moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Mogę dziś poinformować o sukcesie Polski. Została podjęta decyzja o ustanowieniu w Polsce Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina – zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu ministrów obrony państw Sojuszu. W Brukseli wicepremier odbył spotkania m.in. z szefami MON Francji i Niemiec.

Wsparcie Ukrainy, kwestie obrony i odstraszania, a także zwiększania wydatków na obronność i wspólnych zamówień dla armii były głównymi tematami spotkania ministrów obrony państw NATO. Po zakończeniu obrad wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że Polska jest jednym z liderów państw Sojuszu, jeżeli chodzi o wydatki na obronność. – Podkreślałem to podczas swojego wystąpienia. Dajemy dobry przykład. To jest bardzo ważne, jeśli chodzi o wypełnienie naszych zobowiązań i realizowanie celów – mówił szef MON. Jak podkreślał, Polska przeznacza największy procent PKB – 4,23% – na obronność, w tym ponad połowę na modernizację armii.

Wicepremier argumentował, że „nigdy w historii Unii Europejskiej” kwestia bezpieczeństwa nie była tak ważna, jak obecnie. – Jestem zwolennikiem, żeby znakomitą część środków z różnych funduszy europejskich, od Funduszu Spójności po KPO, przeznaczyć na działania przemysłu obronnego – mówił.

Podczas briefingu Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował także, że jedno z ważnych uzgodnień na forum NATO dotyczyło bezpośrednio naszego kraju. – Została podjęta decyzja o ustanowieniu właśnie w Polsce Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina – powiedział szef MON-u. Centrum zostanie utworzone w Bydgoszczy. Lokalizacja zapewne nie jest przypadkowa, ponieważ w Bydgoszczy działa od lat Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO, jeden z najważniejszych natowskich ośrodków przygotowujących żołnierzy Sojuszu do zagranicznych misji.


Film: Aleksander Kruk, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Nowe centrum ma się zajmować m.in. wymianą doświadczeń między państwami NATO w odniesieniu do wojny w Ukrainie oraz szkoleniem ukraińskich żołnierzy. – Korzyść będzie obustronna – zapewniał szef MON-u. W Polsce ukraińscy żołnierze przechodzą już szkolenia m.in. saperskie czy medyczne. Centrum w Bydgoszczy ma powstawać etapami. Jednak minister przyznał, że przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie chciałby już mieć konkretne plany dotyczące działania ośrodka. Pytany przez dziennikarzy o szczegóły dotyczące finansowania projektu zapowiedział, że zostaną one ustalone wspólnie przez członków NATO. – Cieszę się, że wszystkie państwa wspierają ten projekt – dodał.

Podczas posiedzenia w Brukseli Władysław Kosiniak-Kamysz odbył także spotkania bilateralne. – Rozpocząłem od spotkania z ministrem obrony Litwy, potem z ministrem obrony Niemiec, Wielkiej Brytanii, spotkanie z ministrem obrony Norwegii, Francji, Turcji i długa rozmowa z ministrem obrony Finlandii – wymieniał szef MON-u.

Wicepremier mówił również o zacieśnianiu współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Niemcy i Francja to dla nas ważni partnerzy, pierwsze spotkanie Trójkąta Weimarskiego odbędzie się w Polsce jeszcze przed szczytem NATO. Szefowie MON-u Niemiec oraz Francji wyrazili zgodę i zainteresowanie wznowieniem działań – poinformował wicepremier.

z Brukseli Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO, MON

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Zasiać strach w szeregach wroga
Dzień wart stu lat
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Polski „Wiking” dla Danii
Mundurowi z benefitami
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Abolicja dla ochotników
Arteterapia dla weteranów
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Pięściarska uczta w Suwałkach
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Starcie pancerniaków
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Marynarze podjęli wyzwanie
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Rusza program „wGotowości”
Standardy NATO w Siedlcach
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Gdy ucichnie artyleria
Mity i manipulacje
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Sportowcy na poligonie
Nowe zasady dla kobiet w armii
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
„Road Runner” w Libanie
Kolejny kontrakt Dezametu
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Czy to już wojna?
Sukces Polaka w biegu z marines
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Grecka walka z sabotażem
Inwestycja w bezpieczeństwo
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Jesteśmy dziećmi wolności
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Brytyjczycy na wschodniej straży
Odznaczenia za wzorową służbę
Kaman – domknięcie historii
OPW budują świadomość obronną
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Ku wiecznej pamięci
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Awanse w dniu narodowego święta
Wellington „Zosia” znad Bremy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO