moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nominacje w Pałacu Prezydenckim

Twórca wojsk obrony terytorialnej został nowym dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych. Do jego zadań będzie należało dbanie o potencjał każdego żołnierza Wojska Polskiego oraz wzmocnienie armii tak, by jej siła była odstraszająca dla potencjalnego przeciwnika. – Wierzę, że pan sobie z tym poradzi – powiedział podczas uroczystości wręczenia nominacji prezydent Andrzej Duda.

Generał broni Wiesław Kukuła, dotychczasowy dowódca wojsk obrony terytorialnej, odebrał dziś z rąk prezydenta RP akt mianowania na stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Funkcję tę przejmie po gen. Jarosławie Mice. Nowym dowódcą WOT-u został natomiast gen. bryg. Maciej Klisz. Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

 

– To jeden z najważniejszych momentów w działalności Wojska Polskiego w ciągu ostatnich lat – zmiana na stanowisku dowódcy generalnego RSZ i zmiana dowódcy jednego z najważniejszych rodzajów sił zbrojnych. To bardzo podniosła chwila. Ważna w kontekście rzeczywistości, która nas otacza – powiedział prezydent, witając uczestników uroczystości. Andrzej Duda podkreślał, jak trudne zadanie czeka gen. broni Wiesława Kukułę. – Polska armia musi być na tyle silna, na tyle wyposażona, tak świetnie zorganizowana, żeby odstraszyła każdego potencjalnego napastnika. Rachunek strat i zysków jego działania musi być niekorzystny – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Przypomniał również, że gen. Kukuła nie pierwszy raz staje przed ogromnym wyzwaniem. Pierwsze otrzymał w 2016 roku, gdy rozpoczął tworzenie wojsk obrony terytorialnej. – Nikt przecież nie miał pojęcia, jak w wojsku sprawdzą się ludzie, którzy przyszli tu „tylko na chwilę”, mają swój niewojskowy charakter, niewojskowe przyzwyczajenia, świetną pracę, rodziny… Jak tymi ludźmi gospodarować, jak zarządzać? – mówił prezydent. – Pan poradził sobie z tym bardzo dobrze, potrafił pan wykorzystać ich pozawojskowe umiejętności. Wpuścił pan powietrze do armii i pokazał Polakom zupełnie inne jej oblicze – dodał i przyznał, że podobnej pracy oczekuje od gen. Kukuły teraz. – Mam nadzieję, że zadba pan w ten sam sposób o wszystkie rodzaje sił zbrojnych jako ich dowódca generalny. W polskim wojsku musi być wykorzystany potencjał każdego żołnierza – stwierdził Duda.

Nominację na dowódcę wojsk obrony terytorialnych otrzymał gen. bryg. Maciej Klisz. Prezydent jemu także przedstawił swoje oczekiwania. – Proces tworzenia WOT-u jest ogromnie zaawansowany, ale nie jest zakończony. Przed panem więc wielkie zadanie – zakończyć ten proces. Wiem, że pan sobie z tym poradzi – zaznaczył. Wspomniał przy tym o bogatych doświadczeniach oficera, m.in. z wojsk specjalnych, i kontaktach międzynarodowych. – Potencjału w szeregach formacji jest wiele. Znam osobiście wielu żołnierzy WOT-u, są też w mojej kancelarii. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to dobro narodowe, patrioci, którzy chcą służyć swojej ojczyźnie – podkreślił Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych pożegnał również gen. Jarosława Mikę, który stanowisko dowódcy generalnego obejmował przez dwie kadencje. – Druga kadencja przypadła na czas trudnych wydarzeń. Musiał pan sprostać ogromnym wymaganiom, jeśli chodzi nie tylko o wiedzę wojskową, o doświadczenie, lecz także o odporność psychiczną. Znakomicie wykonał pan zadanie – powiedział Andrzej Duda. – Jestem panu niezwykle wdzięczny za sumienną służbę dla ojczyzny – dodał. Głowa państwa wspomniała, że pod dowództwem gen. Miki wojsko sprawdziło się jako wsparcie w czasie pandemii. – Potem świetnie reagowało na sytuację, której nikt się nie spodziewał – mówię o tym, co działo się na polsko-białoruskiej granicy. I chwilę później wybuch wojny w Ukrainie. Nikt do tej pory nie miał tak trudnej kadencji jak ta pana. Świetnie sobie pan z tym wszystkim poradził. Dziękuję – zakończył prezydent.

Nowo mianowanym oficerom gratulacje złożył również wicepremier Mariusz Błaszczak. – Gratuluję panu generałowi Wiesławowi Kukule objęcia nowego stanowiska. To jest nowe wyzwanie, ale jestem przekonany, że doskonale da pan sobie z nim radę. Dziękuję za to wszystko, co pan zrobił, tworząc wojska obrony terytorialnej. Ten projekt się udał. Świadczą o tym opinie społeczeństwa. Sam swego czasu wielokrotnie miałem sposobność być np. na wałach przeciwpowodziowych. Ludzie dziękowali za obecność WOT-u – powiedział minister obrony narodowej. Zwrócił się też do gen. bryg. Macieja Klisza. – Wojska obrony terytorialnej są zawsze gotowe, są zawsze blisko. Jestem o tym przekonany, że tak będzie pod pańskim dowództwem. Jestem o tym przekonany, że doświadczenie, które pan nabył służąc w Wojsku Polskim, pomoże panu ten projekt nadal z sukcesem rozwijać – podsumował Błaszczak.

Podczas uroczystości gen. Jarosław Mika został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz, MON

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gunner, nie runner
Zachować właściwą kolejność działań
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Wojna na detale
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
Kadisz za bohaterów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO