Polskie firmy PCO i Vigo Photonics podpisały umowę określającą warunki długoterminowej współpracy, której celem jest produkcja chłodzonych matryc podczerwieni stosowanych w nowoczesnych pojazdach i systemach wojskowych. Szacunkowa wartość kontraktu to około 200 mln zł. Produkt powstaje z myślą o polskich siłach zbrojnych i zagranicznych kontrahentach.
Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma PCO SA jest największym polskim producentem urządzeń optoelektronicznych: gogli, monokularów, celowników noktowizyjnych, termowizyjnych, laserowych. Z kolei Vigo Photonics SA to znany na rynku światowym wytwórca zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni i materiałów półprzewodnikowych, przetestowanych w najbardziej wymagających warunkach. Detektory polskiego producenta znalazły się nawet na pokładzie łazika Curiosity, który wykonywał misję NASA na Marsie.
Przedmiotem umowy, którą firmy podpisały, jest uruchomienie nowej linii produkcyjnej chłodzonych matryc średniej podczerwieni (MWIR), które wykorzystują najnowocześniejsze technologie półprzewodnikowe oparte na supersieciach T2SL (Type II Super Lattice). Matryce Vigo rejestrują promieniowanie cieplne z niezwykłą precyzją w każdych warunkach, w dzień i w nocy. Dzięki temu mogą być używane do budowy kamer termowizyjnych stosowanych np. w nowoczesnych pojazdach bojowych czy w systemach przeciwlotniczych. Jak zapewnia Vigo, nowy produkt znajdzie zastosowanie zarówno w polskich siłach zbrojnych, jak i w europejskim przemyśle obronnym.
Niechłodzona matryca podczerwieni VIGO Photonics
– Nasze matryce powstają w Polsce, od pomysłu po finalny produkt, przy zaangażowaniu naszych inżynierów i naukowców. To nie tylko technologia. To fundament bezpieczeństwa i przyszłości – podkreślił Adam Piotrowski, prezes zarządu Vigo Photonics. Firma współpracuje z PCO od wielu lat, a podpisana właśnie umowa jest skutkiem wspólnie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. – To inwestycja w stabilność, niezawodność i wspólne bezpieczeństwo – mówił z kolei Marek Adamiak, prezes zarządu PCO SA – Dzięki tej współpracy Polska dołączy do elitarnego grona krajów posiadających własne technologie półprzewodnikowe, które mogą znaleźć zastosowanie w najnowocześniejszych urządzeniach optoelektronicznych na współczesnym polu walki – zaznaczył prezes.
Adam Piotrowski dodał, że umowa z PCO to nie tylko sukces biznesowy, lecz także dowód na to, że polska myśl inżynieryjna i wieloletnie inwestycje w badania przekładają się na realne produkty, które przyczyniają się do niezależności i bezpieczeństwa państwa. Szef Vigo Photonics zapewnił, że jego firma będzie w dalszym ciągu rozwijać swoją technologię, aby mogła ona znaleźć zastosowanie zarówno w kolejnych zaawansowanych systemach wojskowych, jak i projektach kosmicznych.
Pierwsze serie matryc do testów Vigo ma dostarczyć spółce PCO przed końcem roku. Początek produkcji jest przewidywany na 2026 rok.
autor zdjęć: PCO S.A., VIGO Photonics

komentarze