moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują

Na pamiątkę Nocy Listopadowej świętują dziś uczniowie wojskowych szkół oficerskich. – Podchorążowie są trzonem i misją wojskowej uczelni oraz przyszłością profesjonalnej polskiej armii – mówił płk prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej, podczas uroczystości z okazji Dnia Podchorążego oraz święta WAT-u.

Jak co roku władzę na wojskowych uczelniach symbolicznie przejęli dziś podchorążowie. Życzenia wszystkim uczniom akademii, przyszłym oficerom, złożył prezydent Andrzej Duda. „Doskonalcie swój profesjonalizm, pielęgnujcie w sobie ducha patriotyzmu i nie gaście młodzieńczego entuzjazmu. Z okazji Waszego Święta wszelkiej pomyślności i zapału do służby Polsce!” – napisał zwierzchnik sił zbrojnych w mediach społecznościowych.

Dzień Podchorążego szczególnie uroczyście obchodzono w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, która dziś ma również swoje święto. „WAT jest szkołą, która kształci oficerów specjalizujących się w nowoczesnej technologii dla polskiego wojska, charakteryzuje się wysokim poziomem kształcenia i przywiązaniem do wartości patriotycznych i etosu oficera, dzięki temu mury tej uczelni opuszczają żołnierze oddani swojej służbie” – napisał wicepremier Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do podchorążych. Życzenia od ministra odczytał Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w resorcie obrony. Szef MON-u podziękował studentom, że zdecydowali się związać z wojskiem, co jest dowodem na to, że bezpieczeństwo Polski i jej obywateli jest dla nich ważne.

– Podchorążowie WAT-u to niezwykle zdolni młodzi ludzie, o czym świadczą liczne nagrody, jakie zdobywają za swoje badania i prace – mówił płk prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant uczelni. Obecnie w WAT na 12 kierunkach studiuje prawie 3 tys. podchorążych. – Dzięki decyzjom wicepremiera – ministra obrony Mariusza Błaszczaka – o zwiększaniu liczebności polskiej armii wzrastają limity przyjęć na wyższe uczelnie wojskowe. W przyszłym roku przyjmiemy na studia 1020 podchorążych – zapowiedział płk Wachulak.

Rektor WAT-u przypomniał także, że 192 lata temu podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego wywołali powstanie listopadowe. Już następnego dnia Warszawa była wolna. Właśnie na pamiątkę wydarzeń 29 listopada ustanowiono Dzień Podchorążego.

– Mundur, który nosicie, jest nobilitacją i motorem waszych decyzji zawodowych – mówił komendant do podchorążych WAT-u. Z okazji ich święta życzył studentom sukcesów oraz satysfakcji z nauki i służby ojczyźnie. Płk Wachulak dodał, że podchorążowie budują tożsamość uczelni, która istnieje od 1951 roku. – To nieprzeciętne umysły, niezwykle zdolni młodzi ludzie, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia, jakie zdobywają za swoje badania i prace – podkreślił rektor. Jako przykład wymienił między innymi brązowy medal studentów Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa zdobyty na międzynarodowej olimpiadzie umiejętności WorldSkills Special Edition w Luksemburgu, a także II nagrodę w konkursie Drive Innovation – Przyszłość Zrównoważonego Transportu dla doktorantów Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

Płk Wachulak zaznaczył także, że uczelnia buduje swoją renomę i jest coraz wyżej oceniana w Polsce i na świecie. Potwierdzają to wynalazki i patenty, a także nagroda Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022 przyznana podczas targów zbrojeniowych w Kielcach dla czterech produktów, które powstały przy udziale naukowców z WAT-u. Wśród nagrodzonych był między innymi przeciwlotniczy okrętowy system uzbrojenia OSU-35K, karabinek standardowy MSBS Grot B16 kalibru 5,56 mm oraz pojazd kołowy do zadań rozpoznawczych i bojowych Perun.

To jednak niejedyne zasługi przyszłych oficerów. – Nasi podchorążowie, kierując się najwyższymi wartościami, są zawsze gotowi nieść pomoc. Ponad 400 z nich brało udział w ochronie wschodniej granicy, a powyżej 1500 zaangażowało się w różne formy pomocy na rzecz Ukrainy – dodał rektor.

Zasługi podchorążych WAT-u podkreślała także w liście do akademii Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP. Jak zaznaczyła, WAT to uczelnia o wspaniałym dorobku, która jest godnym spadkobiercą najważniejszych tradycji polskiego oręża.

Podczas uroczystości z okazji Dnia Podchorążego symboliczną władzę na uczelni przejęli podchorążowie. Jej honorowym rektorem został pchor. sierż. Dawid Maślanik. Natomiast płk Wachulak oraz wiceminister Wiśniewski wręczyli odznaczenia, wyróżnienia i medale przyznane pracownikom WAT-u przez prezydenta, szefa MON-u oraz władze uczelni.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Alicja Szulc, Katarzyna Puciłowska, Mariusz Maciejewski

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowe Oscary przyznane!
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
NATO on Northern Track
Po przeprawie ruszyli do walki
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
W obronie wschodniej flanki NATO
I zdobyliśmy!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rajd ku czci saperów
Zmiany w dodatkach stażowych
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO