moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Książka „Farmakologizacja wojny”

"Ta wnikliwa analiza „dopalaczy” wojny jest w znacznej mierze nieopowiedzianą dotąd historią roli, jaką środki odurzające odegrały na przestrzeni wieków w podtrzymywaniu żołnierzy na polach bitew, oraz roli, jaką odegrają w przyszłości w napędzaniu wojny. Na długie lata książka ta stanie się tekstem klasycznym" –   fragment recenzji autorstwa profesora Christophera Cokera (Department of International Relations, London School of Economics and Political Science).

Łukasz Kamieński, autor "Farmakologizacji wojny. Historii narkotyków na polu bitwy", to doktor nauk politycznych, absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz stosunków międzynarodowych w London School of Economics and Political Science (LSE), adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Specjalizuje się w strategicznych aspektach stosunków międzynarodowych oraz historii i teorii wojny. Autor monografii "Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych" oraz licznych artykułów, m.in. w: "Armed Forces and Society", "Strategic Insights", "Kwartalniku Bellona", "Kulturze i Historii", "Studiach Politycznych".

Ze Wstępu: "Nie jestem zwolennikiem „farmakologicznego kalwinizmu” w sferze militarnej. Można mi zarzucić, że usprawiedliwiam stosowanie środków psychoaktywnych zarówno grupowo (przez siły zbrojne), jak i indywidualnie (przez wojowników i żołnierzy). Tak istotnie czynię. W gruncie rzeczy zadziwiające i zastanawiające byłoby, gdyby wojsko nie korzystało ze wsparcia psychofarmakologii…"

Łukasz Kamieński uświadamia nam istnienie swoistego „ukrytego” czy nawet (…) „wstydliwego” wymiaru wojny. Co więcej, podaje liczne argumenty na rzecz tezy o celowym, powszechnym i mniej lub bardziej wyrafinowanym stosowaniu narkotyków i substancji psychoaktywnych w warunkach wojny. Nie unika przy tym kontrowersyjnych z tradycyjnego punktu widzenia tez dotyczących roli farmakologii na wojnie. (…) Choć na pierwszy rzut oka praca mieści się w obrębie nauk historycznych, w szczególności historii wojskowości, w bardzo ciekawy sposób wplata wątki o charakterze filozoficznym, antropozoficznym, kulturoznawczym, etnograficznym, religioznawczym, socjologicznym, psychologicznym i psychospołecznym, lingwistycznym etc. Jednym słowem, wykorzystuje interdyscyplinarność jako metodę pozwalającą na pogłębienie obszaru badań w celu uzyskania imponującego efektu jakościowego. (…). Książka łączy zalety wartkiego, potoczystego wykładu z dziedziny historii wojskowości z publicystyką naukową w najlepszym wydaniu: popartą głęboką wiedzą Autora, wykorzystaniem rozlicznych źródeł naukowych, przekonującą argumentacją i atrakcyjną w sensie stylistycznym i semantycznym narracją - z recenzji dr. hab. Artura Gruszczaka.

Łukasz Kamieński, "Farmakologizacja wojny. Historia narkotyków na polu bitwy", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012.

Redakcja „Polski Zbrojnej" objęła książkę patronatem medialnym.

PZ

autor zdjęć: Adam Roik, Combat Camera

dodaj komentarz

komentarze


Bądź bezpieczny w sieci
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Początek wielkiej historii
Syndrom Karbali
Groźny incydent w Libanie
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Marynarz w koreańskim tyglu
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Miecz w ręku NATO
Zbrodnia bez kary
Zbrodnia i kłamstwo
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Zaproszenie do przygody
Wojsko testuje systemy antydronowe
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
NATO i USA o Iranie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Wypadek w PKW UNIFIL
Kadeci na start
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Debata o bezpieczeństwie
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Fińska armia luzuje rygory
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Wielkie serce K9
Od cyberkursu po mundurówkę
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Psiakrew, harmata!
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Pirania zdała egzamin
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
„Kryzys” na AWL-u
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Armia na kryzys
Chunmoo trafią do Gostynina
Rosomaki na lądzie i morzu
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Pierwsze loty
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Desant, konie i czołgi…
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zasiąść za sterami Apache’a
Twarde na poligonie
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Wojna sześcioosobowych armii
Pasja i fart
Adaptacja i realizm
Ochrona w gotowości
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO