moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiętamy o bohaterach D-Day

Zachód nie może ugiąć się przed wolą Rosji, gdyż oznaczałoby to zaprzepaszczenie pamięci o tym, co wydarzyło się na normandzkich plażach – mówił prezydent USA podczas obchodów 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. W uroczystości wzięli udział przywódcy ponad 20 krajów, w tym prezydent Andrzej Duda, oraz 200 weteranów II wojny światowej.

– Salutuję odwadze żołnierzy alianckich, którzy przybyli tutaj 80 lat temu i przeciwstawili się wszystkiemu, aby wyzwolić naszą ziemię, nasz naród – mówił prezydent Francji Emmanuel Macron w Normandii w trakcie głównych obchodów 80. rocznicy desantu wojsk alianckich w czasie II wojny światowej. Zorganizowano je przy plaży Omaha w Saint-Laurent-sur-Mer, na której 80 lat temu podczas D-Day toczyły się najcięższe walki.

Macron przywołał pamięć żołnierzy, którzy brali udział w lądowaniu. – Wszyscy się bali, ale wiedzieli, że toczą sprawiedliwą wojnę; wiedzieli, że mogą zginąć, a mimo to maszerowali, bo każdy ich krok przybliżał świat do wolności – zaznaczył francuski przywódca.

REKLAMA

Jesteśmy z Ukrainą

Prezydent Francji odwołał się też do wojny w Ukrainie. – W obliczu powrotu wojny na nasz kontynent, w obliczu zakwestionowania wszystkiego, o co walczyli bohaterowie desantu, w obliczu tych, którzy chcieliby przesunąć granice lub napisać historię na nowo, musimy być godni tych, którzy tu walczyli – stwierdził polityk. Na koniec Macron zwrócił się do obecnego na uroczystości Wołodymyra Zełenskiego, ukraińskiego prezydenta. – Dziękuję narodowi ukraińskiemu za jego odwagę, za zamiłowanie do wolności. Jesteśmy z Ukrainą, nie poddamy się – zakończył.

Na obchody przyjechało około 200 weteranów II wojny światowej, w większości Amerykanów i Brytyjczyków. Francuski prezydent odznaczył orderem Legii Honorowej trzech kombatantów biorących udział w walkach w czasie D-Day na plaży „Omaha”.

W centralnych uroczystościach w Normandii uczestniczyło ponad 20 przywódców z całego świata: w tym Joe Biden, prezydent USA, Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii czy Justin Trudeau, premier Kanady. Niezaproszona została natomiast delegacja rosyjska. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej na polskim cmentarzu wojennym w Urville-Langannerie Duda złożył wieniec i oddał hołd poległym podczas walk. Na nekropolii pochowano 696 polskich żołnierzy, głównie z 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, która brała udział w walkach we Francji w 1944 roku, m.in. w bitwie pod Falaise.

– Ta dzisiejsza uroczystość, to dzisiejsze 80-lecie przypomina tamtą straszliwą, wielką wojnę, która spustoszyła, zniszczyła Europę, która przecież zaczęła się od niemiecko-sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku – mówił prezydent RP. Jak dodał, dzisiaj Rosja wraca do swoich imperialnych planów i ambicji oraz znów staje się zagrożeniem dla świata. – Musi zostać zatrzymana – stwierdził polski przywódca.

Podkreślił także, że spotkanie przywódców w Normandii jest dobrą okazją do rozmowy o bezpieczeństwie na świecie, zwłaszcza w naszej części Europy, gdzie trwa rosyjska agresja na Ukrainę, najstraszniejszy konflikt od czasów II wojny światowej. – Z pewnością będziemy mieli sposobność, by porozmawiać na te tematy, tym bardziej że przygotowujemy się do ważnego wydarzenia, jakim będzie lipcowy szczyt NATO w Waszyngtonie – ocenił Duda.

Walka dyktatury i wolności

Obchody w Normandii odbywają się już od wczoraj. Dziś przed południem Joe Biden uczestniczył w uroczystości na amerykańskim cmentarzu w Colleville-sur-Mer. Jak mówił przywódca USA, wydarzenia sprzed 80 lat były dowodem niezłomnej jedności aliantów. Zaznaczył też, że na świecie nadal trwa walka między zwolennikami dyktatury i wolności oraz porównał obecną sytuację w Europie do czasów II wojny światowej i wezwał Zachód do stawienia czoła siłom zła. – Demokracja nie jest nigdy zagwarantowana, każde pokolenie musi jej bronić – apelował Biden.

– Ukraina została zaatakowana przez tyrana, a Ukraińcy walczą z nadzwyczajną odwagą, ponosząc wielkie straty – stwierdził prezydent USA. Zapewnił przy tym, że Stany Zjednoczone, NATO i koalicja ponad 50 krajów będą stały u boku Ukrainy. – Nigdy jej nie opuścimy, ponieważ jeśli to zrobimy, to Ukraina zostanie podbita, jej sąsiedzi znajdą się w niebezpieczeństwie, a z nimi cała Europa – dodał Biden.

Jak zaznaczył amerykański przywódca, Zachód nie może się ugiąć przed wolą Rosji, gdyż oznaczałoby to zaprzepaszczenie nauki i pamięci o tym, co wydarzyło się 80 lat temu na normandzkich plażach. – Ci, którzy tutaj walczyli, uratowali świat, my stańmy na takim poziomie, jaki wyznaczyli – stwierdził Biden.

Wcześniej w trakcie brytyjskich obchodów przy memoriale w miejscowości Ver-sur-Mer król Karol III mówił, że cały czas wspominamy lekcję II wojny światowej, która raz po raz do nas powraca. – Wolne narody muszą stać zjednoczone, by sprzeciwić się tyranii – dodał monarcha. Z kolei Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, zapewnił, że ofiara żołnierzy, którzy 80 lat temu opuścili brytyjskie wybrzeża, aby wyzwolić Europę, nigdy nie zostanie zapomniana.

Także w Polsce upamiętniono 80. rocznicę D-Day. – Z wdzięcznością oddajemy honory odwadze, śmiałości i prawości wojsk alianckich, które lądowały na plażach Normandii – mówił Étienne de Poncins, ambasador Francji w Polsce, przed pomnikiem 1 Polskiej Dywizji Pancernej w Warszawie. Jak podkreślił francuski dyplomata, alianci wylądowali w Normandii w imię pewnej idei wolności. Niestety, jak dodał, wojna powróciła na europejską ziemię 24 lutego 2022 roku wraz z napaścią Rosji na Ukrainę.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla cyberwojsk
 
AWACS-y dostarczone
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Podróż w ciemność
Inwestycja potrzebna jak tlen
Gortat Team vs drużyna NATO
Przesmyk w grze
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Pierwsi za sterami Apache
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Equipment Tailored to the Needs
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Latający radar
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Docenić „misjonarzy”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mistrzowie Spike`ów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Pokazali swoją siłę
Eurosatory 2024 idą na rekord
Policjanci szkolą wojsko
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Pierwsza Drużyna” na start
AW149 wkrótce „made in Poland”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Trzy miecze pokoju
Dzień, który zmienił bieg wojny
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Plan na szczyt
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Umieram jak Polak”
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Kajakarze i wioślarze na podium
NATO on Northern Track
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Koszykarskie święto w Łodzi
Spadochroniarze w operacji TALO
„Czarownice” nad Londynem
„Osiodłać krowę”
Zaprojektuj mural o powstaniu
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Ameryka daje wsparcie
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO