moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Europa i Indo-Pacyfik

Latem przyszłego roku kontyngent sił powietrznych Niemiec, Francji oraz Hiszpanii weźmie udział w serii ćwiczeń odbywających się od Alaski po Australię. Z jednej strony będzie to demonstracja zaangażowania czołowych państw europejskich w bezpieczeństwo regionu Indo-Pacyfiku, z drugiej może to być okazja do promocji europejskiego przemysłu lotniczego.

Niemcy wysłały po raz pierwszy kontyngent lotniczy w region Indo-Pacyfiku w sierpniu 2022 roku. Sześć myśliwców Eurofighter Typhoon, wspieranych przez cztery samoloty transportowe A400M oraz powietrzny tankowiec A330 poleciało wówczas do Singapuru, a następnie do australijskiego Darwin. Część maszyn odwiedziła również Japonię i Koreę Południową. Zgodnie z założeniem przelot całej formacji z baz w Niemczech do Singapuru odbył się w ciągu jednej doby, aby zademonstrować gotowość szybkiego zaangażowania się w sytuacje kryzysowe w regionie. W przyszłorocznym tournée weźmie udział znacznie większa liczba maszyn – osiem niemieckich i cztery hiszpańskie Eurofightery, 12 niemieckich Tornad, sześć francuskich Rafale, cztery niemieckie i cztery francusko-hiszpańskie A400M oraz trzy A330.

Pierwszym przystankiem kontyngentu będzie Alaska, gdzie w lipcu żołnierze wezmą udział w ćwiczeniach „Arctic Defender”. Następnie po kilkudniowym pobycie w Japonii część maszyn uda się na Hawaje, gdzie będą się odbywać manewry „RIMPAC” (również z udziałem niemieckiej fregaty). Pod koniec lipca samoloty pojawią się w Australii, by wziąć udział w kolejnych ćwiczeniach – „Pitch Black”. Wreszcie przez Indonezję lub Malezję kontyngent ma się udać do Indii, skąd powróci do Europy.

REKLAMA

Skąd taka aktywność? Wróćmy do 2021 roku. Wówczas w komunikacie po brukselskim szczycie NATO Chiny po raz pierwszy na forum sojuszniczym zostały określone mianem państwa stwarzającego zagrożenie dla systemu międzynarodowego opartego na normach prawnych. W tym samym roku na Morzu Południowochińskim pojawiły się m.in. niemiecka fregata, francuski okręt desantowy wraz z fregatą oraz grupa bojowa brytyjskiego lotniskowca, w składzie której operowała również jednostka holenderska. Mocarstwa europejskie demonstrują w ten sposób zaangażowanie w bezpieczeństwo regionu Indo-Pacyfiku, niejako rewanżując się za amerykańską obecność na Starym Kontynencie. Państwa te doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że to właśnie Indo-Pacyfik jest obecnie najważniejszym regionem globu zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa i że nie jest to wyłącznie perspektywa amerykańska.

Przyszłoroczne tourne sił powietrznych Niemiec, Francji i Hiszpanii jest dowodem na to zaangażowanie. Należy przypomnieć, że również w mijającym roku jednostki niemieckich wojsk lądowych wzięły udział w ćwiczeniach „Talisman Sabre” w Australii. O ile zaś obecność Francji czy Wielkiej Brytanii w regionie nie jest niczym zaskakującym, państwa te posiadają bowiem tu swoje terytoria zamorskie, o tyle aktywność Niemiec czy Hiszpanii świadczy o tym, jak w ostatnich latach wzrosło znaczenie regionu dla globalnej sytuacji bezpieczeństwa.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt wspomnianej wyprawy. Niemcy, Francja i Hiszpania to trzy państwa współpracujące w ramach programu Future Combat Air System (FCAS), czyli myśliwca szóstej generacji, który ma trafić do służby w połowie kolejnej dekady. Obecność tych państw na Indo-Pacyfiku może w przyszłości zaowocować kontraktami na zakup tej maszyny. Indie są przecież użytkownikiem francuskich myśliwców Rafale, zaś pretendująca do roli regionalnego mocarstwa Indonezja będzie użytkownikiem produkowanych wspólnie z Koreą Południową maszyn KF-21 (są one określane jako konstrukcja pośrednia między czwartą a piątą generacją). Azjatycki rynek zbrojeniowy jest niezwykle atrakcyjny, przy czym niemal we wszystkich kategoriach sprzętu możemy tu zaobserwować tendencje wzrostowe. W tym kontekście niewątpliwie szkoda, że kupując sprzęt z tzw. półki, Polska nie angażuje się w europejskie programy zbrojeniowe. Europejscy potentaci przemysłu obronnego doskonale wiedzą, że nadchodzące okazje należy jak najlepiej wykorzystać.

dr Rafał Ciastoń , ekspert ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: Luftwaffe

dodaj komentarz

komentarze


Rakietowy szach
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Roszady personalne w PGZ-ecie
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
Nowy szef CWCR
Lekcje z frontu
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zielone światło dla Barbary
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rusza kwalifikacja wojskowa
Ślubowanie kadetów OPW
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Będą kolejne „Daglezje-P”
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szef MON-u w Brukseli
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Którą drogą do armii?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nowe śmigłowce kawalerii
Invictus w zimowym stylu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Śnieg może być groźną bronią
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Spadochroniarze na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO