Latem ilość oddawanej krwi zmniejsza się aż o jedną trzecią. Wojskowe Centrum Krwiodawstwa alarmuje, że kończą się zapasy tego bezcennego leku.
Wakacje to najtrudniejszy okres dla szpitali i stacji krwiodawstwa. Z jednej strony zwiększa się zapotrzebowanie na krew, bo częściej dochodzi do wypadków. Z drugiej – stali honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy i punkty pobrań świecą pustkami.
– Zapotrzebowanie szpitali na krew i jej preparaty rośnie w wakacje o około 5–10 proc. Gdyby nie wakacyjny spadek aktywności krwiodawców, potrzeby byłyby zaspokojone – mówi Dariusz Neudek, kierownik działu planowania i zaopatrzenia Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Niestety latem ilość oddawanej krwi zmniejsza się aż o jedną trzecią. Problem gwałtownie malejących rezerw dotyczy zarówno szpitali cywilnych, jak i placówek wojskowych. Te, oprócz zapasów wykorzystywanych na bieżąco, muszą mieć dodatkowo tzw. zapas strategiczny na potrzeby armii.
– W tej sytuacji musimy organizować dodatkowe mobilne punkty pobierania krwi – przyznaje Dariusz Neudek. Wojskowe Centrum Krwiodawstwa organizuje więc wyjazdy specjalnego ambulansu, w którym można oddać krew. W wakacje jeździ on po jednostkach wojskowych, pojawia się na imprezach plenerowych, takich jak festiwal Przystanek Woodstock. Zbiórka krwi prowadzona też była podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie.
Oczywiście cały czas pracują stałe resortowe punkty krwiodawstwa. Znajdują się one w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdańsku, Ełku i Lublinie.
Polski Czerwony Krzyż wyliczył, że każdego dnia potrzebnych jest ponad 1000 litrów krwi. Na taki dar musi się złożyć aż 2000 osób.
Podstawowe informacje dla kandydata na krwiodawcę:
Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku kobiet), lub do 65 lat (w przypadku mężczyzn). Są to podstawowe kryteria. Przyszły honorowy dawca musi jeszcze wypełnić ankietę oraz przejść badania lekarskie, po których będzie wiadomo, czy może oddać krew czy nie.
Panowie mogą się zgłaszać do stacji krwiodawstwa maksymalnie 6 razy w roku, a kobiety – 4 razy. Należy zachować przynajmniej 56-dniową przerwę.
Oddanie 450 ml krwi pełnej nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia przeciętnego dorosłego i zdrowego człowieka, którego waga przekracza 50 kg. Oddawanie krwi nie prowadzi do żadnych schorzeń, jeśli tylko dawca stosuje się do zaleceń lekarza i zachowuje rygorystycznie odstępy między kolejnymi oddaniami krwi.
Oddawanie krwi nie niesie ze sobą żadnego ryzyka zakażenia. Krew pobierana jest do jednorazowych, sterylnych pojemników plastikowych, za pomocą jednorazowego sprzętu.
autor zdjęć: CSAiU
komentarze