moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Troje żołnierzy na podium mistrzostw w maratonie

Dwoje reprezentantów 12 Dywizji Zmechanizowanej wywalczyło tytuły mistrzów Polski w maratonie. Po raz drugi z rzędu triumfowała st. szer. Monika Jackiewicz, a po raz pierwszy w karierze złoto na „królewskim” dystansie wywalczył st. szer. spec. Adam Nowicki. Na podium stanął również szer. Mateusz Kaczor. Terytorials w debiucie na maratońskiej trasie zdobył srebrny medal.

Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet odbyły się po raz 43. Panowie zaś rywalizowali o mistrzowskie tytuły po raz 93. Oba czempionaty odbyły się w ramach 22. Poznań Maratonu, który ukończyło 3429 mężczyzn i 671 kobiet. W Poznaniu padł rekord trasy, który ustanowił Erytrejczyk Petro Mamu Shaku. 42 km 195 m pokonał w 2 godz. 9 min 57 s. Z kolei najlepsza wśród pań Etiopka Tseginesh Mekonnin Legesse była bliska poprawienia rekordu trasy – biegła 2 godz. 27 min 28 s.

St. szer. Monika Jackiewicz w rywalizacji na trasie 22. Poznań Maratonu uplasowała się na 20. pozycji w klasyfikacji generalnej i na trzeciej wśród kobiet. Obrończyni tytułu mistrzowskiego uzyskała czas 2 godz. 31 min 15 s. Srebrny medal mistrzostw Polski, z czasem 2 godz. 36 min 29 s, wywalczyła Emilia Mazek z Warszawy. Brąz zaś zdobyła Ewa Jagielska z Warszawy, która na mecie zameldowała się po 2 godz. 38 min biegu.

– Plan wykonaliśmy w stu procentach. Po mistrzostwach świata w Budapeszcie, które odbyły się niespełna osiem tygodni temu, mieliśmy mało czasu na przygotowania do kolejnego startu – komentuje st. szer. spec. Artur Olejarz, trener st. szer. Moniki Jackiewicz i jednocześnie zawodnik. Szkoleniowiec, który na metę wbiegł tuż za swoją podopieczną, dodaje, że wprowadził do treningu kilka innowacji. – Chcieliśmy wypróbować nowe techniki. Wszystko wyszło znakomicie, więc jesteśmy zadowoleni z obrony tytułu mistrzowskiego – dodaje trener.

W rywalizacji mężczyzn o tytuł mistrza Polski do ostatnich metrów zacięcie rywalizowali o złoto dwaj żołnierze. Lepszym okazał się bardziej doświadczony i utytułowany st. szer. spec. Adam Nowicki. Olimpijczyk z Tokio, reprezentujący 12 Dywizję Zmechanizowaną, triumfował z czasem 2 godz. 12 min 34 s. Trzy sekundy po nim wbiegł na metę debiutujący na trasie maratonu szer. Mateusz Kaczor z wojsk obrony terytorialnej. Brązowy medal wywalczył Yared Shegumo. Wicemistrz Europy w maratonie z 2014 roku uzyskał czas 2 godz. 18 min 14 s. Czwarte miejsce zajął st. szer. Krzysztof Gosiewski z reprezentacji Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Uzyskany przez Adama Nowickiego wynik na razie daje mu szanse na dołączenie do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Ale przed sportowcami jeszcze kilka zawodów, które mogą wpłynąć na kształt listy reprezentantów. – Prawdopodobnie wszystko rozstrzygnie się w styczniu, ale na wszelki wypadek myślę o starcie w lutym w Sewilli. O ostatnie miejsca dające przepustki na igrzyska będzie można powalczyć do końca kwietnia – mówi st. szer. spec. Adam Nowicki. Mistrz chwalił też swojego najgroźniejszego rywala. – Mateusz zaliczył jeden z najlepszych debiutów w historii polskiego maratonu. Dzięki temu, że razem dobrze współpracowaliśmy, osiągnęliśmy jeden z lepszych czasów w historii mistrzostw – przyznaje reprezentant 12 DZ. Wprawdzie – jak mówi – na 2–3 km przed metą próbował oderwać się od rywala, ale przeszkodziły mu w tym skurcze mięśni. – Musiałem więc czekać na rozstrzygnięcia na ostatniej prostej. Rywal jako pierwszy rozpoczął finisz, ale utrzymałem jego tempo, a potem skutecznie skontrowałem – relacjonuje mistrz z 12 DZ.

SZUS

autor zdjęć: Marek Biczyk / PZLA

dodaj komentarz

komentarze


Together on the Front Line and Beyond
Przeprawy na Odrze
Debiut ogniowy Borsuków
Cztery lata wojny w Ukrainie
Polski sektor obronny za SAFE
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Walka o pierwszą dziesiątkę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Przemyślany każdy ruch
Kierunek Rumunia
„Jaskółka” na Bałtyku
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Przedsiębiorcy murem za SAFE
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Morskie koło zamachowe
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Debiut skialpinizmu
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Dni Huty Pieniackiej były policzone
METS po nowemu
Zagrzmiały K9 Thunder
Gala MMA coraz bliżej
Focus of Every Move
Wojsko wskazało priorytety
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojsko nadal na Horyzoncie
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Desant w Putlos
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Spluwaczki w nowej odsłonie
Piekło „Pługa”
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Oko na Bałtyk
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Skromny początek wielkiej wojny
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Czas na oświadczenia majątkowe
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Oficer od drona
Koniec olimpijskich zmagań
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Sprintem do bobsleja
Outside the Box
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Cios w serce reżimu
Borsuki, ognia!
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Kaszubia dla lokalnej społeczności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO