moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żandarmi w akcji „Znicz”

Wzmożone patrole na drogach w pobliżu nekropolii, kontrole trzeźwości kierowców i czuwanie, by piesi, zwłaszcza po zmierzchu, byli widoczni na ulicach – policjanci wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej dbają o to, żeby czas Wszystkich Świętych minął Polakom bezpiecznie. Akcja „Znicz” rozpoczęła się w weekend i potrwa do 5 listopada.

Żandarmeria Wojskowa jak co roku wspiera policję w akcji „Znicz”. – W tym roku w przedsięwzięcie jest zaangażowanych około 200 żandarmów – mówi ppłk Artur Karpienko, oficer prasowy ŻW. We wspólnych patrolach żandarmi i policjanci będą między innymi sprawdzać, czy kierowcy przestrzegają ograniczeń prędkości. Szczególną uwagę zwrócą na trzeźwość kierowców oraz to, w jaki sposób przewożą pasażerów. – Pamiętajmy o tym, by zapiąć pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozić w przeznaczonych do tego fotelikach – zwraca uwagę ppłk Karpienko. Wzmożone patrole są w miejscach, w których nastąpiły zmiany w organizacji ruchu drogowego, w okolicach cmentarzy i tam, gdzie ruch dla pojazdów został całkowicie zamknięty. Przepisy ruchu drogowego obowiązują również pieszych. Żandarmi apelują, by zadbać o odblaskowe elementy na kurtkach, czapkach czy plecakach, szczególnie gdy poruszamy się poza obszarem zabudowanym.

Większa liczba patroli pozostanie na drogach aż do 5 listopada. – Chcemy wraz z policją zadbać o bezpieczeństwo wszystkich, którzy wybierają się w podróż i odwiedzają groby swoich najbliższych – podkreśla ppłk Artur Karpienko.

Akcja „Znicz” jest organizowana od 2006 roku. Wojsko wspiera ją od samego początku. Co roku do wiadomości publicznej podawane są statystki dotyczące wypadków drogowych, które wydarzyły się w czasie listopadowego święta. Komenda Główna Policji informuje, że rok temu odnotowano 334 wypadki drogowe, w których zginęło 31 osób, a 373 zostały ranne. Zatrzymano również 1906 nietrzeźwych kierowców – o 189 więcej niż w 2021 roku w tym samym czasie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Sylwia Guzowska/ ŻW

dodaj komentarz

komentarze


Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Spotkanie Trump-Nawrocki
Startuje „Żelazny obrońca”
„Żelazna Dywizja” na Narwi
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Polska i Szwecja, razem na rzecz bezpieczeństwa
Brytyjczycy żegnają Malbork
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Morski Drozd, czyli polski ekranoplan
Agencja Uzbrojenia na zakupach. Kieleckie targi to dopiero początek
Banki – nowi partnerzy PGZ-etu
Hekatomba na Woli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Drony na celowniku
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Zielona lista, czyli decyzja należy do żołnierza
„Pamięć o nim będzie szybować wysoko”
Nocne ataki na Ukrainę
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Z najlepszymi na planszy
Drony nad Polską
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Informacja geoprzestrzenna na współczesnym polu walki
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Dwie agresje, dwie okupacje
Miliardy euro na obronność dla Polski!
Terytorialsi na pętli
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Granica z Białorusią zamknięta. Przez ćwiczenia „Zapad”
Laury MSPO przyznane
Statuetki dla tuzów biznesu
Zwycięska batalia o stolicę
Kuna na poligonie
„Żelazny obrońca” wkracza w decydującą fazę
Awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca
K9 ładowane z automatu
Premier i szefowa UE na granicy w Krynkach
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Szwecja kupuje Pioruny!
„Żelazny obrońca” na Bugu
Gen. Nowak: Pilotom wolno mniej
PGZ idzie w morze
„Koalicja chętnych” o kolejnych działaniach w sprawie Ukrainy
Świetne występy polskich żołnierzy
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Wielkie zbrojenia za Odrą
Orlik na Alfę
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Niemiecki plan zniszczenia Polski
„Road Runner” w Libanie
Wyróżnienia dla najlepszych
Beret „na rekinka” lub koguta
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Certyfikacja „Dwunastki” na XII zmianę do Libanu
Małopolscy terytorialsi tym razem walczyli z suszą
Na otwartym morzu mierzą daleko!
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Lockheed Martin wspiera polskich weteranów
Współpraca z Koreą ma wymiar strategiczny
Polska chce przyjąć więcej wojsk z USA
Terytorialsi w Pieninach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO