moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Unia Europejska pomoże Ukrainie

Zamrożone w europejskich bankach rosyjskie aktywa zostaną przekazane na uzbrojenie dla walczącej Ukrainy – postanowili europejscy ministrowie spraw zagranicznych. Decyzja zapadła mimo sprzeciwu Węgier. – Agresor zapłaci za konsekwencje agresji – komentuje szef polskiego MSZ-etu Radosław Sikorski.

Ukraińska artyleria na stanowisku bojowym, obwód doniecki 12.05.2024 r.

Ministrowie spraw zagranicznych dwudziestu sześciu państw UE zdecydowali dziś w Luksemburgu o przyznaniu Ukrainie co najmniej 1,2 mld euro na amunicję i obronę przeciwlotniczą. Pominęli „prokremlowskie Węgry” – poinformowała Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM w Brukseli. W stolicy Belgii trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej. Politycy rozmawiają przede wszystkim o pomocy Ukrainie oraz o sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Gruzji.

Informację o przekazaniu pieniędzy potwierdził na portalu społecznościowym X Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych: „Dzisiejsza decyzja Rady ds. Zagranicznych UE: pierwsze odsetki od zamrożonych rosyjskich aktywów w wysokości co najmniej 1,2 mld euro jeszcze tego lata zasilą bohaterskich obrońców Ukrainy. Agresor zapłaci za konsekwencje agresji” – czytamy. Pieniądze, o których napisał Sikorski, pochodzą z rosyjskich aktywów zamrożonych w europejskich bankach. Aby można było nimi wspomóc Ukrainę, muszą formalnie zostać przekazane do Funduszu Pokojowego, a dopiero stamtąd przekazane walczącemu z agresorem państwu, następnie zaś wypłacone na dany cel. Węgry blokowały taką możliwość. Mimo to ministrowie postanowili, opierając się na analizach prawników, przekazać środki. Zapewniają oni, że żaden kraj nie może blokować rosyjskich aktywów. Pieniądze, które blokuje Budapeszt, to również 450 mln euro, które powinna otrzymać Polska za przekazanie środków na zakup uzbrojenia dla Ukrainy.

Ministrowie spraw zagranicznych przyjęli również kolejny pakiet sankcji gospodarczych wobec Rosji. Politycy postanowili, że 116 osób zostanie objętych restrykcjami za podważanie suwerenności i niepodległości Ukrainy. Wprowadzony zostanie też zakaz przeładunku rosyjskiego LNG (skroplonego gazu ziemnego) na terytorium UE. – Nasze sankcje już znacznie osłabiły rosyjską gospodarkę i uniemożliwiły Putinowi realizację planów zniszczenia Ukrainy, chociaż kontynuuje nielegalną agresję wymierzoną w ludność cywilną i infrastrukturę cywilną. Czternasty pakiet sankcji pokazuje naszą jedność we wspieraniu Ukrainy i dążeniu do ograniczenia przestępczej działalności Rosji przeciwko Ukraińcom, w tym wysiłków mających na celu obejście środków UE – powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Ewa Korsak

autor zdjęć: AA/ABACA/Abaca/East News

dodaj komentarz

komentarze


Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Góral z ORP „Gryf”
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Pucharowy medal na desce
Piątka z czwartego wozu
PKW „Noteć” – koniec misji
Odpalili K9 Thunder
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Czas podwodniaków
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
USA: chcemy Grenlandii
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Na tronie mistrza bez zmian
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Koniec bezkarności floty cieni?
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
„Zygalski” na wodzie
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Partnerstwo Polski i Litwy
Przeżyj to sam
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polskie MiG-i dla Ukrainy
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Warto iść swoją drogą
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Amerykański szogun
Człowiek, który sprzedał ciszę
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Good Morning, Orka!
Krok po kroku przez kwalifikacje
Jak zbudować armię przyszłości
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
O bezpieczeństwie u prezydenta
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Nowy europejski czołg
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Co nowego w przepisach?
Czekamy na F-35
W cieniu dumy floty
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej mocy dla Orki
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Nowe Abramsy na horyzoncie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO