moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Waszyngton mówi Moskwie „sprawdzam”. Co zrobi Władimir Putin?

Potwierdzam, że dostawy uzbrojenia przez Jasionkę wróciły do poprzednich poziomów – powiedział Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji podczas konferencji prasowej z udziałem ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrija Sybihy. Ukraiński urzędnik przyleciał do Warszawy prosto z Arabii Saudyjskiej, gdzie wczoraj odbyły się negocjacje ukraińsko-amerykańskie.

Wznowienie wojskowego wsparcia USA dla Kijowa to pierwszy realny skutek podjętych w Dżuddzie ustaleń. Na Wschód znów jedzie amerykańska amunicja i sprzęt, przywrócono też wymianę danych wywiadowczych. W tym kontekście warto wspomnieć, że firma Maxar, dostawca wysokiej jakości danych satelitarnych, odnowiła subskrypcję oficjalnych ukraińskich użytkowników. Maxar to prywatne konsorcjum, ale i ono – po „sugestiach” departamentów stanu i obrony USA – zawiesiło usługi na rzecz Ukrainy.

Relacje na linii Kijów–Waszyngton wróciły do normy, ale to ledwie początek ewentualnego procesu pokojowego. Teraz uwaga opinii publicznej jest skupiona na Rosji, która wypracowanych przez Ukraińców i Amerykanów propozycji może nie przyjąć i dalej prowadzić działania wojenne we wschodniej Ukrainie. Przypomnijmy, podczas wtorkowego spotkania delegacji amerykańskiej i ukraińskiej w Arabii Saudyjskiej wypracowano porozumienie zakładające m.in. 30-dniowe zawieszenie broni, zarówno w powietrzu, na morzu, jak i na lądzie. Kijów jest gotowy wprowadzić go w życie natychmiast, pod warunkiem „obopólnej zgody stron” (Ukrainy i Rosji) i „równoczesnego wdrożenia przez Federację Rosyjską”.

REKLAMA

„Piłka jest teraz wyraźnie po stronie Rosji”, napisał prezydent Francji Emmanuel Macron na platformie X, komentując efekty negocjacji amerykańsko-ukraińskich. „Francja i jej partnerzy nadal są zaangażowani w trwały i sprawiedliwy pokój, poparty solidnymi gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy” – dodał. Identycznej piłkarskiej analogii użył premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, który pogratulował prezydentom Zełenskiemu i Trumpowi osiągnięcia „niezwykłego przełomu”. Z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła również, że UE „jest gotowa wypełnić swoją rolę w nadchodzących negocjacjach pokojowych”.

W opiniach ukraińskich i europejskich polityków dominuje uczucie ulgi, że Stany Zjednoczone najwyraźniej odeszły z pozycji prorosyjskich, prezentowanych przez ostatnich kilkanaście dni. Natomiast pierwsze oficjalne wypowiedzi z rosyjskiej stolicy są niejednoznaczne, ale stonowane. Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa wraz z rzecznikiem Putina Dmitrijem Pieskowem zapowiedzieli, że rosyjscy wysłannicy „w najbliższym czasie porozmawiają z Amerykanami o efektach spotkania w Arabii Saudyjskiej”. Mniej dyplomatyczny, ale bliższy temu, co mówi się na korytarzach Kremla, był komentarz Konstantina Kosaczewa, przewodniczącego komisji ds. międzynarodowych Rady Federacji. – Wszelkie porozumienia mające na celu zakończenie działań zbrojnych muszą zostać zawarte na rosyjskich warunkach, a nie na amerykańskich – powiedział. Podkreślił, że „prawdziwe porozumienia są nadal pisane tam, na froncie. Powinni to zrozumieć również w Waszyngtonie”. – Zwycięstwo będzie nasze – stwierdził.

Co na to Waszyngton? – Jeśli nie zmusimy Federacji Rosyjskiej do wstrzymania ognia, będziemy po prostu kontynuować walkę i zaopatrywać Ukrainę – zapowiedział prezydent Donald Trump.

Marcin Ogdowski

autor zdjęć: Saul Loeb/ Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


„Baltops” także na lądzie
 
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Podróż w ciemność
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nasi czołgiści najlepsi
Polska natowskim liderem
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Śmierć gorsza niż wszystkie
Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej na ostatniej prostej
Wyższe stawki dla niezawodowych
Podejrzane manewry na Bałtyku
Strażnicy polskiego nieba
Ewakuowani Polacy już bezpieczni w kraju
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Droga do zespołu bojowego GROM
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Nowa dostawa Homarów-K
Wschodnia flanka walczy w przeciwnikiem
Kolejni Polacy ewakuowani z Bliskiego Wschodu
Dzień, który zmienił bieg wojny
Setka lotów w „Akcji Serce” za nimi!
Flyer, zdobywca przestworzy
Abrams M1A2SEPv3 – wzorzec nowoczesnych czołgów
Kręgosłup dowodzenia Wojskiem Polskim
Święto sportów walki w Warendorfie
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Letni wypoczynek z MON-em
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Apache’e z szachownicą
Współpraca MON-u z weteranami i rezerwistami
O ochronie infrastruktury i morskich szlaków
„Baltops” – co potrafią bezzałogowce
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Wykuwanie interoperacyjności
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Ewakuacja Polaków z Izraela
Kajakami po medale
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Nowy rozdział w historii Mesko
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
DNA GROM-u
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
K2. Azjatycka pantera
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Donald Tusk: W kwestii bezpieczeństwa słowa zamieniliśmy w czyny
Srebrni wioślarze, brązowa szablistka
100-lecie Szkoły Orląt w Dęblinie – serwis specjalny
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Gen. Sosabowski upamiętniony
Umarł król, niech żyje król!
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Misja PKW „Olimp” doceniona
Planowano zamach na Zełenskiego
Na RBN o jedności w kwestiach bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Militarny kask z misją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO