W dniach 13-14 listopada 2019 w Bydgoszczy odbyła się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu GlobState pt. „Wyzwania dla Polski w kontekście zmian w środowisku bezpieczeństwa”. Wykład inaugurujący drugi dzień obrad wygłosił szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund T. Andrzejczak.
Podczas wystąpienia szef Sztabu Generalnego WP podkreślił, że potencjał intelektualny, którym dysponują ludzie zaangażowani w projekt „Nowe Urządzenie Polskie” – NUP 2X35 sprzyja wymianie poglądów, otwartości, innowacyjności i poszukiwaniu alternatyw dla bezpieczeństwa Polski. - Chcemy skorzystać z "outcrossingu intelektualnego" - wiedzy eksperckiej z wielu obszarów dla zapewnienia bezpieczeństwa - mowił generał Andrzejczak. Służyć temu ma projekt "Nowe Urządzenie Polskie".
Generał powiedział, że wyzwalanie zdolności adaptacyjnych jest kwestią zasadniczą, a dostosowywanie sił i środków powinno być realizowane w ramach pełnego systemu bezpieczeństwa kraju, adekwatnie do wyzwań, w obliczu których obecnie się znajdujemy. - Świat jest nieco bardziej złożony niż nam się wcześniej wydawało. Siły zbrojne, które są zaangażowane w różnego rodzaju operacje od kilku dekad, zauważyły taką właściwość, że obszary, w których przychodzi nam działać są tak złożone, że musimy przemodelować swój system przygotowania oficerów i podoficerów, system szkolenia, kształcenia, wyposażenia, organizowania tak, aby te siły były używane efektywnie i bezpiecznie" - podkreślił szef Sztabu Generalnego. Zaznaczył, że zwrócenie uwagi na złożoność obszarów działania wynika m.in. z doświadczeń w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach.
Generał powiedział, że sam doświadczył tego, gdy dowodził brygadową grupą bojową w Afganistanie, kiedy musiał zajmować się sprawami nietypowymi dla dowódcy taktycznego - rozmowy z lokalnymi władzami, podmiotami odpowiedzialnymi za rozwój, gospodarkę, kulturę i edukację, przygotowanie prowincji do wyborów pod względem zapewnienia bezpieczeństwa. Dodał, że świat po raz kolejny został zaskoczony w 2014 r., gdy Rosja zajęła Krym. - To był ostatni dzwonek. Wówczas pomyślałem, że musimy korzystać z wiedzy niekoniecznie wojskowej, niewymagającej tworzenia dodatkowych struktur, zespołów, zarządów, a żebyśmy skorzystali z wiedzy, która już jest. Chodzi o +outcrossing intelektualny+, skorzystanie z wiedzy eksperckiej w obszarze demografii, procesów urbanizacyjnych, nowoczesnych technologii, zmian klimatycznych. Stworzyliśmy taki zespół w Centrum Doktryn i Szkolenia, który ma zajmować się tym projektem - mówił szef SG WP.
Oczekiwanym rezultatem NUP 2x35 jest interdyscyplinarna dyskusja na temat nowoczesnych i wysoce mobilnych Sił Zbrojnych RP, gotowych do natychmiastowego podjęcia działań i zwycięstwa w wielodomenowej operacji połączonej, wsparcia społeczeństwa i zapewnienia bezpieczeństwa RP.
***
Konferencja naukowa z cyklu GlobState pt. „Wyzwania dla Polski w kontekście zmian w środowisku bezpieczeństwa” jest częścią kampanii analiz środowiska bezpieczeństwa pod nazwą „Nowe Urządzenie Polskie” – NUP 2X35.
Jest to zainicjowany w maju br. przez szefa Sztabu Generalnego WP projekt, którego koordynowanie zlecono bydgoskiemu Centrum Doktryn i Szkolenia SZ (CDiS SZ). Na kampanię składają się cyklicznie organizowane konferencje, seminaria i warsztaty oraz wymiana informacji i opinii pomiędzy ekspertami w dedykowanym serwisie internetowym. W tym czasie, jeszcze przed konferencją, CDiS SZ zorganizowało siedem seminariów naukowych, które odbyły się na uczelniach wojskowych i cywilnych, biorących udział w projekcie.
Źródło: SGWP
autor zdjęć: Źródło: SGWP
komentarze