Niech wydarzenia sprzed 85 lat, w których 22 tys. Polaków poniosło śmierć, będą przestrogą dla świata i motywem do jedności – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości upamiętniających 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. Szef MON-u oddał dziś także cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej, członkom delegacji, którzy zginęli 15 lat temu, udając się na uroczystości do Katynia.
– Zbrodnia katyńska była wymierzona w fundamenty państwa polskiego, w najlepszych synów i córki Rzeczypospolitej, w oficerów Wojska Polskiego, przedstawicieli służb mundurowych, naukowców, nauczycieli, duchownych – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony, podczas uroczystości w Muzeum Katyńskim w warszawskiej Cytadeli. Przypomniał, że Polacy decyzją władz sowieckich z Józefem Stalinem na czele zostali skazani na śmierć bez sądu, aktu oskarżenia i wbrew prawu międzynarodowemu. – W lasach w Katyniu, Charkowie, Bykowni i Miednoje byli rozstrzeliwani po kolei, strzałem w tył głowy. A następnie wrzucani do dołów śmierci – dodał szef MON-u.
Zapewnił jednak, że nie oddali oni życia bezzasadnie, bo Polska dzięki ich poświęceniu się odrodziła. – Niech wydarzenia sprzed 85 lat, w których 22 tys. naszych rodaków poniosło śmierć męczeńską, będą przestrogą dla świata, wskazówką do działań i motywem do jedności – zaapelował Władysław Kosiniak-Kamysz.
Podczas spotkania w Muzeum Katyńskim minister Kosiniak-Kamysz mówił również o przypadającej dziś 15. rocznicy katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób. – Delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką na czele, ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, najwyższymi dowódcami wojskowymi, przedstawicielami parlamentu, rodzin katyńskich, kombatantów lecieli do Lasu Katyńskiego z misją polskiego państwa, aby upamiętnić naszych najwybitniejszych rodaków, ofiary tej zbrodni – przypomniał szef MON-u.
Dziś rano Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z kadrą kierowniczą resortu i przedstawicielami wojska uczcili pamięć ofiar katastrofy. Na cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożono kwiaty, odczytane zostały nazwiska tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Wicepremier złożył kwiaty również w innych miejscach pamięci związanych z katastrofą: przy grobach Stanisława Jerzego Komorowskiego, który był wiceministrem obrony w 2010 roku, oraz Jerzego Szmajdzińskiego, byłego ministra obrony, a także przy tablicy poświęconej prezydentowi Kaczyńskiemu, jego małżonce i innym ofiarom katastrofy związanym z wojskiem i resortem obrony, który znajduje się w gmachu MON-u przy ulicy Klonowej.
Dzisiejsze uroczystości w Muzeum Katyńskim rozpoczęły cykl wydarzeń związanych z obchodami 85. rocznicy zbrodni katyńskiej. 13 kwietnia przypada bowiem Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a rok 2025 został przez Sejm ustanowiony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje. W czasie ceremonii w Cytadeli minister obrony narodowej otworzył wystawę „Świadectwa zbrodni – dokumenty wydobyte z masowych mogił w Miednoje, Charkowie i Katyniu”. Ekspozycja jest poświęcona archiwaliom znalezionym podczas ekshumacji ofiar w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. – Ponad 20 tys. relikwii wydobyto z dołów śmierci. Wśród nich było prawie 3 tys. dokumentów, które w zeszłym roku zostały wpisane na polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”, obejmującą skarby narodowego dziedzictwa – mówił Sebastian Karwat, kierownik Muzeum Katyńskiego. Dodał, że większość z dokumentów jest prezentowana publicznie po raz pierwszy, ponieważ przez lata trwała ich konserwacja, zabezpieczanie i odczytywanie. Na polską listę programu UNESCO zostało wpisanych 2649 dokumentów z masowych mogił w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Wśród nich są m.in. gazety, fragmenty książek, druki urzędowe, fotografie, dowody osobiste, metryki, a także zapiski pozostawione przez jeńców, np. ich korespondencja z rodzinami. Wystawa będzie otwarta do połowy sierpnia.
W związku z 85. rocznicą zbrodni katyńskiej przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.
Zapraszamy do lektury!
autor zdjęć: Marcin Łobaczewski

komentarze