moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katyńscy kapelani

Ekspozycja poświęcona kapelanom wojskowym – ofiarom zbrodni katyńskiej przypomina o tych, którzy byli z żołnierzami do końca, niosąc im pociechę i wspierając modlitwą – takie słowa padły podczas otwarcia wystawy na Dworcu Centralnym w Warszawie. Z okazji 80. rocznicy odkrycia masowych grobów w Katyniu zaprezentowano sylwetki 10 kapelanów różnych wyznań zamordowanych przez NKWD.

– Zbrodnia katyńska jest w naszej świadomości od 80 lat, jednak niewiele osób pamięta, że żołnierzom towarzyszyli w sowieckich obozach kapelani – mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP, otwierając na Dworcu Centralnym w Warszawie wystawę „Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz” poświęconą kapelanom wojskowym – ofiarom mordu katyńskiego.

Dodał, że ponad 30 z nich było z żołnierzami do końca w ich ostatniej drodze, umacniając ich wiarę i dając nadzieję. – Teraz o nich przypominamy w miejscu, przez które codziennie przewijają się tysiące osób – podkreślił prezes PKP. Na ekspozycji powstałej z okazji 80. rocznicy odkrycia mogił polskich oficerów w Lesie Katyńskim na 12 tablicach zaprezentowano sylwetki 10 z 33 kapelanów, którzy zostali zamordowani w katyńskiej zbrodni.

Ukraina jak Katyń

Jak zaznaczyła w liście do zgromadzonych Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, ważne jest, aby w katyńskich ofiarach dostrzec konkretne jednostki. „Jedną z nich był ksiądz mjr Jan Ziółkowski, pierwszy duchowny zidentyfikowany podczas niemieckich prac ekshumacyjnych w kwietniu 1943 roku” – napisała marszałek. Przypomniała, że niektórzy z tych kapelanów związali się z wojskiem już w czasie I wojny światowej lub polsko-bolszewickiej i byli z nimi do września 1939 roku. „Wystawa zwróci uwagę pasażerów i pozwoli im lepiej poznać ten bolesny fragment naszej historii” – stwierdziła Elżbieta Witek.

Z kolei Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, napisał w swoim liście, że Katyń to tragiczny symbol zbrodni wymierzonej w Polaków, w polskich oficerów, inteligencję i duchownych, którzy wiernie służyli Rzeczypospolitej. „W Ukrainie widzimy teraz dowody kontynuacji tej zbrodniczej rosyjskiej polityki opartej na pogardzie dla ludzkiego życia, na okrucieństwie i przemocy wobec niewinnych, w tym także duchownych” – podkreślił szef MON-u.

Wicepremier zwrócił uwagę, że przez wiele lat zbrodnia katyńska była otoczona murem kłamstwa, a światowi przywódcy poświęcili prawdę o Katyniu dla swoich celów. „Dziś jest inaczej. Cały demokratyczny świat potępia zbrodnie w Ukrainie i żąda ukarania winnych” − zauważył Błaszczak. List ministra odczytał Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego MON. Ze swojej strony dodał, że wystawa jest przejmująca w swoim wyrazie i będzie zwracała uwagę przechodniów oraz pasażerów, przybliżając im los katyńskich kapelanów.

O roli duchownych w niewoli mówili współcześni kapelani wojskowi. – Z towarzystwa kapelanów w sowieckich obozach polscy oficerowie czerpali siłę do przeżycia w nieludzkich warunkach i wiarę, że Polska w końcu odzyska niepodległość – zaznaczył biskup polowy WP Wiesław Lechowicz. Dodał, że księża byli dla żołnierzy przewodnikami duchowymi gotowymi wraz z nimi ponieść śmierć. – Wystawa przypomina o tych, którzy pozostali z żołnierzami do końca, dając im pociechę, umacniając ich poprzez sakramenty i wspierając modlitwą – uzupełnił bp Marcin Makula z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

Z żołnierzami do końca

Wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich. – Przypominamy w ten sposób losy kapelanów wojskowych, którzy po agresji ZSRS na Polskę dostali się do niewoli razem z żołnierzami – mówił podczas uroczystości Łukasz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia. Dodał, że NKWD w kwietniu i maju 1940 roku zamordowało w zbrodni katyńskiej 33 duszpasterzy wojskowych różnych wyznań.

Za projekt i wykonanie ekspozycji odpowiadał Wojskowy Instytut Wydawniczy w Warszawie. Specjaliści z WIW-u opracowali graficznie i merytorycznie treść tablic, a umieszczone na nich archiwalne zdjęcia zostały pokolorowane, dzięki czemu ożyły i nabrały innego wymiaru. Fotografie pochodzą z archiwum Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, Muzeum Katyńskiego i Wojskowego Biura Historycznego. Przy tworzeniu ekspozycji współpracowały Ordynariat Polowy WP, PKP i Muzeum Wojska Polskiego.

– Celem wystawy jest uświadomienie wagi posługi duszpasterskiej oraz roli kapelanów w opiece nad żołnierzami w sowieckich obozach – stwierdziła podczas uroczystości Anna Putkiewicz, redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl i kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”, wydawanych przez WIW. Podkreśliła jednocześnie, że zaprezentowane na planszach sylwetki kapelanów pokazują, iż przedwojenne polskie wojsko było wielowyznaniowe. Na zdjęciach są bowiem kapłani katoliccy, a także rabin, pastor i duchowny prawosławny.

– Oglądając ich portrety, musimy pamiętać, że opieka duszpasterska nie wymagała od kapłanów obecności na pierwszej linii frontu. Ci duchowni, którzy postanowili być tam z żołnierzami, robili to z własnego wyboru i brali pod uwagę ryzyko śmierci – zaznaczyła Anna Putkiewicz.

Ekspozycję otwiera zdjęcie księdza mjr. Jana Ziółkowskiego, kapelana 5 Pułku Piechoty Legionów, na którym podczas walk z bolszewikami 26 kwietnia 1920 roku spowiada śmiertelnie rannego żołnierza na polu walki pod Żytomierzem. 20 lat później duchowny został zamordowany w Lesie Katyńskim. Na tablicach umieszczono też fotografie m.in. księdza płk. Szymona Fedorońki, szefa prawosławnego duszpasterstwa Okręgów Korpusu w Przemyślu, Lublinie i Warszawie, pastora gen. bryg. Ryszarda Paszki, naczelnego kapelana wyznania ewangelicko-augsburskiego, czy rabina ppłk. Barucha Steinberga, wojskowego rabina w Grodnie i Warszawie, szefa Głównego Urzędu Duszpasterstwa Mojżeszowego.

Po agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939 roku obok tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy służb mundurowych do niewoli dostali się kapelani wojskowi. W obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku świadczyli tajne posługi religijne dla jeńców i zostali razem z nimi zamordowani. Funkcjonariusze NKWD w kwietniu i maju 1940 roku w Katyniu, Twerze i Charkowie oraz w innych miejscach na terytorium ZSRS zastrzelili 33 duszpasterzy WP (26 katolików, trzech prawosławnych, dwóch ewangelików oraz grekokatolika i rabina).

Poświęcona kapelanom katyńskim wystawa w holu głównym Dworca Centralnego będzie otwarta do końca kwietnia.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
 
Lista trupich główek
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rakietowy szach
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Rusza kwalifikacja wojskowa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zimowy sprawdzian podchorążych
Spadochroniarze na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Avenger” na Monte Cassino
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szef MON-u w Brukseli
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Bruksela przed szczytem
Ślubowanie kadetów OPW
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Pierwszy skok
W rezerwie pasywnej będą oceny
Śnieg może być groźną bronią
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Lekcje z frontu
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Cud w Trewirze
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Roszady personalne w PGZ-ecie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO