moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historia wraca do Rembertowa…

Wojsku potrzebna jest głęboka teoretyczna refleksja dotycząca współczesnych wyzwań związanych z różnymi aspektami bezpieczeństwa, szczególnie bezpieczeństwem militarnym. Powinna ona być wielostronna i interdyscyplinarna, ale też osadzona w ogólnej perspektywie, aby właściwie spoglądać na człowieka, świat i historię. Powinna także, zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i na użytek praktyków – wskazać, jak najskuteczniej posługiwać się instrumentami siły militarnej, w tym wywiadem i kontrwywiadem. To właśnie dlatego powstał na Akademii Sztuki Wojennej nowy kierunek studiów – historia. Zapraszamy tegorocznych maturzystów do podjęcia tych studiów i zapoznania się z ofertą Akademii na stronach uczelni. Rekrutacja na ten kierunek już trwa! Historia wraca do Rembertowa!

Akademia Sztuki Wojennej (ASzWoj) jest najwyższej rangi uczelnią wojskową – w jej murach kształcą się studenci cywilni i doskonalą oficerowie. Zachowując dziedzictwo pokoleń, ASzWoj wytycza nowe kierunki rozwoju myśli wojskowej przez prowadzenie innowacyjnych badań, wysoką jakość kształcenia oraz wykorzystanie współczesnej wiedzy i praktyki sztuki wojennej, odpowiadając tym samym na obecne i przyszłe potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (SZRP).

Misja Akademii obejmuje prowadzenie badań naukowych oraz przygotowanie wykwalifikowanych kadr na potrzeby Sił Zbrojnych RP i systemu obronnego państwa. Uczelnia realizuje ją, opierając się na najwyższych wartościach etycznych i obywatelskich, takich jak dążenie do prawdy, szacunek dla wiedzy, patriotyzm, rzetelność, otwartość na nowe idee i poszanowanie człowieka.

Działalność powstałego w 2019 roku Instytutu Historii Wojskowej (IHW) ma charakter interdyscyplinarny. Jest ona ukierunkowana na zagospodarowanie istotnych dla bezpieczeństwa państwa obszarów poszukiwań i kształcenia. Leżą one na styku historii – pojmowanej jako nauka o dziejach państwa, narodu, społeczeństwa i o procesach ich rozwoju, politologii – postrzeganej jako nauka o teorii polityki, myśli społeczno-politycznej, nauk o państwie i systemach politycznych – oraz nauk o bezpieczeństwie postrzeganych jako sposób wykorzystania wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, w tworzeniu instytucji stojących na straży bezpieczeństwa państwa. Podejmowane wysiłki badawcze i dydaktyczne mają pomóc w wytropieniu tych wątków, które w szybko zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa pomogą utkać nowe, autentyczne historycznie i przydatne praktycznie, konstrukcje. Akademia dążyć będzie również do rzeczywistego powrotu do prowadzenia zaawansowanych studiów historycznych przez uczelnie wojskowe.

Należy pamiętać, że siły zbrojne stanowią bardzo szczególny element struktur państwowych. Wyjątkowości nadają im cztery cechy, które wyraźnie je wyodrębniają. Posiadają monopol na broń i stosowanie przymusu. Charakteryzują się solidarnością zespołową i specjalnym zestawem wartości opartym na patriotyzmie, honorze i miłości do ojczyzny. To także „ścisła organizacja” i „bezwzględna dyscyplina”, z jasno określoną hierarchią stopni i kulturą bezwarunkowego podporządkowania się poleceniom i rozkazom. Przy tym, jak to zaznacza Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Siły Zbrojne RP znajdują się poza polityką i wszelkimi sporami wewnątrz państwa, mają zapewniać jego bezpieczeństwo i bronić interesu narodowego. Zachowują neutralność w sprawach politycznych oraz podlegają cywilnej i demokratycznej kontroli. Tak też powinna być badana, także w Akademii Sztuki Wojennej, ich historia.

Podstawowym argumentem za utworzeniem nowego kierunku studiów – historia – w Akademii Sztuki Wojennej, na które rozpoczęła się już rekrutacja, była konieczność kształcenia i zatrudniania przez instytucje państwowe kadr dysponujących wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami z zakresu historii, działań analityczno-informacyjnych i archiwistyki oraz bezpieczeństwa, zarządzania wiedzą i informacją. Stąd proponowane studentom specjalności: historia wojskowa, historia służb specjalnych i archiwistyka.

Podczas studiów nasi studenci otrzymają zarówno pogłębioną wiedzę teoretyczną, jak i specjalistyczną wiedzę praktyczną. W związku z misją Akademii Sztuki Wojennej – kształceniem kadr dla systemu obronności i bezpieczeństwa narodowego, a w szczególności na potrzeby Sił Zbrojnych RP – studenci kierunku historia uzyskają kompleksowe wykształcenie w zakresie historii powszechnej, historii Polski, historii wojskowej, wybranych przedmiotów humanistycznych oraz wiedzę warsztatową przydatną w obszarze archiwistyki, bezpieczeństwa, zarządzania wiedzą i informacją.

Absolwent studiów na kierunku historia w Akademii Sztuki Wojennej posiądzie wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, które pozwolą mu dobrze odnaleźć się na rynku pracy zarówno w środowisku cywilnym, jak i na stanowiskach w Siłach Zbrojnych RP i innych organach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Z uwagi na specjalistyczną znajomość zagadnień związanych z historią, działaniami analitycznymi, zarządzaniem informacją i wiedzą absolwent będzie predysponowany do ubiegania się o przyjęcie do instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe.

Nowe studia są naturalną kontynuacją dotychczasowych działań Akademii i wzmocnieniem trendu w rozwoju uczelni zgodnego z założeniami jej strategii. Kierunek historia przyczyni się z pewnością do realizacji strategicznych celów Akademii Sztuki Wojennej, takich jak umacnianie jej pozycji w systemie edukacji wojskowej w środowiskach krajowym, europejskim i sojuszniczym, utrwalanie i rozwijanie tradycji wojskowych oraz wartości patriotycznych, dążenie do osiągania najwyższych standardów w nauce i prowadzenie innowacyjnych badań naukowych.

dr Józef Kozłowski , dyrektor Instytutu Historii Wojskowej ASzWoj

autor zdjęć: ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Front przy biurku
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Charge of Dragon
Rakiety dla Jastrzębi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO