W hali Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyły się IV Mistrzostwa Służb Mundurowych w Sportach Walki o Puchar Rektora-Komendanta AWL. W czterech dyscyplinach: karate, judo, zapasy w stylu wolnym oraz brazylijskie jujitsu bez kimona – rywalizowało 146 zawodników. Najwięcej medali – 11 zdobyli reprezentanci wojsk obrony terytorialnej.
Sporym sukcesem reprezentacji wojsk obrony terytorialnej zakończyła się czwarta edycja mistrzostw organizowanych przez wrocławską AWL. Terytorialsi wystawili najliczniejszą drużynę i zdobyli najwięcej krążków. – We Wrocławiu startowało 19 naszych zawodników, 11 wróciło z medalem. Nasi wojownicy walczyli we wszystkich czterech dyscyplinach. Pokazaliśmy swoją moc i cieszy mnie, że byliśmy najlepszą ekipą mistrzostw – mówi ppłk Marek Grobel z Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa WOT.
Reprezentacja WOT-u składała się z zawodników związanych z projektem „Wojownik niezłomny”. Terytorialsi zdobyli trzy tytuły mistrzowskie, pięć wicemistrzowskich i trzy brązowe krążki. – Poza medalami wracamy ze słowami uznania od organizatorów za wspaniałe i bardzo widowiskowe walki oraz pracę organizacyjną sztabu trenerskiego. Walki stały na bardzo wysokim poziomie we wszystkich kategoriach. Nie zabrakło reprezentantów Polski w danych dyscyplinach, medalistów mistrzostw świata czy Europy. Tym bardziej cieszą nasze wyniki – podkreśla ppłk Grobel.
Złote medale dla WOT-u wywalczyli: ppor. Aleksandra Karpuk, szer. Hubert Sulewski i szer. Norbert Świerblewski; srebrne: kpr. Weronika Michalska, st. szer. Weronika Krzywnicka, st. szer. Mariusz Adamczyk, szer. Hubert Modrzewski i szer. Sebastian Włodarczyk; brązowe: st. szer. Katarzyna Majchrzak, szer. Justyna Haba i szer. Piotr Figarski. Terytorialsów poprowadził do sukcesu sztab trenerski w składzie: ppłk Marek Grobel i st. szer. Piotr Nasulewicz (trenerzy koordynatorzy), por. Krzysztof Ciszewski (judo), ppor. Paweł Jóźwiak (brazylijskie jujitsu bez kimona) oraz szer. Maciej Górski (karate).
Najwięcej zawodników rywalizowało o medale w brazylijskim jujitsu bez kimona. W czterech kategoriach walczyło 77 mężczyzn, w jednej open – pięć kobiet. Silnie była obsadzona kategoria wagowa od 85 kg. Jej zwycięzcą został policjant Szymon Bajor, znany z występów w zawodach w mieszanych sztukach walki (MMA). Był m.in. tymczasowym mistrzem w wadze ciężkiej polskiej organizacji FEN (Fight Exclusive Night). W finale wygrał z Bartoszem Węgrzyniakiem. W walce o trzecie miejsce triumfował st. szer. Cezariusz Kęsik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu – wygrał z Marcinem Kurylczykiem. Kęsik, nazywany przez kolegów walczących w MMA „Polskim Czołgiem”, wygrał w turnieju cztery walki. Przegrał tylko w półfinale przez dyskwalifikację za zastosowanie chwytu, który nie był dozwolony we wrocławskich mistrzostwach.
– Zawodnicy rywalizowali w czterech dyscyplinach w 20 kategoriach wagowych. Od strony organizacyjnej było to dla naszych podchorążych spore wyzwanie. Cieszę się, że mimo trzyletniej przerwy w organizowaniu mistrzostw przyjechało do nas wielu zawodników – mówi mjr Maciej Kupryjańczyk, kierownik zawodów. Dodał również, że ciekawie dla sympatyków sportów walki w wojsku zapowiada się pierwszy kwartał przyszłego roku. – 31 marca w Markach pod Warszawą odbędzie się trzecia edycja wojskowej gali sportów walki „Walkę mamy we krwi”, organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Akademię Wojsk Lądowych i 1 Warszawską Brygadę Pancerną. Eliminacje do tego wielkiego turnieju mistrzowskiego w wojskowym MMA w walce w bliskim kontakcie odbędą się 3 lutego w naszej hali w AWL – informuje major.
autor zdjęć: AWL
komentarze