moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obchody 79. rocznicy zbrodni wołyńskiej

W Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 79. rocznicy zbrodni wołyńskiej. – To trudne, ale prawda musi być jasno i mocno wypowiedziana – mówił prezydent Andrzej Duda i podkreślił, że zemsta nie przyniesie korzyści żadnemu z narodów. W rocznicowych obchodach uczestniczyli także premier Mateusz Morawiecki i Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej został ustanowiony przez Sejm w 2016 roku. Jest obchodzony 11 lipca w nawiązaniu do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to ukraińscy nacjonaliści zaatakowali 99 polskich wsi i osad. Podczas tzw. krwawej niedzieli zamordowali oni kilka tysięcy Polaków. W poniedziałek w Warszawie odbyły się uroczystości rocznicowe. Wzięli w nich udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i – po raz pierwszy w historii obchodów – ukraiński ambasador.

– To dla nas, Polaków, trudny czas – mówił prezydent Andrzej Duda i przypomniał, że w lipcu 1943 roku dochodziło do licznych aktów przemocy wobec Polaków mieszkających na Wołyniu, wschodnim regionie ówczesnej okupowanej przez Niemców Rzeczypospolitej, a kulminacja tych zbrodni nastąpiła 11 lipca. Prezydent przypomniał, że wówczas życie straciło ponad sto tysięcy Polaków, przy czym na Wołyniu liczbę ofiar szacuje się na 40–60 tysięcy. – Doszło do zbrodni, która w istocie była ludobójstwem, bo jej celem było dokonanie czystki etnicznej, oczyszczenie tamtej ziemi z mniejszości polskiej – mówił prezydent. – Dziś bardzo ciężko nam to zrozumieć i wytłumaczyć sobie, jak to było możliwe. Jakie żywioły zostały rozbudzone w duszach, że ludzie ludziom mogli zgotować taki los – mówił Duda. Przyznał też, że debata o zdarzeniach, do jakich doszło na Kresach, jest trudna dla obu narodów. – Dla nas to temat niezwykle bolesny, domagający się powiedzenia prawdy, dla Ukraińców trudny, bo przede wszystkim niezwykle wstydliwy – wyjaśnił i zauważył, że sprawcy zbrodni „dla nas byli mordercami, dla Ukrainy byli bohaterami i często ginęli z rąk sowieckich, walcząc o niepodległe państwo”. – Jakże to trudne, ale prawda musi być jasno i mocno wypowiedziana – mówił.

Zwierzchnik sił zbrojnych zaznaczył także, że Polakom „nigdy nie chodziło i nie chodzi o zemstę”. – To, co dziś dzieje się między Polakami a Ukraińcami, jest najlepszym dowodem, że nie chodzi o zemstę. Nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była rzeź wołyńska, a jednak przyjmują Ukraińców pod swój dach, niosą pomoc całemu narodowi i państwu – mówił Andrzej Duda. – Na tym stole, między naszymi narodami, gdzie tyle razy leżał karabin, położony został chleb, a ręka została wyciągnięta, by pomóc. I ona została przyjęta z wdzięcznością i łzami – przekonywał. Polski prezydent przestrzegał, że jedynym beneficjentem zemsty za wydarzenia z 1943 roku „będzie ten, który teraz usiłuje Ukrainie odebrać wolność i ziemię, niepodległość i marzenie o wolnym, silnym, niepodległym państwie, jakie przez lata realizowali”.

Andrzej Duda poinformował, że prezydent Wołodymyr Zełenski, skierował właśnie dziś do Rady Najwyższej Ukrainy projekt ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu w Ukrainie. – Dzisiaj można widzieć w tym sytuację odwrotną do tamtej, gdy Polaków usiłowano się za wszelką cenę pozbyć, także zabierając im życie. Dzisiaj Ukraina przez ten akt i gest prezydenta składa symboliczne zaproszenie, jesteście tutaj na szczególnych prawach witani. Niech to też będzie dla nas jakiś znak w tych wszystkich sprawach, o których często mówić trudno – podkreślił.

Polski prezydent mówił również o potrzebie godnego upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. – Chcemy móc pomodlić się na grobach naszych najbliższych, rodaków, wskazanych z imienia i nazwiska – mówił i zapewnił, że Ukraińcy mogą liczyć na podobną inicjatywę ze strony Polski. – Chcemy zaoferować to samo, aby i tam, gdzie na naszej ziemi pochowani są Ukraińcy, też był grób. Nie będzie ich tyle, co na Wołyniu. Ale nie licytujmy się na liczby – mówił.

O konieczności dążenia do prawdy o wydarzeniach z 1943 roku wspomniał także premier Mateusz Morawiecki. – Nie spocznę, dopóki nie znajdziemy ostatniego grobu, ostatniego miejsca pochówku zamordowanych z Wołynia i całych Kresów Wschodnich. Ta rzeczywistość musi zostać odkryta – podkreślił szef rządu. Morawiecki zauważył, że stoimy przed możliwością przełamania niechęci i nienawiści, to szansa, której nie możemy zmarnować, bo kolejne pokolenia nam tego nie wybaczą. – Wierzę, że płyty nagrobne przypominające o tamtych czasach staną się płytami pojednania. I krew dzisiaj oddawana przez Ukraińców na froncie walki z nacjonalistyczną Rosją, z ruskim mirem, będzie także krwią pojednania między naszymi narodami – przekonywał Morawiecki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Armia Andersa w operacji „Honker”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Rajd ku czci saperów
Wojskowe Oscary przyznane!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Orzeł dla bohaterów
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO