moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców

Baza Lotnictwa Śmigłowcowego Wojsk Lądowych ma powstać na terenach lotniska w Świdniku. Ministerstwo Obrony Narodowej zakończyło pierwszy etap wyceny gruntów i skierowało do właściciela, czyli Portu Lotniczego Lublin, ofertę cenową dotyczącą nieruchomości o powierzchni 20 ha. To tylko część terenu, który ma stać się zapleczem dla nowej jednostki lotniczej.

W nowej Bazie Lotnictwa Śmigłowcowego Wojsk Lądowych na Lubelszczyźnie ma stacjonować wojskowy sprzęt, będą też prowadzone szkolenia pilotów. Inwestycja oznacza także miejsca pracy dla żołnierzy i cywilów.

Zgodnie z danymi przekazanymi „Polsce Zbrojnej” przez resort obrony, utworzenie bazy wymaga zagospodarowania około 20 ha w północnej części lotniska w Świdniku. Lokalizacja ta, jak podkreśla MON, została wstępnie uzgodniona ze spółką Port Lotniczy Lublin SA, a kluczowym kryterium wyboru było „zachowanie potencjału dla rozwoju i rozbudowy” lotniska cywilnego, zarówno w zakresie ruchu pasażerskiego, jak i cargo.

REKLAMA

Jednocześnie MON planuje wykorzystać teren o powierzchni około 60 ha, położony w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Obszar ten w lutym 2024 roku resort wziął w użytkowanie od PGL Lasy Państwowe. Łącznie armia przejęła wówczas 479 ha gruntów, na których w przyszłości mają powstać elementy wojskowej infrastruktury administracyjnej i logistycznej.

Prace koncepcyjne i pierwszy operat szacunkowy

Ministerstwo obrony podkreśla, że budowanie zdolności sił zbrojnych do przyjęcia nowych śmigłowców odbywa się etapowo. Obecnie trwają prace koncepcyjne nad docelowym sposobem zagospodarowania nieruchomości, które mają zapewnić „właściwe warunki do funkcjonowania i realizacji zadań” przez przyszłą jednostkę.

W ramach tych działań w listopadzie 2025 roku zlecono wykonanie operatu szacunkowego dotyczącego nieruchomości, które wojsko chce pozyskać. Dokument powstał w grudniu 2025 roku, a po jego zakończeniu resort przekazał właścicielowi propozycję ceny. „Obecnie oczekujemy na stanowisko drugiej strony” – informuje biuro prasowe MON.

Rzecznik Portu Lotniczego Lublin, Piotr Jankowski, przyznaje, że w styczniu spółka otrzymała ofertę. Jak mówi, wystąpiono do ministerstwa o przedstawienie operatu. Na tym etapie rzecznik lubelskiego lotniska nie udziela bardziej szczegółowych danych. MON również zastrzega, że konkrety dotyczące wartości terenu, zakresu pozyskiwanych działek oraz harmonogramu inwestycji będą mogły zostać ujawnione dopiero po zakończeniu prac koncepcyjnych.

Baza śmigłowców i… suseł

Lubelszczyzna, położona blisko wschodniej granicy Unii Europejskiej, została wskazana jako naturalne miejsce do budowy nowej infrastruktury wojskowej. Najpierw plan zakładał utworzenie bazy śmigłowców na ponad 100 ha. – Polska wschodnia to jest ta część kraju, która zasługuje na wsparcie. Musi być tu stała obecność wojsk sojuszniczych, ale nasze wojsko też musi inwestować w te tereny – mówił wiosną 2024 roku wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości podpisania porozumienia z władzami miasta i regionu oraz portu lotniczego w Lublinie. Szef MON-u zapowiedział wówczas, że w bazie będą na stałe stacjonować śmigłowce wojsk lądowych, które wojsko modernizuje. – Dokonujemy też nowych zakupów. Będą się tutaj, w co głęboko wierzę, szkolić wojskowi piloci. Będziemy rozwijać regionalnie instytucje i infrastrukturę – dodawał Kosiniak-Kamysz.

Podczas prac nad przejęciem około 100 ha gruntów pojawiły się jednak trudności. Na wytypowanym wcześniej terenie stwierdzono bowiem obecność kolonii susła perełkowanego – gatunku objętego ścisłą ochroną. Zmusiło to resort obrony do modyfikacji projektu i ograniczenia powierzchni gruntów, które planowano przejąć.

Paulina Ciesielska

autor zdjęć: Port Lotniczy Lublin SA

dodaj komentarz

komentarze


Partnerstwo Polski i Litwy
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Together on the Front Line and Beyond
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Terytorialsi konstruktorami dronów
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Premier wojenny
GROM szkoli przyszłych operatorów
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Outside the Box
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Gladius wzmacnia armię
Moc z powietrza
Ferie z wojskiem
Ostatnia minuta Kutschery
Zmiana warty na wschodniej granicy
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Przeprowadzka CSWOT-u
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Sprawdzili się na macie i w ringu
Co nowego w przepisach?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kierunek Rumunia
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Maj polskich żywych torped
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Partnerstwo daje siłę
Na styku zagrożeń
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
To nie mogło się udać, ale…
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Szwedzi z Piorunami
Amerykański szogun
Pies pomaga walczyć z PTSD
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Medale na lodzie i śniegu
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Experience It Yourself
Litwa stawia na poligony
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Zimowi podhalańczycy
PKW „Noteć” – koniec misji
Pod nową czaszą
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Co dalej z Tarczą Wschód?
Ekstremalnie ważny cel
Amunicja do granatników z Niewiadowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO