moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygotuj się do testu sprawności fizycznej w AWL-u

W weekend 25–26 marca w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbędzie się kurs przygotowawczy z wychowania fizycznego dla kandydatów na studia wojskowe. Szkolenie jest przeznaczone także dla osób wybierających się na specjalistyczne kursy organizowane przez AWL. Zajęcia będą prowadzić instruktorzy z Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej uczelni.

– To nie pierwszy taki kurs przygotowawczy organizowany przez AWL. Szkolenia rozpoczęliśmy w 2017 roku. To najbliższe cieszy się sporym zainteresowaniem i na pewno odbędzie się we wskazanym terminie, gdyż zgłosiło się już pierwszych 20 wymaganych naszym wewnętrznym regulaminem uczestników – mówi Monika Krystek, osoba odpowiedzialna za rekrutację. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie wrocławskiej AWL. Są przyjmowane wraz z potwierdzeniem opłaty w wysokości 300 zł do 17 marca. Zainteresowanie szkoleniem jest duże. Chętni do udziału w nim dopytują również o bardziej odpowiadające im terminy. – Wychodząc im naprzeciw, planujemy zorganizowanie kursu pod koniec kwietnia. A jak będzie taka potrzeba, pomyślimy również o rekrutacji na szkolenie w czerwcu – dodaje pracownik Biura Obsługi Studentów.

– Kurs zakończy egzamin próbny, który będzie wyglądał tak jak ten właściwy przeprowadzony w lipcu. Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie o uzyskanych wynikach i będzie wiedział, do której konkurencji jest przygotowany dobrze, a do której gorzej. Dzięki zajęciom dowie się, nad jakimi elementami i jak będzie musiał popracować do lipcowego egzaminu – wyjaśnia ppłk Dariusz Lenart, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu AWL we Wrocławiu.

Egzamin próbny będzie trwał około 40–45 min. Najpierw kandydaci sprawdzą siłę swoich mięśni ramion i obręczy barkowej oraz mięśni grzbietu. Mężczyźni będą podciągać się na drążku, natomiast zadaniem kobiet będzie utrzymanie się jak najdłużej w zwisie na drążku z ugiętymi ramionami w stawach łokciowych. Następnie odbędzie się test na szybkość i zwinność. Kandydaci zaliczą bieg wahadłowy 10 x 10, kandydatki zaś będą biegać zygzakiem między chorągiewkami wytyczającymi trasę po kopercie. Egzamin zakończy bieg na 1000 m (dla mężczyzn) i 800 m (dla kobiet). – Tym razem nie będzie sprawdzianu z pływania. Umiejętności pływackie kandydatów ocenimy natomiast podczas kwietniowego kursu, w którym będą uczestniczyć osoby przygotowujące się do zdawania egzaminów na roczny kurs oficerski w AWL-u oraz na studia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi – dodaje kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej Akademii.

Program zajęć na weekendowym kursie dobrano tak, aby jego uczestnicy jak najlepiej zaliczyli poszczególne konkurencje wchodzące w skład egzaminu z wychowania fizycznego. Ponadto kursanci będą zapoznawani z wybranymi aspektami treningu sportowego, m.in. dynamiką obciążeń treningowych, przygotowaniem psychicznym i rolą rozgrzewki. Ponadto zdobędą wiedzę na temat, jak ważna podczas większej aktywności fizycznej jest dieta, regeneracja organizmu i odnowa biologiczna.

Kurs jest organizowany dla określonej liczby uczestników. W przypadku zgłoszenia się więcej niż 60 kandydatów ci nadmiarowi chętni będą wpisywani na listę rezerwową. Będą oni mogli wziąć udział w zajęciach w razie zwolnienia się miejsca lub zapisać się na szkolenie organizowane w innym terminie. Uczestnikiem kursu może być osoba w wieku powyżej 18 lat mająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Dopuszcza się jednak możliwość udziału w zajęciach młodzieży poniżej 18. roku życia, pod warunkiem jednak uzyskania zgody rodzica lub opiekuna. Wreszcie kandydaci muszą mieć aktualne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Nauki i nauczki z Afganistanu
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Czekając na czołgi
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Świat się zbroi na rekordową skalę
Strykery w akcji
Zbrodnia i kłamstwo
Medyczne centrum w Krakowie
Groźny incydent w Libanie
Bursztynowy wstrząs
Wyścig Stalina
Szef MON-u na Defence24 Days
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Czołgi poszły w las
„Kryzys” na AWL-u
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Powrót WAM-u
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Lekcja 3 Maja
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Rzeźnik w rękach GROM-u
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
NATO i USA o Iranie
Syndrom Karbali
Natarcie w deszczu
Wypadek w PKW UNIFIL
WAM coraz bliżej Łodzi
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Zbrodnia bez kary
Od cyberkursu po mundurówkę
Marynarz w koreańskim tyglu
SAFE staje się faktem!
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Kosmiczne oko armii
Kluczowe 30 dni
Systemy antydronowe poszukiwane
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Początek wielkiej historii
Jest nowy szef BBN
Mosty nad Narwią
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Wicepremier apeluje o jedność
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Ostrosz zamiast Mureny
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Bieg ku pamięci bohaterów
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Adaptacja i realizm
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Mundury noszą ludzie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Pościg Leopardów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO