moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hakerzy kontra cyberwojownicy

Wirtualna przestrzeń natowskiego kraju staje się celem cyberprzestępców. Zagrożone są sieci teleinformatyczne, systemy wojskowe, przemysłowe i bank centralny. W ciągu trzech dni hakerzy przypuścili ponad 8 tys. ataków. Do akcji wkracza cyberwojsko. Tak wyglądał scenariusz natowskich ćwiczeń Locked Shields 2022, podczas których polsko-litewska drużyna zajęła drugie miejsce.

Locked Shields są największymi międzynarodowymi ćwiczeniami dotyczącymi cyberobrony, podczas których rywalizują ze sobą zespoły z NATO i państw partnerskich. Drużyna niebieska broni przestrzeni wirtualnej, którą atakują czerwoni. Gra prowadzona jest na żywo, a jej uczestnicy natychmiast reagują na wszystkie zmiany zachodzące w cyberświecie. Coroczne ćwiczenia od 2010 roku organizuje Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence CCDCOE). – Locked Shields to wyjątkowa okazja do przećwiczenia ochrony krajowych, cywilnych i wojskowych systemów informatycznych oraz infrastruktury krytycznej. Uczestnicy są poddawani silnej presji, a cyberataki są bardzo intensywnie prowadzone – powiedział otwierając tegoroczną edycję ćwiczeń Ian West, szef NATO Cyber Security Center.

Scenariusz ćwiczeń zakładał prawdziwą cyberapokalipsę. Berylia, państwo znajdujące się w sojuszniczych strukturach, zmaga się ze zmasowanym cyberatakiem. – Wtedy do akcji wchodzi zespół RRT (Rapid Reaction Team) i robi wszystko, by odzyskać kontrolę nad kluczowymi systemami informatycznymi zaatakowanego państwa – wyjaśnia płk Grzegorz Wielosz, szef Oddziału Współpracy Międzynarodowej Dowództwa Komponentu WOC, rzecznik prasowy  Dowództwa Komponentu WOC. Podczas trzydniowych ćwiczeń przeprowadzono ponad 8 tysięcy ataków na niemal 6 tysięcy systemów wirtualnych. Środowisko, w którym operowali żołnierze składało się z tysięcy hostów, systemów i aplikacji. – To obiekty infrastruktury sieciowej i telekomunikacyjnej, popularnych systemów użytkowych, rozwiązania serwerowe, ale też krytyczna infrastruktura przemysłowa, bank centralny, systemy bojowe, np. przeciwlotnicze, a także satelita wojskowy. Wszystko to ma swoje realne odwzorowanie w sprzęcie i oprogramowaniu – opowiada Wielosz.

W składzie polsko-litewskiej drużyny znaleźli się zarówno „weterani” ćwiczeń Locked Shields z ośmioletnim stażem, jak i osoby, dla których był to debiut. – Wszyscy zawodnicy z wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz instytucji współpracujących przed ćwiczeniami przeszli skomplikowany cykl przygotowań, który trwał kilka miesięcy. W tym czasie były prowadzone ćwiczenia wewnętrzne, testowane też były procedury – mówi płk Grzegorz Wielosz. Polsko-litewski zespół wspierali cywilni eksperci z administracji rządowej, uczelni, służb i instytucji rządowych. Ponad 100-osobowym zespołem dowodził oficer z Dowództwa Komponentu WOC, który od siedmiu lat bierze udział w ćwiczeniach Locked Shields.

 


Czlonkowie zespołu, który miał powstrzymać cyberataki, współpracowali zdalnie z wielu lokalizacji. Poszczególne komórki operowały zarówno z Polski jak i z Litwy. W skład zespołu wchodziły osoby odpowiedzialne za sztab, monitorowanie systemów, reagowanie na incydenty komputerowe, rozwiązywanie zadań dotyczących prawa oraz informacji medialnych. Do ich zadań należało też zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania banku centralnego. Praca nad bezpieczeństwem banku była całkowitą nowością, bo do tej pory żołnierze nie mierzyli się z takimi wyzwaniami. – W dużym skrócie w tym zadaniu chodziło o utrzymanie ciągłości działania systemów transakcyjnych. Celem broniących była również ochrona przed próbami wyprowadzenia środków z systemu bankowego – wyjaśnia oficer.

Jak wyglądają cyberćwiczenia? – Przede wszystkim odbywają się one wyłącznie w cyberprzestrzeni – mówi płk Wielosz. Intensywność ćwiczeń jest tak duża, że – jak zauważają uczestnicy – czas na posiłki bywa jedyną chwilą powrotu do rzeczywistości. – Oczywiście jemy przed komputerem – przyznają żołnierze. Mało czasu jest także na sen.

Podczas rozwiązywania cyberproblemów niezbędna jest odpowiednia komunikacja. – Nie siedzimy wszyscy obok siebie i nie ma możliwości „klepnięcia kogoś w ramię”, jeśli nie reaguje. Nie wiadomo również czy osoba, z którą korespondujemy nie jest aktualnie zajęta jakąś ważniejszą czynnością. A zazwyczaj jest... – mówi dowódca połączonego  polsko-litewskiego zespołu. Tymczasem przeciwnik ma zawsze czas na atak. – Terminy są znane wyłącznie atakującemu. Ale właściwie nie ma to większego znaczenia, gdyż ataków są tysiące i trwają cały czas – wyjaśnia oficer. Nocą natomiast broniący się nie mogą wykonywać żadnych czynności, natomiast dla atakujących to czas na odtworzenie zdolności bojowych i przygotowanie nowych ataków. – Co dokładnie robi „Red Team” przyciśnięty do muru przez sprawną obronę zespołu „Blue Team”, nigdy się nie dowiemy – dodaje z uśmiechem dowódca zespołu.

Uczestnicy ćwiczeń Locked Shield mówią o ogromnej presji, która towarzyszy im w czasie wykonywania zadań. – Wynika to z bardzo dużej dynamiki ćwiczeń, ambicji zawodników, ale też ze świadomości, że nawet niewielki błąd może spowodować, że zadanie nie zostanie wykonane, a przeciwnik osiągnie swoje cele i doprowadzi do całkowitego chaosu w bronionym państwie. Zniweczy to miesiące przygotowań do ćwiczeń, ale przede wszystkim będzie oznaczać porażkę, która w realnym życiu kosztowałaby życie i zdrowie wielu ludzi, znaczne straty finansowe, a w skrajnym przypadku doprowadziłoby nawet do upadku państwa i zajęciu go przez agresora – przekonuje płk Grzegorz Wielosz.

Rywalizację wygrała drużyna z Finlandii, drugie miejsce zajęła drużyna polsko-litewska, trzecie drużyna estońsko-gruzińska.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Przysięga w Limanowej
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pokazali bojowego ducha
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ameryka daje wsparcie
WAM wraca po latach
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podróż po AWACS-ie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO