Walka w bliskim kontakcie, elementy samoobrony oraz działanie karabinkiem były tematem dwudniowego kursu szkoleniowego zorganizowanego przez Cykl Wychowania Fizycznego i Sportu we wrocławskim Centrum Szkolenia.
Tradycyjnie już pomysłodawca i organizator szkolenia kapitan Piotr Kowalski, oficer Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu, zaprosił do współpracy Krzysztofa Sawickiego, który prowadzi szkolenia Israeli Krav Maga w Polsce w sektorze Ministerstwa Obrony Narodowej od ponad 10 lat. Jest on również oficjalnym reprezentantem Israeli Krav Maga, szkoleniowcem i konsultantem ds. walki w bliskim kontakcie w jednostkach specjalnych i antyterrorystycznych, a także pierwszym i jedynym Polakiem, który odbył kompletne szkolenie instruktorskie krav maga w Izraelu i uzyskał tytuł mistrzowski autoryzowany przez rdzenną izraelską organizację Israeli Krav Maga Association (IKMA).
System Israeli Krav Maga oparty jest na najbardziej podstawowych, podświadomych odruchach obronnych człowieka. Głównym i podstawowym założeniem tego systemu jest jak najszybsze pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. W tym celu na treningach przyswaja się wiedzę z zakresu samoobrony, uderzeń, kopnięć, walki w parterze, rzutów, obrony przed niebezpiecznym narzędziami oraz bronią palną, działania w wysokim stresie, pierwszej pomocy oraz survivalu.
W szkoleniu, oprócz ponad 100 osób cywilnych, udział wzięła kadra Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu, żołnierze Centrum, a także przedstawiciele Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Policji.
Zgodnie z założeniem, że „jeżeli nie potrafisz walczyć, nie znasz również samoobrony”, zajęcia były splotem elementów samoobrony ze szkoleniem specjalistycznym w zakresie m.in. sytuacji wysokiego ryzyka, CQB (Close Quarters Battle), walki w bezpośrednim kontakcie, walki nożem oraz taktyki strzeleckiej.
Nacisk szkoleniowy położony był głównie na reagowanie w zmieniającej się sytuacji zagrożenia oraz na wykonywanie zadań przy dużym obciążeniu psychofizycznym. Żołnierze uczyli się, jak pokonać wroga zadając mu śmiertelne rany w jak najkrótszym czasie, minimalnie ryzykując swoim życiem. Przedstawiono jak do walki używać broni palnej długiej, krótkiej, pałki i noża. Ponadto, uczestnicy szkolenia doświadczyli elementów treningu psychologicznego, by mentalnie również być gotowym do starcia. Żołnierz jest uczony walki wręcz i taktyki łącznie tak, by automatyzm użycia broni był naturalną konsekwencją ruchu w skutecznej eliminacji przeciwnika.
Profesjonalizm prowadzących, przygotowanie fizyczne i zaangażowanie ćwiczących spowodowało, że dwa dni ciężkiej pracy w czasie zajęć zakończyło się bez urazów i kontuzji. Oczywiście siniaki, otarcia i stłuczenia są nierozłącznym elementem Israeli Krav Maga oraz wojskowej walki w bliskim kontakcie, ale one są wliczone w poświęcenie treningowe.
Weryfikacja umiejętności, modernizacja elementów technicznych nawiązujących do najnowszych zdarzeń na współczesnym polu walki lub sytuacjach ulicznych, wnioski i założenia współpracy na przyszłość – takim podsumowaniem zakończyło się seminarium IKMA we Wrocławiu.
Źródło: CWFiS, kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
autor zdjęć: Piotr Kurzynowski
komentarze