Posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej wysłuchali na dzisiejszym posiedzeniu sprawozdania z działalności edukacyjnej, promocyjnej i kulturalnej w Siłach Zbrojnych. Informację przedstawił parlamentarzystom Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony.
Minister Mroczek zaznaczył, że działalność ta służy kształtowaniu postaw obywatelskich żołnierzy i budowaniu relacji armii ze społeczeństwem oraz jest integralną częścią dowodzenia, kierowania i szkolenia wojsk. – Instytucje MON działające w obszarze kultury, edukacji czy promocji muszą nawiązywać do najwyższych cywilnych standardów, a nawet je przekraczać – podkreślał Czesław Mroczek.
Minister przypomniał o najważniejszych planach resortu w tej dziedzinie. Należy do nich ukończenie do 17 września 2014 r. nowej siedziby Muzeum Katyńskiego, oddziału Muzeum Wojska Polskiego. Będzie się ono mieścić na Warszawskiej Cytadeli. Na adaptację pomieszczeń w tym roku MON przeznaczył 5 mln zł. Inną, bardziej długofalową inwestycją, jest budowa na Cytadeli nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Na razie placówka mieści się w skrzydle Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich. Inwestycję na Cytadeli rozpoczęto w 2009 r., zakończyć ma się do 2018 r. W tym roku na budowę nowej siedziby MWP resort obrony przydzielił wysokości 10 mln złotych.
Płk Jerzy Nędzi, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności mówił natomiast o działalności innych muzeów podlegających MON. – Nowa siedziba Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jest już gotowa, trwa przeprowadzka zbiorów, a otwarcie placówki zaplanowano na 28 listopada tego roku – zapowiedział. Wspomniał też o planach utworzenia w Koszalinie oddziału dęblińskiego Muzeum Sił Powietrznych, gdzie prezentowany będzie sprzęt wojsk przeciwlotniczych i obrony powietrznej.
Posłowie wysłuchali też sprawozdania z prac innych wojskowych instytucji i ośrodków kultury w tym m.in. Centralnej Biblioteki Wojskowej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Muzeum Wojska Polskiego. – Instytucje podlegające MON potrafią działać nowocześnie i na profesjonalnym poziomie – skonstatował potem poseł Stanisław Wziątek z SLD. Pozostali posłowie, w tym wiceprzewodnicząca sejmowej komisji obrony poseł Jadwiga Zakrzewska (PO) podkreślali natomiast, że działalność kulturalna wojska stanowi istotny wkład w życie lokalnych społeczności.
Przedstawiciele resortu obrony mówili również o opracowanej w MON koncepcji promocji wojska na lata 2012-2015. – Dotąd zadaniem promocji było głównie wspieranie rekrutacji do służby wojskowej – tłumaczył minister Mroczek. Jak wyjaśnił, teraz promocja ma służyć wypełnieniu „luki komunikacyjnej” pomiędzy wojskiem a społeczeństwem powstałej po zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej i budować pozytywny wizerunek współczesnego polskiej armii.
autor zdjęć: Ewa Korsak
komentarze