moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef SKW na czele komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Zależy nam na tym, żeby to była komisja wolna od jakichkolwiek pokus, intencji politycznych czy partyjnych. Żeby przyniosła rzetelną wiedzę o tym, jak wyglądały w przeszłości i jak dzisiaj wyglądają realne zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi – powiedział Donald Tusk. Badaniem rosyjskich wpływów w Polsce zajmą się eksperci pod kierunkiem gen. bryg. Jarosława Stróżyka, szefa SKW.

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Jarosław Stróżyk został wyznaczony przez premiera Donalda Tuska na stanowisko szefa rządowej komisji do spraw zbadania rosyjskich i białoruskich wpływów w latach 2004–2024. Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się już dzisiaj, ale raport z pierwszych prac zostanie upubliczniony za dwa miesiące.

Podczas konferencji prasowej, w której poza prezesem Rady Ministrów wzięli udział także minister sprawiedliwości Adam Bodnar, szef MSWiA Tomasz Siemoniak i szef SKW gen. bryg. Stróżyk, premier przyznał, że przeciwdziałanie wpływom państw wrogich, a do takich zaliczył Rosję i Białoruś, będzie jednym z głównych zadań zachodnich państw. – Zależy nam na tym, żeby to była komisja wolna od jakichkolwiek pokus, intencji politycznych czy partyjnych. Żeby przyniosła rzetelną wiedzę o tym, jak wyglądały w przeszłości i jak dzisiaj wyglądają realne zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi – mówił. – Zbliżające się wybory i kolejne miesiące będą rozstrzygające dla najbliższych kilku lat, jeśli nie dekad, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju – dodał premier Tusk.

REKLAMA

O znaczeniu komisji mówił minister Siemoniak. Przyznał, że obecnie Polska mierzy się nie tylko z wpływami, lecz również z aktywnymi działaniami na zlecenie służb rosyjskich i białoruskich. – Próby aktów sabotażu, sytuacja na granicy, co do której nie mamy wątpliwości, że jest działaniem na zlecenie służb rosyjskich i białoruskich – wymieniał szef MSWiA.

O składzie i zadaniach komisji podczas konferencji prasowej mówił jej szef, gen. bryg. Jarosław Stróżyk. Wyjaśnił, że w komisji będą pracować eksperci delegowani przez premiera i ministrów. Dodał, że komisja będzie działała w zespołach zajmujących się badaniem wpływów rosyjskich i białoruskich, m.in. w obszarze gospodarki, bezpieczeństwa państwa i mediów.

W skład 12-osobowej komisji weszli: Irena Lipowicz, profesor nauk społecznych, była ambasador RP w Austrii, niegdyś rzecznik praw obywatelskich; Dominika Kasprowicz, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowana w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ; Katarzyna Bąkowicz, doktor nauk o komunikacji społecznej i mediach, adiunkt i wykładowczyni Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, naukowo zajmująca się dezinformacją; Bartosz Machalica, historyk i politolog, doktor nauk społecznych, członek Kolegium IPN; Adam Leszczyński, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny SWPS, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej; Grzegorz Motyka, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny, obecnie dyrektor Wojskowego Biura Historycznego; Cezary Banasiński, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, były prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów; Tomasz Chłoń, były ambasador w Estonii i na Słowacji; Paweł Białek, były zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego; Agnieszka Demczuk, doktor habilitowana UMCS w Lublinie i Paweł Ceranka, doktor nauk społecznych, zastępca dyrektora Biura Archiwum i Zarządzania Informacją w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Krystian Maj / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Przesmyk w grze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Latający radar
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Pokazali swoją siłę
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Gortat Team vs drużyna NATO
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Spadochroniarze w operacji TALO
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mistrzowie Spike`ów
„Osiodłać krowę”
Sztandar dla cyberwojsk
AWACS-y dostarczone
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Podróż w ciemność
Docenić „misjonarzy”
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
„Czarownice” nad Londynem
Policjanci szkolą wojsko
Koszykarskie święto w Łodzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kajakarze i wioślarze na podium
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Inwestycja potrzebna jak tlen
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
AW149 wkrótce „made in Poland”
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
„Pierwsza Drużyna” na start
Trzy miecze pokoju
Eurosatory 2024 idą na rekord
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień, który zmienił bieg wojny
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wkrótce certyfikacja WOT-u
NATO on Northern Track
„Umieram jak Polak”
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Zaprojektuj mural o powstaniu
Pierwsi za sterami Apache
Equipment Tailored to the Needs
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Plan na szczyt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO