moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska rozpoczyna budowę swojej tarczy antyrakietowej

Już w przyszłym roku powstaną pierwsze elementy narodowego systemu obrony powietrznej i antyrakietowej – mówi portalowi polska-zbrojna.pl wiceminister obrony gen. Waldemar Skrzypczak.

– Prace analityczne są już na finiszu – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej. – Trzeba jeszcze dokończyć kwestie konstrukcyjne. Ale w przyszłym roku rusza budowa pierwszej fazy systemu obrony powietrznej połączonego z elementami obrony antyrakietowej – mówi wiceminister.


Polskie władze, prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i minister obrony Tomasz Siemoniak, jeszcze w listopadzie 2011 roku podpisali dokument, z którego wynika, że budowa tego systemu będzie jednym z priorytetów modernizacji polskiej armii.

– Na pierwszym planie ma być budowa obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, a za nią zapewnienie mobilności Wojsk Lądowych oraz szeroko rozumiane systemy informacyjne. Uzupełnieniem ma być program dotyczący Marynarki Wojennej – wylicza gen. Stanisław Koziej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Współpraca kancelarii Prezydenta, BBN i resortu obrony przy ustalaniu szczegółów tych programów jest wręcz wzorowa. Wspólnie omawiamy wszystkie kwestie merytoryczne – podkreśla szef BBN.

Narodowy systemem obrony przestrzeni powietrznej ma chronić Polskę m.in. przed atakami samolotów, czy rakiet i będzie systemem średniego zasięgu.

– Planujemy zakończyć budowę systemu do 2018 roku – mówi wiceminister Skrzypczak. Resort obrony szacuje, że realizacja tego programu będzie kosztować od 13-15 mld zł. Czy w budżecie MON starczy na to pieniędzy? Minister Siemoniak zapewnił niedawno w mediach, że wydatki na modernizację armii zostały tak zaplanowane, by wystarczyło na sfinansowanie wszystkich przygotowywanych programów modernizacyjnych.

Projekt polskiej obrony powietrznej ma być elementem większego systemu, który będzie bronić terytoriów wszystkich krajów NATO. – Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami międzynarodowymi, którzy deklarują gotowość do współpracy przy tym projekcie – mówi wiceminister Skrzypczak.

Polski system będzie pierwszym tego typu w nowych krajach członkowskich NATO.

Edyta Żemła

autor zdjęć: Bogdan Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~mario
1345661400
USA zrezygnowała z tarczy z powodów finansowych nie stać jej była po prostu w dobie kryzysu a tu teraz taka propaganda że niby my sami sobie ją zbudujemy....Ciekawe za co?Lepiej zając się palącymi problemami armii słabym sprzętem podstawowym przestarzały modelem nauczania z czasów II W.Ś itp a nie mydlić oczy opinii publicznej jakąś tarczą na którą nie mamy kasy
E1-77-EE-62

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Cztery brygady, jeden cel
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Aukcja dla weterana
Battalions of the Future
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Flanka pod strażą
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Sojusznicza tarcza antydronowa
Armia testuje naziemne drony
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
„Wielka ucieczka” okiem historyka
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Zmarł gen. Mirosław Różański
„Kryzysowy” Jaśmin
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Tarcza i miecz
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
„Mewa” na północnym szlaku
Test testu
Walka w dwóch światach
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Kolejne nominacje w strukturach armii
F-15 dla Polski?
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Abordaż z polskim wsparciem
Coraz więcej Alpha Scramble
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Patrioty pod Płockiem
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Z prądem i pod prąd
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pantera przejdzie do historii
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Dwa marzenia spełnione naraz
Kolejne F-35 lecą do Polski
Gorący lipiec PKW Łotwa
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO