moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uniwersytet dla seniorów w AWL-u

Od października tego roku w murach wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych rozpocznie działalność uniwersytet trzeciego wieku. To pierwsza taka inicjatywa w historii wyższego szkolnictwa wojskowego we Wrocławiu. W programie studiów znajdą się zajęcia m.in. z informatyki i prawa, a także warsztaty z samoobrony pod okiem instruktorów AWL-u.

Wrocławska Akademia Wojsk Lądowych to największa polska uczelnia wojskowa. Zdjęcie ilustracyjne.

Uniwersytet trzeciego wieku powstający w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu to autorski projekt uczelni. Adresowany jest do osób powyżej 55. roku życia, które zakończyły już aktywność zawodową, ale wciąż chcą pozostać aktywne umysłowo i sprawne fizycznie.

 

REKLAMA

Pozostać aktywnym

– Wiele osób, przechodząc na emeryturę, nie bardzo ma pomysł, co zrobić z wolnym czasem, choć nie brak im energii i chęci do działania. Do takiego właśnie grona kierujemy ten projekt. Chcemy dać takim osobom możliwość pogłębiania swojej wiedzy, rozwijania zainteresowań, spotkań z ludźmi i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, chociażby z naszymi podchorążymi i studentami – mówi Monika Krystek, specjalistka z Biura Obsługi Studentów. Jak dodaje, motto uniwersytetu trzeciego wieku to „Bezpieczny senior”. – Chcemy kłaść nacisk przede wszystkim na szeroko rozumiane bezpieczeństwo seniorów. Mam tu na myśli zarówno bezpieczeństwo zdrowotne, osobiste, jak też to związane np. z poruszaniem się w sieci – wyjaśnia Krystek.

Choć szczegółowy plan ma być znany dopiero we wrześniu, już dziś wiadomo, jakie zajęcia czekają słuchaczy. W trakcie wykładów i zajęć praktycznych, prowadzonych przez wykładowców akademickich oraz zaproszonych specjalistów, seniorzy będą obcować z historią Polski oraz zgłębiać tajniki zarządzania, nauk o bezpieczeństwie, prawa, ekonomii i finansów. Na zajęciach z informatyki będą mieli okazję poznać nowe technologie, zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zasady bezpiecznego poruszania się w internecie. To jednak nie wszystko. W programie studiów znajdą się też zagadnienia podatkowe oraz te dotyczące zarządzania domowym budżetem czy dobrostanem zdrowotnym. Nie zabraknie również treści związanych z ofertą kulturalną, jak: film, teatr, muzyka. Osobom zainteresowanym podtrzymaniem aktywności fizycznej uczelnia zaproponuje z kolei zajęcia z rehabilitacji ruchowej, pływania, a także warsztaty z samoobrony.

– Sądzę, że wszechstronna wiedza, którą seniorzy będą mogli zdobyć na naszych zajęciach, okaże się przydatna na tyle, że wielu z nich zyska przestrzeń do rozwijania swoich zainteresowań z wielu dziedzin, a może nawet na znalezienie nowych pasji – zaznacza Monika Krystek.

Liczy się zaangażowanie

Zapisy na studia już się rozpoczęły i potrwają do 10 września 2023 roku. Osoby zainteresowane muszą wypełnić ankietę rekrutacyjną i wraz ze zdjęciami (dwie fotografie o wymiarach 35 × 45 mm) wysłać na adres utw.rekrutacja@awl.edu.pl albo złożyć osobiście w kancelarii Akademii Wojsk Lądowych (ul. Czajkowskiego 109, 51-147 Wrocław) w godz. 8.00–9.30 lub 12.30–14.30. W wyjątkowych sytuacjach ankietę można wysłać tradycyjną pocztą, z dopiskiem „Rekrutacja do UTW AWL”.

15 września odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na słuchaczy. – Najbardziej zależy nam na osobach zaangażowanych, które faktycznie chcą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności oraz włączyć się w pracę na rzecz drugiego człowieka – stwierdza Monika Krystek.

Początek roku akademickiego na uniwersytecie trzeciego wieku został zaplanowany na 9 października. Zajęcia będą się odbywać raz w tygodniu w wymiarze czterech godzin lekcyjnych. – Dopracowujemy jeszcze szczegóły planu, ale teraz koncentrujemy się głównie na promocji studiów. O ile w przypadku młodych ludzi głównym źródłem informacji o edukacji jest internet, w przypadku seniorów musimy także uwzględnić tradycyjne metody, jak np. ulotki. By dotrzeć do naszej grupy docelowej, planujemy też nawiązanie współpracy z Federacją Uniwersytetów III Wieku – mówi Monika Krystek.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolsi – czas start!
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Skromny początek wielkiej wojny
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesna łączność dla armii
Liban uznany za strefę działań wojennych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lekcje z frontu
Spadochroniarze na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ślubowanie kadetów OPW
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Eurofightery znowu w Polsce
Mocny sygnał od NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwszy skok
Szef MON-u w Brukseli
Invictus w zimowym stylu
Rakietowy szach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Cud w Trewirze
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Śnieg może być groźną bronią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO