moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Fighterzy w mundurach znów w akcji

Żołnierze wojsk lądowych, marynarze, podchorążowie, terytorialsi, a nawet dobrowolsi – 140 sportowców w mundurach stawiło się w Akademii Wojsk Lądowych, aby udowodnić, że „walkę mają we krwi”. W dwóch oktagonach stoczyli łącznie 120 pojedynków w formule MMA. Ci, którzy poradzili sobie najlepiej, w marcu zawalczą o tytuły mistrzów Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie.

Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”, która jest również finałem Mistrzostw Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie, zbliża się wielkimi krokami. Aby wziąć w niej udział trzeba jednak przejść eliminacje. W tym roku wzięło w nich udział łącznie 140 zawodników reprezentujących jednostki wojskowe z całego kraju. Pojedynki stoczyli w hali sportowej Akademii Wojsk Lądowych.

– Historia Mistrzostw Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie sięga 2014 roku. Początkowo był to po prostu turniej, ale z biegiem czasu projekt tak się rozwinął, że teraz finał wydarzenia jest transmitowany w telewizji – mówi mjr Maciej Kupryjańczyk z AWL-u, jeden z pomysłodawców wydarzenia. –Sporty walki są coraz bardziej popularne, a żołnierze-zawodnicy reprezentują bardzo wysoki poziom. Zresztą wielu z nich mogliśmy już zobaczyć w akcji na galach zawodowych – zaznacza.

O to, aby móc wziąć udział w eliminacjach starali się wojskowi z jednostek z całego kraju. Każda dywizja (lub rodzaj sił zbrojnych) mogła zgłosić do udziału w eliminacjach 22-osobową reprezentację. Jednak liczba chętnych była znacznie większa, dlatego przeprowadzono kwalifikacje już na poziomie poszczególnych jednostek. – Sporty walki są bardzo popularne w 16 Dywizji Zmechanizowanej, bo wychodzimy z założenia, że każdy żołnierz powinien potrafić się obronić. Przed eliminacjami odbyło się zgrupowanie, podczas którego żołnierze walczyli o możliwość stoczenia pojedynku w AWL-u – wyjaśnia st. chor. sztab. Komaszewski, odpowiedzialny za reprezentację 16 DZ. Podobne zgrupowanie odbyło się też w 18 Dywizji Zmechanizowanej. Stawiło się na nim ponad 40 osób. Możliwość udziału w eliminacjach wywalczyła m.in. szer. Natalia Taraszewska, która pełni dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Jak mówi, otrzymała taką propozycję w jednostce, gdyż ma na swoim koncie wiele sukcesów sportowych, m.in. w Taekwondo. – Nie sądziłam, że służąc w wojsku będę mogła walczyć także w oktagonie. Zaskoczyło mnie to, ale bardzo się cieszę, że tak się stało – powiedziała w rozmowie z „Polską Zbrojną”.

Zawodnicy, którzy stawili się w lutym w hali wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych walczyli o tytuły mistrzowskie w poszczególnych kategoriach wagowych. W dwóch oktagonach stoczyli łącznie 120 walk. Sędziowie wyłonili osoby, które zajęły trzecie miejsce, a ci, którym poszło lepiej zawalczą o pierwsze i drugie podczas gali „Walkę mamy we krwi”.

Po raz pierwszy od ośmiu lat w eliminacjach wzięła udział reprezentacja marynarki wojennej. Mł. chor. mar. Maciej Podgórny z 3 Flotylli Okrętów przyznaje, że jej wyłonienie nie było proste, bo choć wśród marynarzy jest wielu dobrych zawodników, specyfika tej służby wymaga częstych wyjść w morze, co uniemożliwiło części ekipy przyjazd do Wrocławia. – Ostatecznie pojechało dziewięć osób. Jeden zawodnik, który służy na ORP Wodnik, zdobył trzecie miejsce, więc mogę spokojnie powiedzieć, że mamy sukces. A za rok przyjedziemy w większym składzie i finał będzie nasz – zapewnił opiekun reprezentacji. Trzecie miejsce podczas eliminacji zajął także reprezentujący 16 DZ st. szer. Krzysztof Kończalski. – Podczas gali, która odbyła się dwa lata temu zdobyłem złoto w kat. 85 kg. Tym razem zszedłem wagę niżej, no i się nie udało. Trzeba po prostu dalej trenować i się spełniać – mówił tuż po wyjściu z oktagonu.

Z sukcesu może się natomiast cieszyć szer. Błażej Majdan z 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dzięki walkom wygranym we Wrocławiu, po raz trzeci wystąpi na gali finałowej „Walkę mamy we krwi”. – Na tych eliminacjach stoczyłem trzy bardzo ciężkie pojedynki. To niesamowite, że można przyjechać na zawody wojskowe, a tak naprawdę mierzyć się z czołówką MMA w Polsce. Świadczy to o tym, że ten projekt rośnie w siłę, a w wojsku mamy naprawdę mocnych fighterów – komentował swój sukces. Podczas gali „Walkę mamy we krwi” tytułu mistrzowskiego będzie bronić także reprezentująca 11 Dywizję Kawalerii Pancernej szer. Monika Karkoszka. – Na eliminacjach stawiła się silna reprezentacja kobiet, było ich znacznie więcej niż rok temu. Ale moja forma też była lepsza niż wówczas i dzięki temu będę walczyć w finale. Bardzo się z tego cieszę – zaznaczyła.

W sumie do finału Mistrzostw Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie zakwalifikowało się 24 zawodników:
kat. -60 kg: szer. Szymon Włodarczyk WOT – st. kpr. Rafał Dawid BWD
kat. -65 kg: szer. Kamil Stysiak 12 DZ – kpr. Krystian Bartoszyński 12 DZ
kat. -57 kg K: szer. Monika Karkoszka 11 DKpanc – szer. Justyna Kulińska 12 DZ
kat. +95 kg: szer. Kamil Rychlicki 11 DKpanc – kpr. Michał Piwowarski 12 DZ
kat. -75 kg: szer. Błażej Majdan 18 DZ – szer. Maciej Zacholski 12 DZ
kat. -70 kg: szer. Kacper Michałowski 16 DZ – st. szer. pchor. Hubert Grąz AWL
kat. -67 kg K: st. szer. Agata Zygmunt 12 DZ – szer. Weronika Giblas 16 DZ
kat. +67 kg K: szer. Martyna Caruk WOT – szer. Monika Quandt-Rozmuz 16 DZ
kat. -90 kg: szer. Kamil Mekal 18 DZ – szer. Patryk Porębski 11 DKpanc
kat. -85 kg: ppor. Piotr Golon 18 DZ – szer. Adrian Żak 18 DZ
kat. -95 kg: szer. Damian Ostęp 12 DZ – kpr. Adrian Rosiński 18 DZ
kat. -80 kg: szer. Kacper Zawadziński 12 DZ – szer. Wojciech Ożga 18 DZ

Finałowa gala „Walkę mamy we krwi” odbędzie się 31 marca w Markach. Będzie to trzecia edycja imprezy organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. – Żołnierze są silni, zdecydowani i gotowi do walki, a to przecież cechy, które nie tylko przynależą do ich profesji, ale są także niezbędne do tego, aby odnosić sukcesy w oktagonie. Dlatego ich sportowa rywalizacja jest zawsze zacięta i dobrze się ją ogląda – mówi mjr Michał Tomczyk z MON-u, który prowadzi projekt. – Można powiedzieć, że zawodnicy, którzy walczą na gali, są ambasadorami Wojska Polskiego. Oni udowadniają nie tylko to, że służbę można pogodzić z pasją, ale także rozwijać ją w wojsku i odnosić sukcesy – zaznacza oficer.

Zmagania żołnierzy podczas gali „Walkę mamy we krwi” będą transmitowane na antenie TVP Sport. A ci, którzy chcieliby z widowni kibicować sportowcom w mundurach, po raz pierwszy będą mieli taką możliwość, bo organizator przygotował pulę bezpłatnych wejściówek. – Tam, gdzie walczą żołnierze, tam zawsze są też duże emocje. Warto zobaczyć ich w akcji – zachęca szer. Mateusz „Master” Masternak, nie tylko żołnierz, ale także jeden z najlepszych bokserów na świecie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Honor weteranom misji!
 
Ratownicy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Ryś” z laserem
Podróż po AWACS-ie
Po śladach polskich bohaterów
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Przysięga w Limanowej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ostatnia droga Pileckiego
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Pokazali bojowego ducha
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
WAM wraca po latach
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
WAT-owskie eksperymenty na ISS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO