moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niech „szacun” idzie w eter

Myślę, że nie przesadzę, twierdząc, że większość polskich żołnierzy jest od lat mocno rozgoryczona tym, jak nas postrzegają cywile. Dużo się mówi bowiem o przywilejach, ale już znacznie mniej o wyrzeczeniach i konsekwencjach służby. Co z tego, że narzekamy na ten „zmasowany atak”. Szanse zaistnienia naszego protestu w szerszej świadomości były dotychczas mizerne.

Szczególnie nieprzychylne opinie pojawiają się przy okazji debaty nad systemem emerytalnym służb mundurowych i informacji o działaniach żołnierzy poza granicami kraju. Dowiadujemy się, że dla społeczeństwa jesteśmy darmozjadami, potencjalnymi 35-letnimi emerytami, ale też gestapowcami, najemnikami. Nierzadko zdarzały się też wpisy życzące żołnierzom śmierci.
Można na to odpowiadać, że służba niesie ze sobą wyrzeczenia, obciążenia zdrowotne dla żołnierza. Stąd i inne niż u większości społeczeństwa wymagania kwalifikujące do niej, ale i inne warunki odejścia na emeryturę. Można też mówić o konsekwencjach udziału w operacjach bojowych – odniesionych ranach i dolegliwościach psychicznych. Można wreszcie przypomnieć, że wcale kokosów nie zarabiamy, na podwyżkę uposażeń czekaliśmy kilka lat. Ale czy kogoś to jakoś specjalnie zainteresuje? Powtarzać może warto, ale nie wróżę zasadniczej zmiany w myśleniu o wojsku.

Bo najlepiej bronią się fakty. W myśl łacińskiej sentencji „słowa uczą, przykłady pociągają”. Oto przykłady. Autorzy kłamliwych i obraźliwych wpisów w Internecie pod adresem żołnierzy nie są już bezkarni. Do sądu wpłynął wniosek o ukaranie pierwszej takiej osoby. Nasz czołowy koszykarz Marcin Gortat odwiedził żołnierzy w Afganistanie i w kraju. Poleciał, bo chciał podziękować za ich służbę. Lepiej jest też w wojskowej legislacji. Ustawa o weteranach gwarantuje im szeroką pomoc państwa. A jej świadczenie na pewno ułatwi otwarte właśnie nowe skrzydło 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Ciechocinku. Przy okazji zorganizowano aukcję na rzecz weteranów.

Tu chciałbym się zatrzymać, aby podkreślić wielkoduszność nie tylko kupujących, ale i przekazujących przedmioty na licytację.
Szczególne wrażenie robi zaangażowanie młodych ludzi ze szkół plastycznych. Wiem od dyrektora takiej placówki z Warszawy, że przekazywano prace naprawdę wartościowe artystycznie i materialnie. Jak przy tym podkreślał, uczniowie chcieli pomóc poszkodowanym na misjach, choć nierzadko ich poglądy skrajnie różniły się od tych, które gloryfikują militaryzację.

Choć więc daleko nam do postawy, jaką wobec swojej armii mają Amerykanie, to te różne fakty pokazują, że społeczeństwo coraz lepiej rozumie sprawy wojska. Świadczą też o pewnym poczuciu odpowiedzialności za tych, którzy narażają życie, by spać spokojnie mogli inni. Tak sobie marzę: może medialne nagłośnienie takich działań i postaw zmieni na dobre stosunek cywili do polskich żołnierzy.

Grzegorz Predel

dodaj komentarz

komentarze


Rzeźnik w rękach GROM-u
SAFE staje się faktem!
Wojsko zaprasza rodziny
Przyszłość „Łucznika”
Desant na Bornholm
Ostrosz zamiast Mureny
Zbrodnia bez kary
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Uczczono ofiary zamachu majowego
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Przygotowania do lotu do Polski
Bieg ku pamięci bohaterów
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Powrót WAM-u
Syndrom Karbali
Specjalsi przeciw flocie cieni
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Jest nowy szef BBN
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Borsuki zdały wodny egzamin
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Terytorialsi zapraszają
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Ostatni most
Gotowi na każdy scenariusz
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bez schematów
WAM coraz bliżej Łodzi
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Psy na… materiały wybuchowe
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Więcej strzelnic w powiecie
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Wypadek w PKW UNIFIL
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Trzynasty Husarz w powietrzu
Kluczowe 30 dni
Groźny incydent w Libanie
NATO i USA o Iranie
Hornet czyli „polski Shahed”
Borsuk po słowacku
Armia testuje roboty do transportu
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Bez zmian w emeryturach
Nauki i nauczki z Afganistanu
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyścig Stalina
Adaptacja i realizm
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Strykery w akcji
Od cyberkursu po mundurówkę
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Początek wielkiej historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO