moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medalowy weekend w Monachium

To było znakomite zakończenie tygodnia dla polskich żołnierzy-sportowców na multidyscyplinarnych Mistrzostwach Europejskich. Reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyli w Monachium aż siedem medali. Trzy złote krążki mają na koncie kajakarki. Na podium stawały również lekkoatletki.

 

Takiego weekendu w polskim sporcie dawno nie było. Polscy lekkoatleci wracają z Mistrzostw Europejskich z 14 medalami. To najlepszy wynik na imprezie tej rangi od 56 lat. Duża w tym zasługa reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy w Monachium rozbili medalowy bank. W piątek na najniższym stopniu podium stanęła szer. Sofia Ennaoui. Specjalistka od biegu na 1500 m cztery lata temu w Berlinie wywalczyła srebro, ale start w Monachium był jej drugim tak poważnym po kontuzji i długiej rehabilitacji. Na mistrzostwach świata stanąć na podium się nie udało, choć piąte miejsce należało traktować jako sygnał, że wszystko zmierza w dobrą stronę. Potwierdzenie przyszło na bieżni w Monachium. Długi i mocny finisz finałowego biegu pozwolił na zajęcie trzeciego miejsca. Złoto wywalczyła Laura Muir, a srebro Ciara Mageean.

Kibice wiele obiecywali sobie po starcie naszej kobiecej sztafety 4 x 400 m. Polki uchodziły za faworytki. W Monachium reprezentowały nas st. szer. Anna Kiełbasińska, szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Iga Baumgart-Witan, szer. Natalia Kaczmarek oraz szer. Małgorzata Hołub-Kowalik. Finałowy bieg to popis Holenderek, prowadzonych przez znakomitą Femke Bol, ale nasze reprezentantki również stanęły na wysokości zadania. Po trzech zmianach – Kiełbasińskiej, Baumgart-Witan i Święty-Ersetic – były na czwartym miejscu. Znakomicie pobiegła jednak Kaczmarek, wyprowadzając sztafetę na drugą pozycję. Trzecie miejsce zajęły Brytyjki.

REKLAMA

Srebro mistrzostw Europy wywalczyła także nasza kobieca sztafeta 4 x 100 m. W finałowym składzie były dwie reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego – kpr. Marika Popowicz-Drapała i st. szer. Anna Kiełbasińska. Stawkę uzupełniły Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska. Ta ostatnia zaczęła bardzo mocno. Później swoje zrobiły st. szer. Kiełbasińska i kpr. Popowicz-Drapała. Bieg doskonale zakończyła Ewa Swoboda, finiszując jako druga i zapewniając polskiej sztafecie srebrny medal. Wygrały Niemki, brąz zdobyły Włoszki. Nasze reprezentantki medal okrasiły nowym rekordem Polski, który od niedzieli wynosi 42.61.

Wyśmienite wieści płynęły przez cały weekend z toru kajakowego. Tam też liczyliśmy na dobre starty żołnierzy-sportowców, którzy wywiązali się ze swoich zadań znakomicie. Multimedalistkami zostały szer. Anna Puławska i szer. Karolina Naja. Najpierw w znakomitym stylu wywalczyły złoty medal w olimpijskiej konkurencji K-2 500 m, pokonując Belgijki i Niemki. Szer. Puławska, dwukrotna medalistka ostatnich igrzysk olimpijskich, okazała się również bezkonkurencyjna w rywalizacji jedynek na tym samym dystansie. To nie był jednak koniec dobrych startów naszych kajakarek, bo kolejne złoto udało się wywalczyć w konkurencji K4 500 m. Polki w składzie z trzema reprezentantkami CWZS: szer. Anną Puławską, szer. Karoliną Nają i st. szer. Dominiką Putto nie dały szans swoim rywalkom, wygrywając z ponad 2,5-sekundową przewagą nad Dunkami i jeszcze większą nad Węgierkami.

Niewiele do złota zabrakło natomiast naszym reprezentantkom w nieolimpijskiej konkurencji K2 200 m. St. szer. Dominika Putto i szer. Katarzyna Kołodziejczyk wywalczyły w Monachium srebro, przegrywając zaledwie o 0,216 s z Węgierkami. Nasz reprezentantki wyprzedziły natomiast na finiszu Niemki.

W sumie reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego zdobyli podczas multidyscyplinarnych Mistrzostw Europejskich w Monachium 15 medali. Oprócz weekendowych zdobyczy żołnierzy-sportowców złoto w rzucie młotem wywalczył mar. Wojciech Nowicki. Dwa medale – złoty w maratonie indywidualnie i brązowy w drużynie – zdobyła st. mar. Aleksandra Lisowska. Srebro w siedmioboju wywalczyła szer. Adrianna Sułek. Ze srebrem na 400 m z Monachium wraca również szer. Natalia Kaczmarek, po brąz na tym samym dystansie sięgnęła zaś st. szer. Anna Kiełbasińska. Na najwyższym stopniu podium stanęła również szer. Aleksandra Mirosław, wygrywając rywalizację we wspinaczce sportowej na czas. Srebro w kolarstwie torowym w konkurencji keirin wywalczyła z kolei szer. Urszula Łoś.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: The Canadian Press/Associated Press/East News. CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
 
Siedemnastka gotowa na Liban
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
F-15 przyleciały do Łasku
Artyleria na Marsie
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Ryzykowna gra ajatollahów
Dodatek za ochronę granicy
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy wymiar sił powietrznych
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Ogień z Abramsów
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Pioruny dla Norwegii
Zostań szeregowym zawodowym!
Polsko-koreańska debata
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Kolejne Rosomaki WEM
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Pioruny w linii
Ukraina otrzyma Patrioty?
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Polski duch w Londynie
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
„Albatros” pisze swoją historię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
NATO pozostaje w gotowości
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Śladem profesjonalistów
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Upadek mitu mocarstwa
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Abramsy w porcie
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
W Sejmie o Patriotach
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Włoskie Air Policing w Polsce
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Koreański sprzęt już w Polsce
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Abrams: początek historii
Narada byłych szefów BBN-u
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Noc, która przeszła do narodowej legendy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO