moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PFM bez tajemnic

Na Odrze na terenie wrocławskich Osobowic od początku tego tygodnia intensywnie pracują saperzy z Dęblina. Trwa tam szkolenie, którego celem jest biegłe opanowanie montażu zakupionych przez Wojsko Polskie nowych mostów pontonowych PFM. Francuskie przeprawy są o wiele prostsze w obsłudze i znacznie nowocześniejsze od wysłużonych mostów PP-64, które docelowo mają zastąpić.

Kurs dla żołnierzy z 4 Pułku Saperów z Dęblina trwa już od dwóch tygodni we Wrocławiu, w tamtejszym Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, jednak dopiero kilka dni temu wojskowi przeszli od teorii do praktyki. Saperzy szkolą się na Odrze na ternie Ośrodka Pokonywania i Forsowania Przeszkód Wodnych, należącego do CSWIiCH.

Na razie wojsko otrzymało dwa zestawy PFM (Pont Flottant Motorisé) z dziewięciu zakupionych. Każdy z nich pozwala na budowę mostu o długości do 100 metrów lub dwóch promów przewożących ładunek przez rzekę. Francuskie konstrukcje są w stanie przeprawić nawet najcięższy sprzęt, w tym czołgi Abrams. Saperzy z Dęblina przyznają zgodnie, że takie szkolenie to dla nich przyjemność. Nowe mosty to bowiem prawdziwy przeskok technologiczny.

REKLAMA

– Jesteśmy nastawieni entuzjastycznie. W tej chwili potrafimy już samodzielnie obsłużyć moduły pływające i rampy, przygotować do wodowania i zbudować prom, umożliwiający przewiezienie na drugą stronę każdego sprzętu znajdującego się w wyposażeniu Wojska Polskiego – tłumaczy kpt. Leszek Mućka, dowódca kompanii pontonowej w 4 Pułku Saperów z Dęblina.

Na wrocławskim szkoleniu przy jednorazowej operacji montażu mostu francuskiej konstrukcji lub też promu pracuje 52 żołnierzy. Czas potrzebny do zmontowania przeprawy zależy od warunków terenowych: jeśli są dogodne i wszystkie pojazdy mogą równolegle podjechać do lustra wody oraz równocześnie zrzucić moduły, to może to być nawet kilkanaście minut.

To gigantyczna oszczędność w porównaniu z czasem i zasobami ludzkimi oraz pojazdami potrzebnymi do montażu obecnie używanych mostów, które zostały wyprodukowane w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Aby zmontować PP-64, potrzeba pracy aż stu kilkudziesięciu ludzi i trwa to nawet kilka godzin. Konstrukcje te transportuje ponad 50 pojazdów, natomiast nowe mosty francuskie – ledwie 12. Dodatkowo wysłużone PP-64 wymagają transportu i obecności na wodzie kutrów, które pchając odcinki mostu, pozwalają je odpowiednio ustawić. W zestawach PFM każdy moduł ma samodzielny napęd – dwa silniki zaburtowe o mocy 100 koni mechanicznych każdy. Wystarczy więc nimi po prostu podpłynąć w odpowiednie miejsce na wodzie.

Jak wyjaśnia dowódca kompanii pontonowej 4 psap, dużą zaletą francuskich zestawów są też systemy hydrauliczne, dzięki którym elementy mostu są delikatnie „nakładane” na rzekę, co zapobiega uderzeniom o dno i ewentualnym uszkodzeniom modułów przeprawy.

Nad wdrażaniem polskich żołnierzy do obsługi PFM czuwają instruktorzy z Francji. Kurs potrwa jeszcze dwa tygodnie i zakończy się egzaminem oraz uzyskaniem przez saperów certyfikatów potwierdzających umiejętność obsługi nowych mostów. Następni w kolejce do miesięcznego szkolenia po wojskowych z Dęblina są saperzy z 3 Pułku z Chełmna.

Marcin Moneta

autor zdjęć: Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

dodaj komentarz

komentarze


Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Nowa ścieżka finansowania
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo to priorytet
Nowe Abramsy do szkolenia
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Siła współpracy
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Lekowa tarcza państwa
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Szlify pod lodem
System San z koreańskimi elementami
Gala MMA coraz bliżej
Koniec olimpijskich zmagań
Piekło „Pługa”
ORP „Wodnik” zimową porą
Tankowanie w przestworzach
Wózki na Leopardy
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Nowe brygady i inwestycje WP
„Delty” w komplecie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Oko na Bałtyk
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Przecieranie szlaków
Nie ma nudy
PFM bez tajemnic
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nie pozwala spocząć na laurach
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Zagrzmiały K9 Thunder
Krok przed wrogiem
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Together on the Front Line and Beyond
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Łask z amerykańską akredytacją
Zacięta walka o medale pod siatką
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
SAFE kością niezgody
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
New Line of Financing
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Saperzy z dronami
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Prezydenckie weto dla SAFE
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Kosmiczny nadzór
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO