moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ku czci powstańców styczniowych

Powstanie styczniowe było zaczątkiem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – mówili uczestnicy wernisażu wystawy plenerowej w Łazienkach Królewskich, poświęconej zrywowi sprzed 160 lat. Ekspozycję przygotowała Centralna Biblioteka Wojskowa. Podczas spotkania upamiętniono zmarłego niedawno prof. Zbigniewa Wawra, dyrektora Łazienek.

– Bohaterowie powstania styczniowego sprzed 160 lat pokazali, że Polska ma prawo do wolności – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podczas otwarcia wystawy plenerowej „Powstanie styczniowe 1863 roku”. Ekspozycja przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową jest prezentowana w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Minister Kasprzyk zaznaczył, że chociaż zryw zakończył się klęską, to tamta walka o godność i honor narodu ukształtowała kolejne pokolenie, które odzyskało niepodległość w 1918 roku. – Powstanie styczniowe zapoczątkowało naszą drogę do wolności – dodał dr Paweł Hut, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

W odczytanym przez niego liście Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, podkreślił, że walczący z poświęceniem powstańcy zapisali się w księgach chwały oręża polskiego, a ich wartości są przykładem oddania ojczyźnie. W tym samym duchu pismo do uczestników spotkania skierował dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW. Zaznaczył, że zryw przeciwko rosyjskiemu zaborcy był walką o naszą wolność i tożsamość narodową.

„Powstanie miało znaczenie dla budowy naszej tożsamości i było drogą do kształtowania samodzielności narodowej” – napisała z kolei w swoim liście Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu. Dodała, że znaczenie zrywu jest ważne także w kontekście walki Ukraińców przeciwko temu samemu wrogowi – Rosji.

Podczas spotkania upamiętniono również zmarłego 12 grudnia 2022 roku śp. prof. Zbigniewa Wawra, współorganizatora wystawy i dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, muzealnika i historyka wojskowości. – Potrzeba zgłębiania historii i edukowania o niej przyświecała mu cały czas i my tę misję kontynuujemy – zapewniała Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor MŁK. Przypomniała, że do końca stycznia w pałacu Na Wodzie jest wystawiona księga kondolencyjna ku czci prof. Wawra.

Na wystawie na 30 planszach zaprezentowano unikatowe dokumenty i druki z epoki, grafiki, w tym autorstwa Artura Grottgera, pocztówki oraz biżuterię patriotyczną, drzeworyty i litografie z ówczesnej prasy, a także fotografie weteranów powstania, którzy w II Rzeczypospolitej byli otoczeni szczególną czcią. Pokazane materiały pochodzą przede wszystkim ze zbiorów CBW. – Na planszach przybliżyliśmy przyczyny wybuchu zrywu, kolejne jego etapy, poszczególne bitwy i potyczki oraz najważniejszych uczestników insurekcji – mówiła Karolina Paćko z CBW, kustosz wystawy.

Ekspozycja będzie dostępna do końca stycznia. Można ją oglądać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od strony Al. Ujazdowskich przy Belwederze. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MEiN, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Generał w niewoli
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Próba przed morską paradą
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Ostatnie szlify przed defiladą
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
MON i MSZ o szczycie NATO
Azjatycka szansa
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Nowi generałowie na święto wojska
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Nowy ośrodek badań WIML
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Wsparcie ma znaczenie
„Wicher” na wodzie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Legion Medyczny na poligonie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zapraszamy na defiladę
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Kartki sercem malowane
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Nocna próba na Wisłostradzie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bataliony przyszłości
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
PGZ o koalicji antybalistycznej
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Coraz więcej Alpha Scramble
Wicher na morzu
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Młodzi medycy na poligonie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Powietrzna defilada
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Walka, entuzjazm i nadzieja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Z prądem i pod prąd
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Abordaż z polskim wsparciem
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Szkolenia na pomostówkę
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Flanka pod strażą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO