Obejrzeli pokazy chemiczne i elektroniczne, zwiedzili laboratoria wydziałowe, spotkali się ze studentami i naukowcami – ponad 800 uczniów z 16 szkół objętych patronatem Wojskowej Akademii Technicznej wraz z nauczycielami wzięło udział w Dniu z WAT zorganizowanym 20 listopada 2024 r. na kampusie uczelni.
Nauczyciele i uczniowie zostali przywitani w Klubie WAT, gdzie spotkali się z kadrą i studentami Akademii. W imieniu Rektora-Komendanta WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka wszystkich uczestników spotkania powitała prorektor ds. studenckich dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT, dziękując za tak liczne przybycie.
„Wojskowa Akademia Techniczna jest uczelnią nowoczesną, odpowiadającą na potrzeby i wyzwania współczesności, która kształci specjalistów potrzebnych we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, ale również dla gospodarki, w ramach studiów cywilnych. Poza procesem kształcenia proponujemy naszym studentom możliwość dodatkowego rozwoju w 48 organizacjach i kołach naukowych. Mamy nadzieje, że po dzisiejszej wizycie w WAT zdecydujecie się na podjęcie kształcenia właśnie w naszej Akademii, miejscu elitarnym nie tylko ze względu na jakość kształcenia, ale również propagującym postawy patriotyczne” – mówiła prorektor ds. studenckich prof. Szyłkowska.
Studenci z Wydziału Cybernetyki i Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarzadzania opowiedzieli o codzienności studenta wojskowego i cywilnego. Pokazy chemiczne przeprowadził dr inż. Marcin Hara z Zakładu Materiałów Wybuchowych Wydziału Nowych Technologii i Chemii, natomiast dr inż. Grzegorz Czopik, prof. WAT z Zakładu Systemów Radioelektronicznych Wydziału Elektroniki pokazowo zarekomendował gościom swoją dziedzinę naukową.
Lotnictwo i kosmonautyka, mechatronika, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, informatyka, kryptologia i cyberbezpieczeństwo, technologie przełomowe, chemia, elektronika i telekomunikacja, logistyka czy bezpieczeństwo narodowe – to tylko niektóre kierunki studiów wojskowych i cywilnych. Podchorążowie kształcą się na 13 kierunkach jednolitych studiów magisterskich. Studenci cywilni mogą również wybrać pięcioletni tryb nauki lub skorzystać z możliwości kształcenia dwustopniowego. Dla cywili przygotowano aż 54 kierunki studiów na wszystkich poziomach i formach, również w trybie niestacjonarnym. WAT prowadzi również studia w języku angielskim. Ofertę edukacyjną uczelni przestawił w imieniu Sekcji ds. Rekrutacji Sławomir Szczepański. Pełna oferta kierunków studiów znajduje się na stronie uczelni.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z 11 października 2024 r. określającym limity przyjęć na poszczególne kierunki w uczelniach wojskowych w roku akademickim 2025/2026, na żołnierzy zawodowych czekać będzie 2661 miejsc. Najwięcej, bo aż 1243 kandydatów na oficerów, przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna.
Przyszli kandydaci zostali zapoznani również z zasadami rekrutacji. Na studia wojskowe wymagania są większe niż na studia cywilne. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w uczelni może rozpocząć osoba z polskim obywatelstwem, nie karana sądownie za przestępstwa umyślne, posiadająca co najmniej 18 lat w dniu powołania do służby (w postępowaniu rekrutacyjnym może uczestniczyć osoba, która pełnoletność uzyska do końca roku), posiadająca świadectwo dojrzałości w dniu egzaminów, z odpowiednimi zdolnościami fizycznymi i psychicznymi do służby wojskowej (orzeczonymi przez wojskową pracownię psychologiczną i wojskową komisje lekarską) oraz z odpowiednim poziomem znajomości języka angielskiego. Rejestracja kandydatów na studia wojskowe rozpocznie się 1 marca 2025 r. W procesie rekrutacji należy zarejestrować się w Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego na stronie zostanzolnierzem.pl, złożyć do Wojskowego Centrum Rekrutacji wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w uczelni wojskowej, odbyć badania psychologiczne, dokończyć rejestrację w Internetowej Rejestracji kandydatów, wnieść opłatę rekrutacyjną, wprowadzić wyniki matur w systemie IRK, przystąpić do sprawdzianu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej oraz odbyć badania lekarskiej w wojskowej komisji lekarskiej (osoby, które pozytywnie zdadzą egzaminy).
Rekrutacja na studia cywilne wymaga wypełnienia poprzez IRK podania o przyjęcie na studia (od 1 kwietnia do połowy lipca), wniesienia opłaty rekrutacyjnej zaraz po zarejestrowaniu się (w ramach jednej opłaty można wybrać do pięciu kierunków na wszystkich formach studiów cywilnych). Wprowadzenia w IRK wyników ze świadectwa dojrzałości, a po zakwalifikowaniu dostarczenia w odpowiednim terminie kserokopii świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu)) do Sekcji ds. Rekrutacji.
Informacje na temat oferty kształcenia, rekrutacji i studiów w Wojskowej Akademii Technicznej znajdują się na stronie www.wojsko-polskie.pl.
Największa grupa, bo ponad 200 osób, odwiedziła Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa. Grupy po około 100 osób zwiedziły Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania oraz Wydział Cybernetyki. Kilkudziesięcioosobowe grupy oglądały Wydział Elektroniki, Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydział Inżynierii Mechanicznej, Wydział Nowych Technologii i Chemii i Instytut Optoelektroniki. W Dniu WAT odbył się również pokaz sprzętu wojskowego w Parku Techniki Wojskowej. Przed odjazdem uczniowie zostali poczęstowani wojskową grochówką.
Akademię odwiedzili uczniowie z: I LO im. Wł. Broniewskiego w Błoniu, Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Kielcach, Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, II LO im. K.K. Baczyńskiego w Koninie, II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Józefa Bema w Milanówku, Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotniczego w Nagoszewie, Zespołu Szkół Technicznych im. Waldemara Gostomczyka w Ostrowie Wielkopolskim, IV LO im. Hetmana S. Żółkiewskiego w Siedlcach, I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu, Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Toruniu, I Społecznego LO im. Unii Europejskiej w Zamościu oraz trzech szkół warszawskich: Zespołu Szkół im. Piotra Wysockiego, XXIV LO im. C.K. Norwida i Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych im. Żołnierzy Armii Krajowej "Żywiciel".
Tekst: Ewa Jankiewicz/ rzecznik prasowy WAT
autor zdjęć: Mariusz Maciejewski
komentarze