moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzian inżynieryjnego przygotowania

Na łąkę wyjeżdżają trzy zestawy minujące, zawierające w kontenerach łącznie 612 min przeciwpancernych. W ciągu zaledwie kilkunastu minut ustawiły pole minowe o długości około 800 m. Było to jedno z zadań, które realizowali żołnierze 1 Brzeskiego Pułku Saperów podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu ćwiczeń „Inżynieria ‘22”.

W trwające pięć dni ćwiczenia było zaangażowanych około 400 żołnierzy, w tym z 1 i 3 Batalionu Inżynieryjnego wchodzących w skład 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Jak mówi płk Grzegorz Oskroba, dowódca 1 BPS, testowano podczas nich m.in. sprawność dowództw w kierowaniu działaniami pododdziałów na polu walki, które udzielały wsparcia inżynieryjnego jednostkom operacyjnym.

 

Bojowe minowanie

Jednym z zadań realizowanych przez uczestników ćwiczeń „Inżynieria ‘22” było wykonanie zapory minowej z wykorzystaniem ustawiaczy min przyczepnych (UMP). Jak to się odbywa? Gdy zestaw rusza do minowania terenu, dwaj żołnierze obsługujący kontener układają wyjęte z niego miny na prowadnicach, po których przemieszczają się one do przyczepki. Z niej zaś po kolejnej prowadnicy, w określonych odstępach, zsuwają się na ziemię. Na przyczepie znajduje się czujnik, który odczytuje prędkość, z jaką jedzie zestaw, i przekazuje sygnał do automatu sterującego częstotliwością układania min. W czasie pracy UMP porusza się z prędkością kilku kilometrów na godzinę. Miny ustawiane są w odstępach od 4 do 12 m. Zestaw obsługuje pięciu żołnierzy. W plutonie minowania są trzy takie zestawy. W ciągu kilkunastu minut, układając miny co 4 m, pluton może ustawić trzyosiowe pole minowe o długości około 800 m.


Film: Bogusław Politowski / ZbrojnaTV

Praca obsług zestawów minujących wymaga sporego wysiłku fizycznego. – Tuż po postawieniu pola musimy szybko uzupełnić kontener, czyli zapakować do niego 204 miny – ćwiczebne mają masę około 5 kg, a bojowe blisko 10 kg. Mamy na to nie więcej niż 40 minut – opisuje kpr. Dawid Sobczak, dowódca jednego z zestawów.

Przodujący pododdział

Ppłk Krzysztof Ścigała, dowódca 1 Batalionu Inżynieryjnego, jest zadowolony z działania swoich żołnierzy. – Mam doświadczonych i dobrze wyszkolonych specjalistów. Są bardzo zaangażowani w swoje zadania i zdeterminowani – ocenia pracę swoich podwładnych oficer. W ubiegłym roku dowodzony przez niego batalion uzyskał tytuł „Przodującego Pododdziału Wojsk Lądowych”. W ćwiczeniach „Inżynieria ‘22” udział wzięło łącznie ponad 200 żołnierzy 1 Batalionu.

 

Podczas gdy jedni podwładni ppłk. Ścigały zajmowali się minowaniem terenu, inni otrzymali zadanie naprawy 100-metrowego odcinka drogi, która została zniszczona w wyniku nieprzyjacielskiego ostrzału. Do akcji przystąpiła spycharkoładowarka, wywrotka i inny specjalistyczny sprzęt. Wykorzystując płyty kompozytowe oraz maty z tworzywa sztucznego, saperzy sprawnie naprawili drogę.

PTS-y w nurcie rzeki

Z kolei głównym zadaniem 3 Batalionu Inżynieryjnego było zorganizowanie przeprawy przez Odrę. Do akcji ruszyły transportery pływające (PTS). Po wytyczeniu osi przeprawy i zorganizowaniu osłony ogniowej pojazdy gąsienicowe przetransportowały z jednego brzegu rzeki na drugi żołnierzy oraz samochody ciężarowe. Nad bezpieczeństwem czuwali na zakotwiczonych w nurcie rzeki łodziach medycy oraz przygotowani do zejścia w każdej chwili pod wodę płetwonurkowie. Na brzegu zaś stał jeden z PTS-ów, który pełnił funkcję ciągnika ewakuacyjnego.

W ćwiczeniach uczestniczyli także żołnierze 171 Batalionu Lekkiej Piechoty z 13 Śląskiej Brygady OT. Terytorialsi wydzielili na rzecz 1 Batalionu Inżynieryjnego sekcję strzelców wyborowych oraz pododdział do ochrony rejonu minowania. Do 3 Batalionu wydzielono zaś pododdział ochrony.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Plan misji „Air Defender”
 
Szef rządu w Łuczniku
FA-50 doleciały!
Kurs na rozwój
Odliczanie do przysięgi
Przysięga w Kolnie
Stop szkalowaniu polskiego munduru
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Konsekwentnie dąży do celu
16 Dywizja świętuje
Mała Narew już w Gołdapi
Polsko-koreańskie rozmowy
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Abramsy jadą na ukraiński front
Gdy zagraża ogień
"Jesienny ogień” z ministrem
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Czerwona powódź
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Armia wraca na wschód Polski
Atak o świcie
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Murem za polskim mundurem
Wojsko pomoże Słoweńcom
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Śladem profesjonalistów
Szwedzi na „Czernickim”
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Okręt w matni, załoga walczy
Raki dla podhalańczyków
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Brązowa czwórka podwójna
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Wirtualna walka na morzu
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
RBN o rezultatach szczytu NATO
Ahoj, Dni NATO!
Wyższe diety za służbę na granicy
Dwa medale w Budapeszcie
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Armia rosyjska wychodzi z Polski
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Stawia na dobrą komunikację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO