moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niezwykła misja wojskowego Puszczyka

Wyjątkowa operacja z udziałem żołnierzy. Saperzy, piloci i opiekunowie psów służbowych spotkali się z wychowankami domów dziecka w Pęcherach, gdzie opowiadali o tajnikach swojej służby. Na świątecznym spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć prezentów. Te osobiście wręczał Mikołaj, który na miejsce akcji przyleciał… śmigłowcem.

Operacja „Świąteczny Puszczyk” rozpoczęła się we wtorek rano na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. To właśnie stamtąd wzbił się w powietrze śmigłowiec SW-4 Puszczyk, a pilotujący go żołnierze mieli do wykonania niezwykle ważną misję: przetransportować Mikołaja do Pęcher, aby ten mógł wręczyć świąteczne upominki podopiecznym tamtejszych domów dziecka.

Akcja wkroczyła w kulminacyjną fazę około południa. Wówczas wojskowy śmigłowiec wylądował w Pęcherach, a Mikołaj niezwłocznie rozpoczął realizację swojego zadania. Klocki, gry, maskotki czy słodycze, które na ten cel przekazały m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa, Grupa PGE, PKP Intercity, firma COBI czy Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, bardzo szybko trafiły w ręce wychowanków „Domu Dzieci”. „Wow! Ale fajne auto!”. „Ten miś będzie dziś ze mną spał!”. „Wieczorem będziemy układać te klocki?”. Radości nie było końca.

Żołnierze zadbali także o to, aby wychowankowie domu dziecka zapamiętali z tego dnia nie tylko prezenty. Dlatego do Pęcher przyjechała m.in. orkiestra wojskowa z Siedlec, która zagrała dla dzieci świąteczny koncert, żołnierze z 2 Pułku Saperów pokazali, jak działa robot saperski, a pancerniacy z 1 Brygady zaprezentowali pojazd opancerzony MRAP. Każdy mógł też zobaczyć, z jakiego sprzętu podczas służby korzystają strażacy, którzy przyłączyli się do operacji „Świąteczny Puszczyk”. Serca dzieci skradły jednak psy, które na co dzień służą w Wojsku Polskim. Podczas spotkania z wychowankami placówki nie tylko zaprezentowały pokaz swojego wyszkolenia, ale także chętnie poddawały się zainicjowanym przez dzieci pieszczotom.


Film: Dominika Celińska, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Organizatorem akcji „Świąteczny Puszczyk” było Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ppłk Magdalena Busz, zastępca rzecznika prasowego DGRSZ, wyjaśnia, że w ten sposób żołnierze chcieli dać choć odrobinę radości dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. – Patrząc na uśmiechy dzieci, mogę chyba stwierdzić, że operacja zakończyła się sukcesem. Kto wie, może w przyszłości któreś z nich zostanie żołnierzem? – mówi oficer.

Co ciekawe, podopieczni domów dziecka w Pęcherach do ostatniej chwili nie wiedzieli, że odwiedzą ich żołnierze. Jak mówi Katarzyna Holc, dyrektor placówki, na dzisiaj zaplanowana była świąteczna uroczystość, dzieci wiedziały zatem, że mogą na nie czekać niespodzianki. Chyba jednak żadne z nich nie spodziewało się, że aż tak wielkie. – To było dla wszystkich wielkie zaskoczenie, ale chyba największe dla najmłodszych dzieci. Patrzyły na wszystko z otwartymi buziami, aż sama byłam zaskoczona, że tak to odebrały – mówi. – Bardzo dziękuję wszystkim żołnierzom – zwróciła się do wojskowych. – Dla dzieci to było wyjątkowe wydarzenie, które sprawiło im wiele radości. Bardzo jej potrzebują, szczególnie w tym przedświątecznym czasie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dawka wiedzy na trudne czasy
Wojna hybrydowa trwa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Borsuki i roje dronów
MON i MSZ o szczycie NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Mundur i bokserskie rękawice
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szerszeń z Sochaczewa
USA znów uderzyły w Iran
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Zbrodnicza farsa
W drodze po oficerskie gwiazdki
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Marzenia częściowo spełnione
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Pierwszy krok do specjalsów
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Vespa Battle Challenge
Nowa koalicja dronowa
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Cyfrowa niedyskrecja
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Integracja F-35 rozpoczęta
PIRX-1 na orbicie
NATO zwiększy produkcję broni
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Prezydent RP o szczycie NATO
Saperzy w akcji pod wodą
Przełomowe porozumienie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Żywią i bronią
Wsparcie ma znaczenie
Ostatnia niedziela…
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Ostatni lot „Pałera”
Dronowy kierunek przyszłości
Tour przez garnizony
Polski Gnom
Pieta Michniowska
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Wielki sukces podchorążych z AMW
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Sportowa rewolucja na AWL-u
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Gen wojownika
Śmierć w sercu Azji
Piksele prawdy w morzu fałszu
Paliwowy krwiobieg NATO
Polski projekt, światowe znaczenie
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Morska bryza w dwóch odsłonach
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Połączeni na Bałtyku
PKW Irak zostaje w Jordanii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO