moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawsze marzył o mundurze

Z moich trzech miłości na pierwszym miejscu stawiam wojsko – mówi st. szer. Piotr Maletka, pierwszy żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej, który po powrocie z misji w Afganistanie dostał odznakę „Za Rany i Kontuzje”. Teraz studiuje bezpieczeństwo narodowe i ma zamiar zostać oficerem.


Tradycje i zamiłowanie do munduru Piotr wyniósł z rodzinnego domu. Dziadek pilot latał na samolotach IŁ-28. Ojciec, absolwent Wojskowej Akademii Technicznej, służył w jednostce wojskowej w Sochaczewie. – Odkąd pamiętam, chciałem zostać pilotem myśliwca – wspomina 30-letni dziś starszy szeregowy. Życie jednak zmodyfikowało te plany. Niewielka wada wzroku (zaledwie minus 0,5) zamknęła mu drzwi do podniebnej kariery. Mógł latać na śmigłowcach, ale to nie to samo. Ostatecznie zgłosił się do Batalionu Sił Szybkiego Rozwinięcia SHIRBRIG w Szczecinie. – Fascynowało mnie wojsko i jednostki specjalne, skoki na spadochronie, nurkowanie – dla mnie to esencja bycia żołnierzem – mówi Piotr.

Adrenalina zawsze pchała go do przodu, dlatego zaciągnął się na misję do Afganistanu. Wyjechał wraz z IV zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Trafił do bazy Ghazni do grupy bojowej Alfa. Wziął udział w 130 patrolach i konwojach, również humanitarnych.

Szczególnie zapamiętał operację „Roksana”. Ochraniał konwój 19 ciężarówek, które wiozły do Malistanu pomoc humanitarną. Pokonanie 100 km górskich dróg zajęło im aż trzy dni. Za udział w polsko-amerykańskich patrolach z EOD (patrol rozminowania) został wyróżniony przez gen. dyw. Jeffreya Schloessera. – W Afganistanie zawsze można było na nim polegać. To dobry i sumienny żołnierz – ocenia st. szer. Oktawiusz Sobczyk, kolega z 3 Batalionu 12 Brygady Zmechanizowanej, który razem z Piotrem był na misji.

Podczas jednego z patroli miał usunąć kłębowisko metalowych rur, które tarasowały drogę. Akcja skończyła się kontuzją, trafił do szpitala, nie obyło się bez operacji. – Na szczęście był to już koniec zmiany, wyjeżdżałem bez poczucia winy, że zawiodłem – podkreśla Piotr.  Ma status weterana poszkodowanego (jest członkiem Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju). Pod koniec września dostał od ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka odznakę „Za Rany i Kontuzje” odniesione na misji.

Piotr jest studentem drugiego roku na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Szczecińskim. – Chcę skończyć szkołę podoficerską, a później zostać oficerem – opowiada. Myśli też o wyjeździe na kolejną misję.

Jest jednym z pomysłodawców projektu „Młody patriota”. Pomysł pojawił się, gdy przeczytał w Internecie wpisy obrażające polskich żołnierzy na misjach. Internauci pisali o najemnikach, okupantach, mordercach. Podczas spotkania poszkodowanych weteranów z prezydentem Bronisławem Komorowskim zaproponował, aby w każdej jednostce powstał kilkuosobowy zespół, który będzie wyjaśniał młodym ludziom, czym jest służba wojskowa i co robią w Afganistanie polscy żołnierze. Projekt ruszy w tym miesiącu – do 12 Brygady zostaną zaproszeni pierwsi uczniowie. – Piotr jest konsekwentny. Zawsze wciela w życie swoje pomysły – zaznacza Daniel Kubas, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Piotr przyznaje, że w jego życiu są trzy miłości: pierwszą jest wojsko, drugą rodzina, trzecią owczarki niemieckie. Jego oczko w głowie – 10-miesięczny synek Tomasz wyrasta w wojskowym domu – jego mama Anna jest ratownikiem medycznym. – Można powiedzieć, że żonę dostałem z wojskowego przydziału – żartuje Piotr.

MS, ppor. Agnieszka Pytko

autor zdjęć: Archiwum st. szer. Piotra Maletki

dodaj komentarz

komentarze

~Sowa
1356723600
Piotrula, ściskam Cię mocno. Gratuluje syna i sukcesów. Jestem szczęśliwa, że u Ciebie tak dobrze się dzieje. Pozdrawiam - Ola (kumpela z klasy maturalnej ;))
50-B6-3F-E7
~Piotrek
1353157380
Dzięki za pozdrowienia Haszka. Z mojej strony pozdro dla wszystkich z którymi byłem na "czwartej". Będę walczył o nasze dobre imię. Nie lękajcie się!
B1-2D-03-77
~Magdalena
1350415920
Piotrek serdecznie pozdrawiam i gratuluję synusia! Magda K...
D3-A0-67-13
~Żydziu
1349343780
Pozdrowienia dl Piotra też byłem na tej misji czasami razem na patrolach. Powodzenie w uświadamianiu młodzieży i dzieci :)
EB-05-E6-79

Medycyna pola walki dla cywilnych lekarzy?
 
„Baltops ’25” – NATO ćwiczy na Bałtyku
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nasi czołgiści najlepsi
Siły szybkiego reagowania na Pustyni Błędowskiej
Kajakarze i ratownicy wodni z workiem medali
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Siła zaplecza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachód daje Ukrainie zielone światło
Pamiętają o powstańcach
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Zmagania sześcioosobowych armii
Dodatkowe kamizelki dla żołnierzy
AW149 to przygoda życia
Jesteś na Signalu? Nie daj się złowić cyberprzestępcy!
Nowe cele obronne NATO
Dostawa K9 i chrzest ogniowy
Nowe garaże dla Leopardów w Świętoszowie
Wyzwanie, które integruje
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Unijni ministrowie podpisali SAFE
Żołnierze z dodatkiem od czerwca
Trudny los zwycięzców
Drony Wizjer rozpoznają cel
Nowa mapa garnizonów
Kajakarze, pięściarze i lekkoatletka CWZS-u na podium
Wojsko zmodyfikowało program śmigłowcowy
Żołnierz influencer?
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
ZMU dla marynarzy
Wojska inżynieryjne wzmacniają granicę
Kosiniak-Kamysz: Polska najbliższym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie
Sierżant Mateusz Sitek. Cześć jego pamięci!
PGZ na nowo
Karol Nawrocki wybrany na prezydenta RP
Kolejny krok ku wypowiedzeniu konwencji ottawskiej
Rozpoznanie i możliwości rażenia bez ryzyka dla żołnierzy
Nowe możliwości spółki Mesko
Misja PKW „Olimp” doceniona
„Zapad’ 25” przenosi się dalej od polskiej granicy
Dzień, który zmienił bieg wojny
50 kabli na 50-lecie Jednostki Wojskowej Formoza
Fire from Coast
Bałtycka tarcza
Podejrzane manewry na Bałtyku
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Recepta na sukces: zadowolony pracownik i dumny żołnierz
Szef MON-u oddał hołd gen. Marianowi Kukielowi
Następne „Czarne Pantery” dla Wojska Polskiego
Zawiszacy zwiększają zasoby K2
Amunicja dla czołgów
Dziękujemy wam, weterani!
Zagadkowe znalezisko na Podkarpaciu
Letni wypoczynek z MON-em
Od chaosu do wiktorii
WOT z pomocą tonącym
Szlachetny gest generała
Na Wiejskiej o wydatkach na obronność i weteranach
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Lotnicza „sztafeta pokoleń”
Powstanie raport o bezpieczeństwie dostaw do zbrojeniówki
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Wyzwanie, które integruje
Pilecki. Do końca walczył z tyranią
K2 ze słowacką tarczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO