moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko na letnich igrzyskach

O bezpieczeństwo letnich igrzysk olimpijskich we Francji ma zadbać nie tylko tamtejsza armia i policja, lecz także siły z innych państw zrzeszone w międzynarodowej koalicji. W jej skład weszli również polscy żołnierze. Do Paryża polecą z wojskowymi psami wyszkolonymi w tropieniu ładunków wybuchowych.

Szkolenie przewodników psów służbowych z Wydziału Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Informację o tym, że polscy żołnierze będą zabezpieczać letnie igrzyska olimpijskie we Francji przekazał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. „Siły Zbrojne RP dołączą do międzynarodowej koalicji powołanej przez Francję”, napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

Do Paryża, gdzie latem będą rywalizowali sportowcy z całego świata, polecą m.in. wojskowi specjaliści od wykrywania ładunków wybuchowych oraz żołnierze, których zadaniem będzie „przeciwdziałanie zjawiskom terrorystycznym”. Wraz z nimi będą wojskowe psy wyszkolone w zakresie pirotechniki.

Igrzyska we Francji rozpoczną się 26 lipca 2024 i potrwają do 11 sierpnia 2024. Do zapewnienia bezpieczeństwa sportowców i kibiców została skierowana francuska armia oraz policja. Obydwie formacje szkoliły się wspólnie dwa tygodnie temu z użycia systemów antydronowych, które w czasie igrzysk będą rozmieszczone w Paryżu, Marsylii oraz Villacoublay. Francuskie siły bezpieczeństwa podkreślają, że obrona przed zagrożeniami ze strony dronów jest dziś priorytetem. Ministerstwo obrony Francji informuje zaś, że szczególne środki ostrożności zostaną zastosowane podczas ceremonii otwarcia Igrzysk. Wówczas przestrzeń powietrzna będzie zamknięta w promieniu 150 km od Paryża.

Polscy żołnierze nie pierwszy raz biorą udział w zabezpieczaniu masowych wydarzeń. W 2016 roku byli zaangażowani w zapewnienie bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Odpowiadali za budowę przepraw oraz pól namiotowych, wspierali też służby medyczne. Wojsko zabezpieczało również Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, których gospodarzami były Polska i Ukraina. Żołnierze zapewniali wówczas obronę powietrzną kraju i zajmowali się logistyką. Na dyżur podczas Euro 2012 skierowano pilotów oraz samoloty myśliwskie, m.in. F-16. Za zabezpieczenie antyterrorystyczne odpowiadały m.in. jednostki wojsk specjalnych.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Przemyślany każdy ruch
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Gala MMA coraz bliżej
„Jaskółka” na Bałtyku
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Morskie koło zamachowe
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Borsuki, ognia!
Medycyna i wojsko łączą siły
Oko na Bałtyk
Koniec olimpijskich zmagań
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Kosmiczny nadzór
Kierunek Rumunia
Together on the Front Line and Beyond
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Outside the Box
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
METS po nowemu
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Przeprawy na Odrze
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Sprintem do bobsleja
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Debiut ogniowy Borsuków
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Zagrzmiały K9 Thunder
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Walka o pierwszą dziesiątkę
ORP „Wodnik” zimową porą
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Bezpieczeństwo to priorytet
„wGotowości” rusza pełną parą!
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Piekło „Pługa”
Nie pozwala spocząć na laurach
Wojsko nadal na Horyzoncie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Cios w serce reżimu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO