130 uczestników, blisko 30 warsztatów zorganizowanych w trzech miastach i niezliczona ilość praktycznych narzędzi – tak można podsumować zakończony projekt „Kryptonim:W24”. To wyjątkowe przedsięwzięcie zrealizowane przez Centrum Weterana oraz Fundację Europa House miało na celu wesprzeć weteranów i ich rodziny – dostarczając im wiedzę z zakresu: radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego, stresu pourazowego oraz poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego.
23 października br. odbyły się ostatnie warsztaty zrealizowane w ramach projektu „Kryptonim:W24”. Projekt ten powstał wspólnie – dzięki zaangażowaniu Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i Fundacji Europa House, a jego głównym celem była pomoc w radzeniu sobie z negatywnymi konsekwencjami stresu pourazowego. W ramach projektu odbyły się warsztaty grupowe z zakresu krioterapii, oddechu, jogi oraz medytacji, które realizowane były w Warszawie, Krakowie i Tychach.
Warsztaty prowadzone były w kameralnych grupach i uczestniczyli w nich przede wszystkim weterani oraz ich najbliżsi. W zajęciach wzięli udział także weterani z Policji oraz Służby Ochrony Państwa.
Inwestycja w przyszłość weteranów
Projekt ,,Kryptonim:W24” to zdecydowana inwestycja w przyszłość weteranów i ich rodzin – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Jak podkreślił dr Patryk Szczygieł, Prezes Fundacji Europa House – Projekt „Kryptonim:W24” jest dla nas niezwykle ważny. Wpisuje się on w zakres działań Fundacji Europa House – wspieranie weteranów i ich rodzin w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Organizowanie takich przedsięwzięć to dla nas priorytet, bo wiemy, jak istotne jest budowanie przestrzeni, gdzie uczestnicy mogą rozwijać swoje umiejętności, zdobywać narzędzia do walki ze stresem i poprawiać jakość swojego życia. To nie tylko projekt – to inwestycja w przyszłość tych, którzy zasługują na nasze wsparcie.
Realizowane zajęcia miały charakter praktyczny a uczestnicy mogli z nich czerpać rzetelną wiedzę i konkretne rozwiązania dotyczące ich zdrowia. Zajęcia z technik oddychania czy medytacji oraz jogi pomagały w znalezieniu sposobów na wyciszenie bądź zyskanie dodatkowej energii. Krioterapia, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – miała na celu wzmacniać zdrowie fizyczne – przede wszystkim układ odpornościowy.
Wzmocnienie zdrowia psychicznego i emocjonalnego
Bardzo ważnym elementem całego projektu i główną ideą przyświecającą organizatorom było wzmocnienie zdrowia psychicznego i emocjonalnego osób biorących udział w zajęciach. Realizowane w ramach projektu warsztaty skupiały się na rozwijaniu metod radzenia sobie ze stresem, co pozwoliło uczestnikom na praktyczne zdobywanie umiejętności przydatnych w codziennym życiu.
Jak zaznaczyła ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, Dyrektor Centrum Weterana - Efekty projektu są bardzo pozytywne. Projekt „Kryptonim:W24” to niezwykle wartościowa inicjatywa, która przyczyniła się do realnego rozwoju weteranów i ich rodzin – szczególnie w obszarze zdrowia psychicznego. Dzięki warsztatom uczestnicy zyskali narzędzia niezbędne do radzenia sobie ze stresem oraz poprawy jakości życia. To krok naprzód w budowaniu wewnętrznej siły i równowagi, co stanowi fundament zdrowia psychicznego i emocjonalnego.”
Wsparcie dla przyszłych inicjatyw
Zakończenie projektu to ważny etap, ale także punkt wyjścia dla dalszych działań na rzecz weteranów. Centrum Weterana planuje kontynuację podobnych inicjatyw, które pozwolą na dalsze wspieranie weteranów w ich rozwoju i będą zapewniały dbałość o ich zdrowie psychiczne oraz fizyczne.
Martyna Wojenka
Centrum Weterana Działań
poza Granicami Państwa
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa – pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych, w zakresie możliwości rozwiązania nurtujących ich problemów. Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw.
autor zdjęć: Piotr Lisowski
komentarze