moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cyfrowe serce armii

Minister obrony Mariusz Błaszczak powołał dziś nowy komponent sił zbrojnych, czyli wojska obrony cyberprzestrzeni. Podczas konferencji w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie szef MON-u wręczył nominację na dowódcę tych wojsk. Został nim gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

– Konsekwentnie wzmacniamy zdolności obronne Wojska Polskiego w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a uwieńczeniem tego procesu jest utworzone dziś Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – mówił we wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas konferencji w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Szef MON-u dodał, że w XXI wieku ataki cybernetyczne stały się jednym z narzędzi agresywnej polityki m.in. naszego wschodniego sąsiada. Podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku Sojusz potwierdził, że obrona cyberprzestrzeni należy do podstawowych zadań kolektywnej obrony NATO.

 

W odpowiedzi na wyzwania i zagrożenia związane z rozwojem nowych technologii w lutym 2019 roku w ramach programu cyber.mil.pl minister obrony zatwierdził koncepcję organizacji WOC i rozpoczął tworzenie tego komponentu sił zbrojnych. W 2019 roku powołano Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, konsolidując Centrum Kryptologii i Inspektorat Informatyki MON. Powstała jednostka ekspercka MON odpowiedzialna za bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni i systemów IT wykorzystywanych przez resort obrony.


Film: MON

Ponadto, jak przypomniał minister Błaszczak, w ramach budowania wojsk obrony cyberprzestrzeni m.in. utworzono Szkołę Podoficerską „Sonda” w Zegrzu kształcącą specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne przy WAT, a w wojskach obrony terytorialnej utworzono zespół działań cyberprzestrzennych. Trzykrotnie zwiększono też liczbę miejsc na uczelniach wojskowych na kierunkach związanych m.in. z informatyką, kryptologią czy cyberbezpieczeństwem. Zgodnie z koncepcją MON-u do 2025 roku mury wojskowych uczelni opuści ponad 2 tys. oficerów związanych z tymi specjalnościami.

– Dziś powołujemy do życia dowództwo WOC, ściśle zintegrowane z NCBC – mówił minister, mianując na dowódcę nowego komponentu polskich sił zbrojnych gen. bryg. Karola Molendę, dyrektora NCBC. – WOC są niezbędnym elementem współczesnej armii i odpowiedzią na zagrożenia związane z nowymi technologiami – mówił nowy dowódca. Podkreślił, że podlegli mu żołnierze – eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT – cały czas czuwają nad bezpieczeństwem systemów obrony narodowej i polskiej cyberprzestrzeni. – Działamy niczym cyfrowe serce armii – mówił gen. Molenda.

Według koncepcji MON-u formowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni zakończy się do 2024 roku i wówczas będą one zdolne do prowadzenia w cyberprzestrzeni pełnego spektrum działań: obronnych, rozpoznania oraz aktywnych działań ofensywnych.

W resorcie obrony opracowano też kolejną edycję programu podnoszącego zdolności MON-u w zakresie cyberprzestrzeni, czyli „Cyber.mil 2.0”. – Zaplanowane w jego ramach projekty będą realizowane przez następne trzy lata – podał Tomasz Zdzikot, przewodniczący społecznego zespołu doradców MON-u ds. cyberbezpieczeństwa. Wśród tych projektów znalazły się m.in.: utworzenie przy NCBC Centrum Połączonych Operacji w Cyberprzestrzeni, budowa największego w Europie „cyberpoligonu”, zaangażowanie w projekty cyber żołnierzy rezerwy, powstanie programu wspierającego kierunki związane z cyberobroną na cywilnych uczelniach wyższych czy też nawiązanie współpracy ze środowiskiem e-sportu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Kajakarze i wioślarze na podium
„Umieram jak Polak”
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sztandar dla cyberwojsk
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Pokazali swoją siłę
Ameryka daje wsparcie
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Mistrzowie Spike`ów
Gortat Team vs drużyna NATO
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Inwestycja potrzebna jak tlen
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Eurosatory 2024 idą na rekord
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Policjanci szkolą wojsko
Trzy miecze pokoju
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Spadochroniarze w operacji TALO
Plan na szczyt
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zaprojektuj mural o powstaniu
Podróż w ciemność
Przesmyk w grze
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Czarownice” nad Londynem
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Latający radar
Docenić „misjonarzy”
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
AW149 wkrótce „made in Poland”
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Dzień, który zmienił bieg wojny
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
„Osiodłać krowę”
Koszykarskie święto w Łodzi
Wkrótce certyfikacja WOT-u
AWACS-y dostarczone
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Equipment Tailored to the Needs
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO