moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szeregowi stawiają na rozwój

Od dnia wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny ponad 9 tys. żołnierzy zyskało nowy stopień – starszego szeregowego specjalisty. By tak się stało, musieli oni spełnić określone wymagania. To m.in. piątka z opiniowania, odpowiedni staż w stopniu starszego szeregowego, a w niektórych przypadkach także ukończenie kursu specjalistycznego.

Stopień starszego szeregowego specjalisty to nowość wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny. Jest on trzecim, po szeregowym i starszym szeregowym, stopniem w tym korpusie kadry zawodowej. W założeniu ma motywować żołnierzy do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

W ciągu kilku miesięcy obowiązywania nowych przepisów na nowy stopień zostało mianowanych ponad 9,3 tys. żołnierzy spośród niemal 51 tys. służących w korpusie szeregowych. – To na pewno motywujące, zwłaszcza dla tych, którzy już po pięciu–sześciu latach służby osiągnęli maksymalną pozycję w swoim korpusie, a na przykład nie mają planów, by zostać podoficerami. Sama znalazłam się w gronie awansowanych, co mnie bardzo cieszy – ocenia st. szer. spec. Agnieszka Morąg-Stępień, przewodnicząca Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych.

Każdy z awansowanych musiał jednak spełnić określone wymagania. Zgodnie z przepisami jest to co najmniej bardzo dobra ocena z opiniowania służbowego oraz minimum trzy lata, które minęły od poprzedniego mianowania. To jednak nie wszystko. Jak wskazują przedstawiciele MON-u, zależnie od wymagań określonych w kompetencyjnym zakresie obowiązków (KZO) na danym stanowisku, niektórzy kandydaci do awansu musieli też mieć ukończone kursy lub szkolenia specjalistyczne. – To na przykład działonowi, celowniczy, kierowcy czołgów, mechanicy czy ratownicy. Awansowani zostali jednak również żołnierze zajmujący stanowiska służbowe, na których ukończenie kursu nie było wymagane, jak choćby wartownicy, kucharze czy strzelcy – wyjaśniają.

St. szer. spec. Morąg-Stępień przyznaje, że choć liczba awansów cieszy, bo sporo żołnierzy zostało docenionych, to jednak dziś starszych szeregowych specjalistów mogłoby być jeszcze więcej. – Wszystko przez to, że niektórzy dowódcy przy decyzji o awansie brali też pod uwagę inne kryteria, np. ocenę kandydata z WF-u, liczbę dni spędzonych przez niego na zwolnieniu lekarskim czy oceny ze strzelania. Potem pojawiła się decyzja Departamentu Kadr MON, by jedynymi wytycznymi do awansu były te określone w ustawie. Gdyby tak było od razu, dziś większa liczba żołnierzy mogłaby się cieszyć wyższym stopniem – mówi przewodnicząca Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych.

W ślad za nowym stopniem awansowani wojskowi dostali też podwyżki wynagrodzeń. Zgodnie z siatką płac ich miesięczna pensja zasadnicza bez dodatków wynosi 4980 zł brutto.

Korpus szeregowych zawodowych powstał 1 lipca 2004 roku. Obok korpusów oficerskiego i podoficerskiego to właśnie szeregowi stanowią najliczniejszą część polskiej armii – nieco ponad 40%. Przez długi czas, będąc żołnierzami zawodowymi, pełnili służbę na kontraktach zawieranych z dowódcami jednostek na okres od dwóch do sześciu lat. Od wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny pełnią służbę zawodową na czas nieokreślony.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


W obronie wschodniej flanki NATO
 
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Orzeł dla bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Śladami ojca
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO