moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szwedzki granatnik w rękach Polaków

Najnowsza wersja granatnika Carl-Gustaf jest przeznaczona do zwalczania wozów bojowych oraz czołgów. Pozwala na likwidowanie sił nieprzyjaciela i obiektów umocnionych, a także na oświetlanie i zadymianie pola walki. W Szwecji trwa właśnie intensywne szkolenie z obsługi Carl-Gustaf M4 z udziałem kilkunastu żołnierzy z Polski.

Karlskoga to 27-tysięczne miasto leżące 250 km na zachód od Sztokholmu, w którym znajduje się największy ośrodek przemysłu zbrojeniowego w Szwecji. W tamtejszej siedzibie spółki Saab Bofors Dynamics, producenta systemów rakietowych i przeciwpancernych, zorganizowano szkolenie (11–22 listopada), w którym bierze udział kilkunastu żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych z Polski, w tym trzech instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

 

Szkolenie ze znajomości i obsługi granatnika Carl-Gustaf M4 zostało przygotowane z myślą o technikach i instruktorach wojskowych. Polscy żołnierze biorą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. W pierwszej części kursu poznali budowę, dane taktyczne oraz zasady posługiwania się granatnikiem przeciwpancernym. W drugiej, praktycznej części szkolenia realizowane są zajęcia z bezpośredniej obsługi granatnika oraz z użyciem specjalistycznych trenażerów. Jak podaje oficer prasowy CSWOT-u por. Krzysztof Wójcik, strzelanie odbywa się z wykorzystaniem amunicji zarówno treningowej, jak i bojowej. – Całość jest bardzo dobrze zorganizowana i zaplanowana. W części praktycznej możemy przećwiczyć różnorodne scenariusze. A Carl-Gustaf w wersji M4 w moim odczuciu jest najlepszą wielozadaniową bronią w swojej klasie – ocenia jeden z kursantów.


– Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminów terytorialsi powrócą do kraju, gdzie w przyszłości w ramach działalności dydaktycznej Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej będą prowadzić zajęcia dla kolejnych żołnierzy z różnych brygad OT z terenu całego kraju – informuje por. Wójcik. Instruktorzy z CSWOT-u wielokrotnie brali udział w zagranicznych szkoleniach, np. w USA i Wielkiej Brytanii. Samo centrum przeprowadza regularnie ponad 40 różnorodnych kursów, w których uczestniczą m.in. operatorzy wyrzutni Javelin, systemu amunicji krążącej Warmate, strzelcy wyborowi czy snajperzy. W 2023 roku w zajęciach organizowanych przez CSWOT wzięło udział ponad 2500 żołnierzy.


Przypomnijmy, że w marcu tego roku Agencja Uzbrojenia w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej zamówiła od szwedzkiego producenta 6 tys. granatników Carl-Gustaf M4 wraz z nowymi urządzeniami kierowania ogniem FCD 558 oraz amunicją różnego typu (m.in. przeciwpancerną, odłamkowo-burzącą, przeciwpancerno-odłamkową, dymną, oświetlającą, treningową). Wartość umowy, która ma być realizowana w latach 2024–2027, to około 6,5 mld zł brutto (12,9 mld SEK netto).

 

Carl-Gustaf to średni granatnik przeciwpancerny kalibru 84 mm, którego pierwsza wersja (M1) powstała w 1946 roku. W kolejnych dekadach szwedzkimi granatnikami posługiwali się żołnierze ponad 40 państw – od Argentyny po Zambię. W najnowszą wersję, zaprezentowaną w 2014 roku, są wyposażone siły zbrojne m.in. USA, Szwecji, Łotwy, Estonii, Danii i Węgier. Carl-Gustaf M4 waży niespełna 7 kg, a jego długość to 950 mm (M3 – około 10 kg i 1015 mm). W zależności od rodzaju amunicji skuteczny zasięg granatnika wynosi od 300 do 2100 m.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Saab Dynamics

dodaj komentarz

komentarze


Mity i manipulacje
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Brytyjczycy na wschodniej straży
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Kircholm 1605
Polski „Wiking” dla Danii
Sukces Polaka w biegu z marines
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Zasiać strach w szeregach wroga
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Inwestycja w bezpieczeństwo
Męska sprawa: profilaktyka
Marynarze mają nowe motorówki
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Standardy NATO w Siedlcach
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Nowe zasady dla kobiet w armii
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Kolejny kontrakt Dezametu
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Odznaczenia za wzorową służbę
Pięściarska uczta w Suwałkach
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Szansa na nowe życie
Sportowcy na poligonie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Husarze bliżej Polski
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Koniec dzieciństwa
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Wellington „Zosia” znad Bremy
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Marynarze podjęli wyzwanie
Abolicja dla ochotników
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Mundurowi z benefitami
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Rusza program „wGotowości”
„Road Runner” w Libanie
Pomnik nieznanych bohaterów
Niespokojny poranek pilotów
Starcie pancerniaków
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Nie daj się zhakować

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO