moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo regionu i nowe wyzwania, do jakich Siły Zbrojne RP muszą się przystosować – to najważniejsze tematy konferencji GlobState 2022. Trzydniowe spotkanie, które rozpoczęło się dziś w Warszawie, zainaugurował gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wśród prelegentów są zarówno przedstawiciele armii, jak i środowiska akademickiego.

Międzynarodowa konferencja GlobState 2022 w tym roku została poświęcona „Kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego w odpowiedzi na wyzwania przyszłego środowiska operacyjnego z perspektywy Europy Środkowo-Wschodniej”. Spotkanie odbywa się w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Oborny Narodowej w Warszawie.

– To jest czas, by porozmawiać i porównać punkty widzenia dotyczące sytuacji bezpieczeństwa – powiedział gen. Rajmund. T. Andrzejczak, który zainaugurował wydarzenie. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podkreślił, że na świecie pojawiło się wiele wyzwań, między innymi związanych z wojną w Ukrainie i zmieniającą się sytuacją geopolityczną, ale też ze zmianami klimatycznymi, inflacją czy energetyką, do których siły zbrojne muszą się przystosować. – Dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, jak mocno zmieniła się rola Rzeczypospolitej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – zaznaczył.

REKLAMA

Generał przypomniał, że w trwającej trzy dni konferencji wezmą udział nie tylko przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, lecz także osoby reprezentujące środowisko akademickie i eksperci ds. bezpieczeństwa. – Chcieliśmy pokazać, że siły zbrojne są otwarte na dyskusję i że taka dyskusja jest potrzebna – powiedział szef SGWP. Aby wziąć udział w debacie, do Polski przyjechał także generał Daniel Petrescu, szef obrony Rumunii. – Stanowisko państwa leżącego nad Morzem Czarnym jest bardzo istotne. – podkreślał gen. Andrzejczak. – Chcielibyśmy porównać nasze punkty widzenia – powiedział.

Jednak w programie spotkania GlobState 2022 pojawiają się nie tylko tematy związane z wojną w Ukrainie czy bezpieczeństwem regionu. Prelegenci omówią również kwestie dotyczące roli NATO w erze rywalizacji mocarstw, kształtowania działań wojskowych w przyszłości czy sposób funkcjonowania samego pola walki i operacji wojskowych. – Słowo, które będzie tu padać wielokrotnie, to „strategia”. Nie ma od niej nic ważniejszego. Taktyka bez strategii to prosta droga do zniszczenia – powiedział szef SGWP.

Organizatorem konferencji GlobState 2022 jest Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Płk Andrzej Lis, dyrektor tej instytucji, powiedział, że wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2X35”, którego celem jest prowadzenie debat i analiz związanych z potrzebami Sił Zbrojnych RP. – Ta konferencja jest ukoronowaniem rocznych prac, które odbywały się podczas tej kampanii – powiedział.

Konferencja GlobState 2022 została objęta patronatem honorowym Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony narodowej oraz Jacka Siewiery, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Natomiast Wojskowy Instytut Wydawniczy jest patronem medialnym wydarzenia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Sztab Generalny, CDiS.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Abramsy jadą do Ukrainy!
Nie zmarnować szansy
Przetarcie przed manewrami
W hołdzie powstańcom styczniowym
Orlik w natowskiej misji
Walczymy z imperium zła
4% PKB na Wojsko Polskie
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Tons on Board
To był wielki cios dla polskiej armii
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
SAROV w opcji
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Upominki dla tureckich dzieci
Droga do mistrzostwa
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
The Fall of the Superpower Myth
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Armia Czerwona niesie śmierć
Dodatek już nie za klasę
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Styczniowy poligon terytorialsów
Ukraina czeka na czołgi
Leopardy 2 dla Ukrainy?
F-35 rozpoczynają Air Policing
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Desant w Forcie Bragg
Nowa strzelnica w Piastowie
Dwie dekady WIM-u
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Terenowe motocykle II RP
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Modernizacyjne priorytety wojska
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Pamięć o powstańcach styczniowych
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Dłuższa służba się opłaci
Z Radomia do Las Vegas
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Weź udział w konkursie katyńskim
Zwiad na bieszczadzkich szlakach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO