moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O pomocy dla Ukrainy

Zakończyły się dwudniowe obrady ministrów obrony państw Unii Europejskiej w Sztokholmie. Politycy rozmawiali przede wszystkim na temat pomocy dla armii ukraińskiej, m.in. o szkoleniu ukraińskich żołnierzy w ramach unijnej misji EUMAM. Poruszono również kwestię dostaw amunicji. – Ukraina musi wygrać wojnę, by zapanował pokój – powiedział Josep Borrell, który przewodniczył obradom.

Po zakończeniu obrad z mediami spotkał się wicepremier Mariusz Błaszczak. – Rozmawialiśmy o wsparciu Ukrainy. Ustaliliśmy, że skala tego wsparcia i szybkość powinny być utrzymane – powiedział Błaszczak. Wiele miejsca politycy poświęcili na dyskusję o przemyśle zbrojeniowym i jego znaczeniu dla pokoju. – Przez lata moce przemysłu zbrojeniowego w Europie były zamrażane. Dziś jesteśmy świadkami procesu rozwijania europejskiego przemysłu. Będziemy rozmawiać także o udziale polskiego przemysłu zbrojeniowego w tym procesie – zapowiedział Mariusz Błaszczak.

Poruszono również kwestię serwisowania czołgów Leopard przekazanych Ukrainie. – Rozmawialiśmy o konieczności usunięcia barier, które związane są z serwisem czołgów Leopard. O tym problemie rozmawiałem także z ministrem obrony Niemiec oraz ministrami, którzy są donatorami tych czołgów – poinformował Mariusz Błaszczak. Wczoraj wicepremier powiedział, że w serwisowaniu czołgów może uczestniczyć również Polska. – Jesteśmy gotowi, aby uruchomić hub serwisowy w Polsce, który będzie zajmował się remontem i serwisem czołgów Leopard dostarczanych na Ukrainę. Chcemy go ulokować w zakładach Bumar-Łabędy. Ma on odpowiednie warunki do tego, żeby prowadzić taką działalność – poinformował minister.

Obradom w Sztokholmie przewodniczył wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Josep Borrell. Zapowiedział, że zakup amunicji dla Ukrainy będzie priorytetem dla Unii Europejskiej. Zakupy zostaną sfinansowane z funduszy, które Unia już posiada. – Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wykorzystanie tego, co mamy. Jeśli państwa członkowskie będą gotowe zapewnić więcej, będę szczęśliwy. Ale dzisiaj bądźmy realistyczni i pragmatyczni, dyskutujmy o rzeczach, które można dzisiaj przyjąć – mówił Borrell.

W obradach uczestniczył również m.in. Oleksii Reznikov, minister obrony Ukrainy. – Potrzebujemy miliona pocisków artyleryjskich. W tym celu najprawdopodobniej potrzebne będzie około 4 mln euro – powiedział Reznikov przed rozpoczęciem rozmów. Cytowała go agencja Interfax-Ukraina. – Będę rozmawiał z moimi partnerami, ministrami obrony UE, o naszych priorytetach. Priorytet numer jeden to systemy obrony przeciwlotniczej, a także amunicja, amunicja i jeszcze raz amunicja. Dlatego popieram inicjatywę ministra obrony Estonii Hanno Pevkura w sprawie miliona pocisków kalibru 155 mm. Potrzebujemy także bojowych wozów piechoty dla „żelaznej pięści”, więcej czołgów takich jak Leopard. Wtedy będziemy gotowi do kontrofensywy – zapowiedział Reznikov.

Ewa Korsak

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Engineer Kościuszko Saves America
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Chwała bohaterom AK
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Torami po horyzont
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Oko na Bałtyk
Multimedaliści górą
Czarne Pantery na śniegu
Kierunek Rumunia
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Arktyczne polowanie NATO
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Partnerstwo dla artylerii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Rubio: należymy do siebie
Gorąco wśród lodu
Fenomen podziemnej armii
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Skromny początek wielkiej wojny
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Outside the Box
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Sprintem do bobsleja
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Polska poza konwencją ottawską
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Biegały i strzelały – walczyły do końca
„Wicher” rośnie w oczach
Chciałem być na pierwszej linii
Arktyka pod lupą NATO
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Zielone światło dla konwoju
Finlandia dla Sojuszu
W NATO o inwestycjach w obronność
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Wojsko wraca do Ełku
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Debiut skialpinizmu
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Together on the Front Line and Beyond
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Walka o pierwszą dziesiątkę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO