moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uczniowski weekend w AWL-u

Dla nich był to przedsmak żołnierskiej służby – poznawali budowę karabinków Grot, uczyli się rzucać granatem, maszerowania na azymut czy zasad survivalu. Dwudziestu uczniów klas wojskowych ze Stalowej Woli gościło w Akademii Wojsk Lądowych. Pod okiem instruktorów trenowali na poligonie te elementy sztuki wojskowej, których nie mogli przećwiczyć w szkole.

Podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych zaprosili na weekend dwudziestu uczniów klas wojskowych z Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli. Młodzież została zakwaterowana na terenie uczelnianego ośrodka jeździeckiego w podwrocławskim Rakowie. Uczniowie zameldowali się tam już w piątek po południu, a ich pobyt rozpoczął się od wspólnego ogniska, przy którym mieli możliwość porozmawiania z wojskowymi studentami, instruktorami i wykładowcami z AWL-u. 

REKLAMA

Karabinek i granat

Zajęcia rozpoczęły się w sobotę rano. Szkolenie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy obejmował zapoznanie się z budową karabinków Grot, naukę przyjmowania postaw strzeleckich i prawidłowego celowania oraz przyswajanie zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Młodzież poznawała również techniki rzucania granatem RG-42. Tym razem jednak nie celność czy odległość, na jaką granat został rzucony, były najważniejsze. Instruktorzy największą wagę przykładali do opanowania umiejętności wykonywania poszczególnych komend oraz bezpiecznego uzbrajania granatu.
Mniej spektakularne, choć równie istotne, były ćwiczenia, podczas których młodzi goście podchorążych uczyli się posługiwania się w terenie busolą, określania kierunków na mapach taktycznych oraz wyznaczania drogi przemarszu. Przy okazji terenowego marszu na azymut okazało się jednak, że prawidłowe czytanie mapy oraz dotarcie do wyznaczonego celu wcale nie jest takie proste…


Film: Bogusław Politowski/ ZbrojnaTV

Survival i medycyna pola walki

Po przerwie, w czasie drugiego etapu zajęć terenowych, instruktorzy przekazywali uczniom wiedzę z zakresu survivalu, w tym przetrwania w terenie. Wojskowi pokazali im, jak wygląda baza zorganizowana w środku lasu. Omówili też rodzaje ognisk i ich przeznaczenie. Uczyli młodzież, jak szybko i bezpiecznie rozpalić w lesie ognisko, wykorzystując krzesiwo, oraz jak sprawnie ugotować wodę lub przygotować jakąś potrawę.

Bardzo przydatne były zajęcia medyczne, podczas których podchorążowie przeprowadzili z uczniami instruktaż udzielania pierwszej pomocy, w tym tamowania krwotoków z wykorzystaniem stazy oraz zakładania opatrunków. W ramach tego bloku ćwiczeń uczestnicy szkolenia uczyli się wkładania odzieży ochronnej oraz masek przeciwgazowych w wypadku skażenia terenu.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z zaproszenia do Akademii Wojsk Lądowych, które wystosował do nas komendant-rektor gen. bryg. dr hab. Piotr Płonka. Cieszymy się, że podczas szkolenia nasza młodzież może uczyć się od najlepszych w uczelni wojskowej, która ma tak długie tradycje – mówi Iwona Szewc, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, opiekunka grupy uczniów z klas wojskowych. – Tutaj, pod okiem doświadczonych instruktorów, mogą oni trenować w praktyce takie elementy sztuki wojskowej, których nie mogą opanować w szkole – ocenia drugi opiekun grupy Marian Herok, podpułkownik w stanie spoczynku, który prowadzi w szkole m.in. zajęcia strzeleckie. Nauczyciel dodaje, że podobne zajęcia dla uczniów placówka organizuje co jakiś czas w jednostkach garnizonu Nisko. Zdaniem opiekunów uczniów wojskowa edukacja prowadzona w ich szkole przynosi efekty, a trzech ich dawnych uczniów to obecnie absolwenci wrocławskiej AWL.

Marzenie o mundurze

Oprócz poligonowych atrakcji na uczniów czekał także sprawdzian celności oka na symulatorze Śnieżnik. Ponadto zwiedzili akademię – poznali bazę dydaktyczną oraz miejsce zakwaterowania podchorążych. – Czas spędzony w Akademii Wojsk Lądowych upłynął bardzo ciekawie. Po zdaniu matury mam zamiar ubiegać się o miejsce na studiach wojskowych. Myślałam o studiowaniu właśnie w AWL-u. Pobyt tutaj i to, co zobaczyłam, tylko upewniło mnie w mojej decyzji – stwierdza Oliwia Majka, uczestniczka szkolenia.

Nastolatka wyznaje, że już od siódmej klasy szkoły podstawowej marzy o tym, aby w przyszłości zostać żołnierzem. Impulsem do wyboru takiej drogi życiowej był dla niej wujek, który aktywnie działał w Związku Strzeleckim w Sandomierzu. – Moja mama i dziadkowie wspierają mnie w moim postanowieniu – zapewnia uczennica, która jako jedna z nielicznych do munduru nosi nie zielony, lecz wyróżniający czarny beret przysługujący tym, którzy uzyskali w szkole bardzo wysoką średnią z ocen. Jak się okazało, Oliwia ma zadatki na przyszłego oficera. Prowadzi bowiem wszelkie uroczystości szkolne oraz wydaje komendy pocztowi sztandarowemu i szkolnym pododdziałom mundurowym.

Uczniowie ze Stalowej Woli zostali zaproszeni na weekend do AWL-u w ramach porozumienia o współpracy, które wojskowa uczelnia podpisała z kilkunastoma szkołami ponadpodstawowymi w całym kraju. W czerwcu była to już druga wizyta młodzieży szkolnej w akademii. – Dwa tygodnie temu naszymi gośćmi byli uczniowie klas mundurowych z 2 Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu – mówi ppłk Tomasz Słotwiński, szef Wydziału wychowawczego AWL.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwszy skok
Offset dla „Wisły”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Air Show ’25 – do zobaczenia
Palmiry – miejsce kaźni
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Avenger” na Monte Cassino
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Tajna misja polskiej agentki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Skromny początek wielkiej wojny
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Cud w Trewirze
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojenny bohater na szubienicy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO