Jak się zachować podczas ataku nożownika, bronić przed ciosami, a także samemu je zadawać – to tylko niektóre elementy szkolenia, podczas którego żołnierze zdradzają kursantkom tajniki walki wręcz. Do tej pory z możliwości udziału w zajęciach skorzystało tysiąc pań, kolejne wciąż mają na to szansę. Akcja „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” potrwa do końca wakacji.
Akcja „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku”, podczas której panie pod okiem żołnierzy uczą się podstaw walki wręcz, rozpoczęła się pod koniec maja. Wówczas zajęcia odbyły się w 16 miejscowościach. W Węgorzewie zorganizowali je wojskowi z 1 Brygady Artylerii. – Szkolenie poprowadzili bardzo doświadczeni instruktorzy i przyznam, że cieszyło się ono dużym powodzeniem. Uczestniczyły w nim kobiety w różnym wieku, zarówno młode dziewczyny, jak i już nieco dojrzalsze panie. To świadczy o tym, jak ta inicjatywa jest potrzebna – mówi mjr Magdalena Kościńska, rzeczniczka prasowa 16 Dywizji Zmechanizowanej, której podlega 1 Brygada. Dodaje także, że wojskowi z 16 DZ już przygotowują się do realizacji następnych kursów. Odbędą się one w kolejny weekend, tj. 17 i 18 czerwca, w Ostródzie.
Akcja „Samoobrona kobiet” to nie jednorazowa inicjatywa, ale cały cykl szkoleń. Będą się one odbywały w niemal każdy weekend, aż do końca wakacji, za każdym razem w 16 innych miejscowościach. Poszczególne zajęcia potrwają około czterech godzin, podczas których uczestniczki będą miały okazję nauczyć się, jak zadawać ciosy i kopnięcia, bronić się przed nimi oraz uwalniać się z różnego rodzaju chwytów. Dowiedzą się również, jak zachować się np. podczas ataku nożownika. Oprócz tego żołnierze podzielą się z paniami wiedzą dotyczącą udzielania pierwszej pomocy i prowadzenia zdrowego trybu życia. – Program zajęć został tak skonstruowany, aby mogły mu sprostać panie w różnym wieku i kondycji. Wojskowi instruktorzy mają także możliwość jego modyfikacji, aby każda z uczestniczek mogła wykonać poszczególne ćwiczenia – mówi ppłk Ewelina Osuchowska-Rybka z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – W końcu nie chodzi o to, aby podczas zajęć zrealizować trening życia, ale by wynieść z nich ważne umiejętności – zaznacza.
Do udziału w szkoleniach namawia również por. Paweł Kłosowski, oficer prasowy 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Jednostka zorganizuje zajęcia z samoobrony 24 i 25 czerwca w Sochaczewie. – Kurs poprowadzą żołnierze zawodowi posiadający uprawnienia instruktorów walki wręcz, zatem naprawdę warto wziąć w nim udział – mówi. – Przyjdźcie i przekonajcie się, co dla was przygotowaliśmy, na pewno nie pożałujecie – zachęca.
Wszystkie ćwiczenia prowadzone w ramach akcji „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” są bezpłatne, jednak liczba miejsc dla kursantek jest ograniczona. Dlatego aby wziąć udział w szkoleniu, trzeba się na nie wcześniej zapisać. Może to zrobić każda pełnoletnia kobieta, ciesząca się dobrym stanem zdrowia. Zapisy na szkolenia prowadzą wojskowe centra rekrutacji z całego kraju. Można się z nimi skontaktować mailowo lub telefonicznie.
Organizatorami akcji „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
HARMONOGRAM SZKOLEŃ:
17–18.06
Stronie Śląskie
Wąbrzeźno
Janów Lubelski
Sulechów
Uniejów
Wadowice
Pruszków
Krapkowice
Mielec
Kolno
Ustka
Zawiercie
Opatów
Ostróda
Opalenica
Choszczno
24–25.06
Chojnów
Chełmża
Tomaszów Lubelski
Szprotawa
Sieradz
Myślenice
Sochaczew
Głogówek
Łańcut
Siemiatycze
autor zdjęć: CWCR, WCR Jasło
komentarze