moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poznajcie liderów bezpieczeństwa

Firmy i instytucje, które w wyjątkowy sposób wpływają na bezpieczeństwo państwa zostały uhonorowane statuetkami Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022. Wśród nagrodzonych jest m.in. Fabryka Broni „Łucznik” oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

W tym roku aż 23 podmioty otrzymały tytuł Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych, a jego jubileuszową, X edycję objął patronatem prezydent Andrzej Duda. Statuetki wręczane są przedsiębiorstwom oraz instytucjom, których misją jest wspieranie bezpieczeństwa.

 

Najważniejszą nagrodę – Grand Prix – otrzymały Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 z Łodzi, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Członkowie kapituły uznali, że rozwój tej firmy w znaczący sposób przyczynia się do budowy bezpieczeństwa Polski. Wśród projektów realizowanych przez WZL Łódź jest Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna do wynoszenia ładunków badawczych powyżej Linii Kármána. Doceniono również świetne przygotowanie i wyszkolenie kadry, zmodernizowaną infrastrukturę firmy, a także inwestycje w nowoczesne hangary w Europie, halę produkcji kompozytowych i lądowisko dostosowane do pracy w nocy. Tytuł Lider Bezpieczeństwa Państwa łódzkie zakłady otrzymały w kategorii „Innowacyjna firma”.

Jednym z tegorocznych laureatów została Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia, która wyróżnienie zdobyła w kategorii „Innowacyjny produkt”. Kapituła doceniła dwa produkty Łucznika: karabinek w bezkolbowym układzie konstrukcyjnym MSBS GROT B16 oraz subkarabinek w kolbowym układzie konstrukcyjnym MSBS GROT C10 zasilany amunicją 5,56 x 45 mm NATO. – To wyjątkowe i prestiżowe wyróżnienie dla naszego zakładu, dla konstruktorów i dla wszystkich pracowników, dzięki którym nasza fabryka broni tworzy produkty najwyższej jakości – mówił dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom. Wojciech Arndt przypomniał, że MSBS GROT B16 oraz MSBS GROT C10 to pierwsze po II wojnie światowej, zaprojektowane w Polsce konstrukcje tego typu, wdrożone do seryjnej produkcji w rodzimym przemyśle zbrojeniowym. – Z tego właśnie wynika ich olbrzymie znaczenie dla obronności naszego kraju – podkreślił prezes Łucznika.

Kapituła przyznała także nagrodę resortowi sprawiedliwości za zainicjowanie nowego systemu inteligentnego wspomagania funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakładach karnych. – Ministerstwo Sprawiedliwości stawia na zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych na rzecz poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dotyczy to zarówno szeroko rozumianej informatyzacji na poziomie sądów i prokuratur, jak i wypracowania różnego rodzaju narzędzi dla instytucji czy służb wymiaru sprawiedliwości – mówił podczas gali wiceminister Marcin Romanowski.

W kapitule konkursu zasiadają gen. bryg. w st. spocz. Andrzej Wiśniewski, płk Witold Lewandowski (przewodniczący) z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. bryg. Bogusław Dziewulski z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, płk. dr hab. Szymon Mitkow z Wojskowej Akademii Technicznej i kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek z Akademii Marynarki Wojennej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
Śladami ojca
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Na straży nieba
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO