moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO

Już niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie z obsługi śmigłowców Apache, a do Polski trafią pierwsze egzemplarze tego sprzętu. Na razie z zasobów US Army – powiedział w Bemowie Piskim wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON pojechał na Mazury, aby spotkać się z żołnierzami pięciu armii NATO, którzy biorą udział w ćwiczeniach „Griffin Shock ’23”.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód odpowiada za koordynację działań Batalionowych Grup Bojowych NATO. Jednak podczas ćwiczeń „Griffin Shock ’23” po raz pierwszy w historii w jej podporządkowanie trafiła także jednostka armii amerykańskiej – 2 Pułk Kawalerii. – Jesteśmy bardzo zbudowani tą współpracą. To dowód naszej jedności i dowód jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak, który w piątek spotkał się z uczestnikami ćwiczeń. Szef MON zaznaczył, że w ten sposób sojusznicy wysyłają „sygnał Rosji, że nie opłaca się atakować terytorium NATO”. – Współpraca między siłami polskim, siłami Stanów Zjednoczonych i całego Sojuszu jest bardzo ścisła – podkreślił.

 

Wicepremier Błaszczak zaznaczył, że podczas takich ćwiczeń jak „Griffin Shock ’23” żołnierze mogą podnosić swoje umiejętności, a także udowodnić, że doskonale znają obowiązujące procedury. Nie bez znaczenia jest też sprzęt, z jakiego korzystają podczas działań. – Widzieliśmy możliwości śmigłowców Apache. Już niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie na tym sprzęcie – poinformował wicepremier. Zaznaczył, że dzięki ustaleniom z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych, pierwsze egzemplarze tego uzbrojenia zostaną niedługo wysłane do Polski. – Trafią do nas w formule „backfillingu”, czyli wypełnienia pewnej luki przed podpisaniem i realizacją kontraktu na zakupienie dla Wojska Polskiego 96 śmigłowców Apache – zaznaczył szef MON. Przypomniał, że w Polsce są już pierwsze z zamówionych wyrzutni HIMARS. Wkrótce sprzęt zostanie przekazany 16 Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonuje na Mazurach.

Wicepremier zwrócił się także do żołnierzy uczestniczących w manewrach „Griffin Shock ’23”. – Dziękuję za waszą obecność i budowanie interoperacyjności. Razem jesteśmy silniejsi – powiedział.

Celem ćwiczeń „Griffin Shock ’23”, które odbyło się na poligonie w Bemowie Piskim, było potwierdzenie gotowości Sojuszu Północnoatlantyckiego do obrony wschodniej flanki NATO. Do tego działania zostało zaangażowanych łącznie trzy tysiące żołnierzy, nie tylko Wojska Polskiego (największe siły skierowała 15 Brygada Zmechanizowana) i Stanów Zjednoczonych, lecz także Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, wyposażonych w kilkaset jednostek sprzętu. – Ćwiczenia potwierdziły, że jesteśmy w stanie w szybkim tempie przyjąć, zintegrować i poprowadzić do walki znaczne siły Sojuszu – powiedział na poligonie gen. dyw. Zenon Brzuszko, dowódca Wielonarodowej Dywizji. – Podczas tych ćwiczeń pokazaliśmy zdolność NATO do prowadzenia wspólnych działań operacyjnych – dodał gen. dyw. David Hodne, który stoi na czele 4 Dywizji Piechoty US Army.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód powstała w 2017 roku. W jej szeregach służą żołnierze 13 narodowości, a ich głównym zadaniem jest koordynowanie działań Batalionowych Grup Bojowych NATO dyslokowanych w Polsce i na Litwie. To dwa z kilku międzynarodowych batalionów, które Sojusz Północnoatlantycki rozmieścił na wschodniej i południowej flance NATO. Była to odpowiedź na rosyjską aneksję Krymu. Pododdział stacjonujący na Mazurach tworzą żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, a na ich czele stoją Amerykanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
 
Priorytety dla armii
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Pamiętamy o Niezłomnych
Lotnictwo i kobiety
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Tajna misja polskiej agentki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Telefon zaufania dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
W Jachrance o skokach spadochronowych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rusza morski „Dragon”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podoficer pies
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Zamiana po włosku
Leopardy jadą na poligon
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Ferie w mundurze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Preludium do selekcji
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Carl-Gustaf w polskiej armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Eurofightery znowu w Polsce
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Tragiczny wypadek na poligonie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przerwany lot „Orlika”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Dragon ‘24”. Zmechanizowani uderzyli w Nowej Dębie
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Będzie za co kupić koreańską broń
Kleszcze dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO