reżyser i scenarzysta Jan Pawlicki, który po miesiącu pobytu w bazie Ghazni zakończył zdjęcia do dokumentalnego filmu o misji afgańskiej „Nikt nie zostaje”. Razem z operatorem Wojciechem Filipczakiem wracają w sobotę z Afganistanu.
Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Dariusz Krysiak, Ula Marchwiak, Martynas Vidzbelis

dodaj komentarz

komentarze

~NIKT
1521138720
Jeśli doszło do puczu i przejęciu władzy przez kpt. Dąbrowskiego, to w końcu, kto poddał placówkę 7 dnia? Obalony i niezdolny do walki, wyczerpany nerwowo mjr Sucharski, czy gorliwy do walki i gotowy na tzw. Termopile kpt. Dąbrowski? Coś tu nie gra.
17-6E-71-F7
~reflektor
1374400620
W Dzienniku Działań Bojowych pancernika SX nie ma zapisu o białej fladze - proszę dokładnie przeczytać książkę i nie powielać stereotypów.
20-4B-7D-A4
~kret
1361468040
Film rewelacyjny. żołnierze to nie cyborgi ale zwykli ludzie. Świetnie oddana atmosfera. Czuć strach, zmęczenie i nadzieję że pomoc lada chwila nadejdzie.Sam konflikt pomiędzy SUCHARSKIM a DĄBROWSKIM nie robi z żadnego z nich bohatera. Miałem wybór- wybrałem SUCHARSKIEGO. Filmu nie polecam dla tych którzy oczekują fajerwerków w amerykańskim stylu
95-27-7C-E0
~Tierce
1360825260
" Opowiadam przejmującą historię, z którą może się identyfikować każdy widz, gdy trzeba podjąć decyzję, jak postąpić" Ja też znam pewnego widza. Urodzony w 1916, szlak bojowy na wybrzeżu, mógł również słuzyć. na WST. I napisał co sądzi o tym filmie. https://www.facebook.com/morscystrzelcy
95-30-C8-E8
~Mikołaj Wileas
1360780680
Zbyt duż gwiazd w obsadzie, zbyt mało prawdziwych, teatralnych aktorów.
BE-AE-0E-20
~Tierce
1360686720
A ja polecam zdjęcie z Kubą Wesołowskim. Piękny ślad po odszyciu został na prawej stronie ;)
95-30-C8-E8
~Wicher
1360672200
Pan dr Drzycimski niech zajrzy do Dziennika Działań Bojowych pancernika SX z września 1939 r. (wydanego też w j.polskim) a się przekona, że jest tam zapisane, że 2.IX została wywieszona biała flaga. To jest bardzo ważne źródło dla badających historię obrony Westerplatte!
C1-E3-DD-E0

„Ta ziemia do Polski należy…”
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
I zdobyliśmy!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO