moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Upominki dla tureckich dzieci

Puzzle, książki, kolorowanki, przybory piśmiennicze, kosmetyki i słodycze – m.in. takie rzeczy znalazły się w paczkach świątecznych przygotowanych przez żołnierzy czwartej zmiany PKW Turcja. Wojskowi obdarowali najbardziej potrzebujące dzieci, które należą do parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Antoniego z Padwy w Mersin.

Żołnierze służący w PKW w Turcji przekazali bożonarodzeniowe paczki dzieciom z parafii św. Antoniego z Padwy, gdzie posługę misjonarską pełni polski franciszkanin. – O rodzinach katolickich z położonej na południu Turcji miejscowości Mersin opowiedział nam nasz kapelan. Postanowiliśmy pomóc najbardziej potrzebującym – opowiada kpt. Kamil Wycech, oficer prasowy czwartej zmiany PKW Turcja. – Jeszcze przed świętami zorganizowaliśmy w bazie zbiórkę pieniędzy. Udało nam się zgromadzić ponad 9 tysięcy tureckich lir, czyli nieco ponad 2 tysiące złotych – mówi rzecznik. Żołnierze kupili za te środki przybory szkolne, artykuły piśmiennicze, kosmetyki, książki, kolorowanki i słodycze, a z myślą o najmłodszych – pieluchy, grzechotki i kaszki. – Obdarowaliśmy dzieci w wieku od 6 miesięcy do 16 lat. Bardzo nam było miło, że nasze skromne upominki sprawiły im tyle radości – przyznaje kpt. Wycech.

 

Żołnierze spotkali się z dziećmi na terenie konkatedry w Mersin 7 stycznia. Zwiedzili także tamtejszy kościół katolicki. W świątyni znajduje się witraż z podobizną Matki Boskiej Jasnogórskiej. Namalowaną na szkle kopię wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowali polscy uchodźcy, którzy w 1941 roku podążali do Syrii i Palestyny.

To druga tego typu akcja pomocowa zorganizowana przez żołnierzy z PKW Turcja. W styczniu 2022 roku upominki świąteczne dla miejscowych dzieci przygotowali wojskowi z drugiej zmiany kontyngentu.

Polski kontyngent w Turcji liczy do 80 osób – żołnierzy i pracowników wojska. Główne siły do składu PKW deleguje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Żołnierze mają do dyspozycji samolot Bryza. Polacy służbę w İncirlik rozpoczęli w kwietniu 2021 roku. Dołączyli wówczas do natowskiej inicjatywy TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey), której początki sięgają 2015 roku. Jej celem jest wzmocnienie kontroli południowych granic Turcji, które jednocześnie są zewnętrznymi granicami Sojuszu. Wojskowi patrolują wody Morza Śródziemnego pomiędzy Turcją a Cyprem i zbierają dane na temat pojawiających się tam okrętów spoza NATO oraz statków wykorzystywanych do przemytu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Kamil Wycech

dodaj komentarz

komentarze


Odznaczenia za wzorową służbę
Brytyjczycy na wschodniej straży
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Husarze bliżej Polski
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Sportowcy na poligonie
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Zasiać strach w szeregach wroga
Operacja NATO u brzegów Estonii
Mity i manipulacje
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Kircholm 1605
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Polski „Wiking” dla Danii
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Abolicja dla ochotników
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Męska sprawa: profilaktyka
Szansa na nowe życie
Marynarze podjęli wyzwanie
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Marynarze mają nowe motorówki
Starcie pancerniaków
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
„Road Runner” w Libanie
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Standardy NATO w Siedlcach
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Nowe zasady dla kobiet w armii
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Więcej Apache’ów w Inowrocławiu
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Niespokojny poranek pilotów
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Kolejny kontrakt Dezametu
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Wellington „Zosia” znad Bremy
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Pomnik nieznanych bohaterów
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Inwestycja w bezpieczeństwo
Wielkopolscy terytorialsi na szkoleniu zintegrowanym
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Koniec dzieciństwa
Pięściarska uczta w Suwałkach
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Sukces Polaka w biegu z marines
Pamięć łączy pokolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO