moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brygady, kompanie, drony. Co dalej z WOT?

Zmiany w strukturach kompanii lekkiej piechoty, zakończenie budowy Brygad OT w każdym województwie, powołania ochotników na szkolenia, tworzenie nowych kompanii, pozyskiwanie sprzętu - na koniec 2024 roku WOT nie zwalnia tempa.

Zmiany w organizacji kompanii WOT

W 2024 roku rozpoczęliśmy realizację planu ujednolicenia struktur kompanii lekkiej piechoty we wszystkich Brygadach WOT. Zgodnie z tym planem kompanie w każdym batalionie wchodzącym w skład Brygady WOT będą się składały z 3 plutonów lekkiej piechoty i plutonu wsparcia. W sytuacji, gdy w kompaniach funkcjonują 4 plutony, żołnierze zostaną przeniesieni na inne etaty w swojej jednostce. Żaden z żołnierzy nie zostaje zwolniony ze służby w związku z ww. zmianami. Dowódcy Brygad OT wprowadzają zmiany w najdogodniejszym dla funkcjonowania jednostki momencie.

Brygady WOT w każdym województwie

Przekazanie 151. i 152. batalionu z 12 Wielkopolskiej do 15 Lubuskiej Brygady OT oraz przekazanie 171. i 172. Batalionu z 13 Śląskiej do 17 Opolskiej Brygady dopełniło projekt budowy struktur WOT w całej Polsce.

Obecnie na WOT składa się 20 Brygad Obrony Terytorialnej: trzy w województwie mazowieckim, po dwie w woj. lubelskim i podkarpackim i po jednej w pozostałych województwach. Ponadto w swoich „zasobach” WOT posiada Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (wraz ze Szkołą Podoficerską SONDA), Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu oraz wspierający działalność Dowództwa WOT batalion dowodzenia.

Osiągnięcie docelowej liczby jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej nie oznacza zatrzymania rozwoju WOT w Polsce! Obecnie w 17 Opolskiej Brygadzie OT powstają samodzielne kompanie lekkiej piechoty, które zgodnie z docelowym przeznaczeniem będą stacjonować w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu.

W WOT powstaje także Komponent Obrony Pogranicza (KOP). Budowany jest na kanwie batalionów 1 Podlaskiej, 4 Warmińsko-Mazurskiej, 19 Nadbużańskiej i 20 Przemyskiej Brygady OT.

Grupy Rozpoznania Obrazowego mają nowy sprzęt

W grudniu do kilku Brygad WOT trafiły nowe Miniaturowe Zestawy Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye. Obecnie Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO) w WOT dysponują 18 zestawami BSP, na które składają się 72 drony. Są one wykorzystywane m.in. w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, do monitoringu strefy przygranicznej oraz biorą udział w akcjach związanych z zarządzaniem kryzysowym. W operacji FENIKS były użyte do kontroli stanu wody wraz z przemieszczaniem się fali powodziowej, wskazywania miejsc potencjalnie zagrożonych zalaniem, czy monitorowania stanu wałów przeciwpowodziowych. Do końca 2024 roku spodziewana jest dostawa kolejnych 12 zestawów BSP.

Przyszli Terytorialsi pakują plecaki

Koniec roku to nie czas na zwalnianie tempa w rekrutacji. Jeszcze w tym roku przyszli Terytorialsi rozpoczną swoje szkolenia w 1 Podlaskiej Brygadzie OT, 2 Lubelskiej Brygadzie OT, 5 Mazowieckiej Brygadzie OT, 7 Pomorskiej Brygadzie OT, 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT. Wraz z nadejściem 2025 roku i rozpoczęciem zimowych ferii powrócą także szkolenia podstawowe i wyrównawcze dedykowane przede wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy zimową przerwę w nauce i pracy chcą zamienić na zostanie żołnierzem Wojska Polskiego. W projekcie „Ferie z WOT”, który wystartował w 2019 roku, udział wzięło dotychczas ponad 5000 ochotników.

Źródło: DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zbrodnia i kłamstwo
Wielkie serce K9
Fińska armia luzuje rygory
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Desant, konie i czołgi…
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Zaproszenie do przygody
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Pirania zdała egzamin
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Zasiąść za sterami Apache’a
Psiakrew, harmata!
„Kryzys” na AWL-u
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Pierwsze loty
NATO i USA o Iranie
Zbrodnia bez kary
Groźny incydent w Libanie
Kadeci na start
Syndrom Karbali
Marynarz w koreańskim tyglu
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Od cyberkursu po mundurówkę
Wojna sześcioosobowych armii
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Rosomaki na lądzie i morzu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Wojsko testuje systemy antydronowe
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Chunmoo trafią do Gostynina
Miecz w ręku NATO
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Ochrona w gotowości
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Wypadek w PKW UNIFIL
Rzeźnik w rękach GROM-u
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Armia na kryzys
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Debata o bezpieczeństwie
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Bądź bezpieczny w sieci
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Twarde na poligonie
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Pasja i fart
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO