moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT ramię w ramię z medykami

Współpraca wojsk obrony terytorialnej z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie trwa już ponad trzy lata. Teraz została sformalizowana. Dowództwo WOT-u podpisało z placówką porozumienie, dzięki któremu terytorialsi będą mogli korzystać z Centrum Symulacji Medycznej i doświadczenia medyków w zakresie ratownictwa medycznego.

Porozumienie nie bez powodu zostało podpisane w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, bo właśnie tu żołnierze wojsk obrony terytorialnej będą nabywali umiejętności z zakresu ratowania życia i zdrowia. – To jest bardzo ważna umowa. Co szósty terytorials ma specjalność medyczną – podkreślił gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u. – Bardzo potrzebujemy centrów symulacji do kształtowania pewnych kompetencji naszych żołnierzy, ale również do utrwalania ich nawyków. To jest najlepsze centrum symulacji, jakie znam – zaznaczył.

Umowa między Uniwersytetem Medycznym w Lublinie a wojskami obrony terytorialnej formalizuje współpracę, która trwa już od ponad trzech lat. – Rozpoczęła się ona w styczniu 2019 roku. Do tej pory koncentrowała się wokół szkoleń, które były organizowane w Centrum Symulacji Medycznej dla żołnierzy WOT-u, głównie z zakresu ratownictwa medycznego, ratownictwa taktycznego, czyli wiedzy, która w dzisiejszych czasach jest niezwykle potrzebna z racji tego, co dzieje się w Ukrainie – zaznaczył prof. dr hab. Wojciech Załuska.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przypomniał jednocześnie, że terytorialsi okazali się szczególnie przydatni podczas pandemii. – Wyszkoleni w swoich jednostkach, ale też przez nas, żołnierze wojsk obrony terytorialnej bardzo pomagali nam w tych trudnych czasach. Byli w naszych szpitalach klinicznych, uczestniczyli m.in. w organizacji szczepień. Uważamy, że dotychczasowa współpraca była bardzo owocna i potrzebna, stąd podpisanie umowy, która ją formalizuje – powiedział prof. dr hab. Wojciech Załuska i podkreślił, że porozumienie stwarza możliwości rozwoju relacji między uczelnią a WOT-em. – Myślimy o specjalnym kierunku na naszej uczelni, np. ratownictwie medycznym dla żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. To jednak przyszłość, na razie chcemy intensyfikować naszą działalność edukacyjną na terenie Centrum Symulacji Medycznej – zdradził rektor lubelskiego UM.

Umowa między DWOT a uczelnią przewiduje kształcenie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej w województwie lubelskim w większym niż dotychczas wymiarze. Wybór Centrum Symulacji Medycznej nie jest przypadkowy. Sprzęt, który znajduje się na wyposażeniu placówki, zapewnia kompleksową symulację tego, co może czekać medyków w sytuacjach stresowych w warunkach pokoju i wojny. – Zaryzykuję stwierdzenie, że nasze centrum jest jednym z najlepiej wyposażonych w całej Polsce. Niedawno gościł u nas minister zdrowia Ukrainy. Stwierdził, że w sposób kompleksowy realizujemy każdy scenariusz szkoleniowy, także ten w sytuacjach wojennych – zaznacza prof. dr hab. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie kierownik Centrum Symulacji Medycznej.

Program szkoleń ma być dostosowany do zakresu działań wojsk obrony terytorialnej. – To będą nie tylko szkolenia techniczne, jak zabezpieczanie dróg oddechowych, leczenie oparzeń czy postępowanie w medycynie taktycznej. To również rozwijanie umiejętności interpersonalnych, czyli np. zgrywanie zespołu ratownictwa medycznego – precyzuje prof. dr hab. Kamil Torres. Z kolei dowódca wojsk obrony terytorialnej podkreśla, że współpraca z Centrum Symulacji Medycznej będzie prowadzona w wielu obszarach. – Od praktyk naszych żołnierzy, przez zastosowanie wyposażenia centrum do realizacji scenariuszy bojowych związanych z działaniem naszych medyków, po wykorzystanie zaplecza intelektualnego. My często mówimy: „trenuj tak, jak będziesz walczył”, dlatego przywiązujemy bardzo dużą wagę do tej współpracy, bo Centrum Symulacji Medycznej realnie oddaje rzeczywiste funkcjonowanie placówki medycznej – zapewnia gen. broni Wiesław Kukuła.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej będą korzystali z usług CSM-u rotacyjnie. Będą się tu szkolili nie tylko terytorialsi z lubelskiej, lecz także kilku innych brygad. – To po prostu się opłaca z uwagi na potencjał tego obiektu. Jestem pewien, że nabyte tu umiejętności przełożą się na jakość pomocy, której udzielamy mieszkańcom w zadaniach związanych z reagowaniem kryzysowym. W sytuacjach bojowych te umiejętności pozwolą natomiast na przeżycie na polu walki – podkreślił gen. Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
 
Za nami jest tylko śmierć
Upominki dla tureckich dzieci
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Cekaemy i trumny
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Z Radomia do Las Vegas
4% PKB na Wojsko Polskie
Desant w Forcie Bragg
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Ukraina czeka na czołgi
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Śladem profesjonalistów
Terenowe motocykle II RP
Armia Czerwona niesie śmierć
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Odry dostarczone
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Dodatek już nie za klasę
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Proces na pokaz
Przetarcie przed manewrami
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Bożeny wspierają saperów
Armia przetestuje Piraty
Orlik w natowskiej misji
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Dwie dekady WIM-u
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Abramsy jadą do Ukrainy!
Więcej Javelinów dla SZ RP
The Fall of the Superpower Myth
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Styczniowy poligon terytorialsów
Walczymy z imperium zła
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Air Policing piątej generacji
To był wielki cios dla polskiej armii
Rozmowy (nie)kontrolowane
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Weź udział w konkursie katyńskim
Łączność dla czołgów
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie zmarnować szansy
Sojusznicza rotacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO