moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyfrowe serce armii

Minister obrony Mariusz Błaszczak powołał dziś nowy komponent sił zbrojnych, czyli wojska obrony cyberprzestrzeni. Podczas konferencji w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie szef MON-u wręczył nominację na dowódcę tych wojsk. Został nim gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

– Konsekwentnie wzmacniamy zdolności obronne Wojska Polskiego w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a uwieńczeniem tego procesu jest utworzone dziś Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – mówił we wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas konferencji w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Szef MON-u dodał, że w XXI wieku ataki cybernetyczne stały się jednym z narzędzi agresywnej polityki m.in. naszego wschodniego sąsiada. Podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku Sojusz potwierdził, że obrona cyberprzestrzeni należy do podstawowych zadań kolektywnej obrony NATO.

 

W odpowiedzi na wyzwania i zagrożenia związane z rozwojem nowych technologii w lutym 2019 roku w ramach programu cyber.mil.pl minister obrony zatwierdził koncepcję organizacji WOC i rozpoczął tworzenie tego komponentu sił zbrojnych. W 2019 roku powołano Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, konsolidując Centrum Kryptologii i Inspektorat Informatyki MON. Powstała jednostka ekspercka MON odpowiedzialna za bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni i systemów IT wykorzystywanych przez resort obrony.


Film: MON

Ponadto, jak przypomniał minister Błaszczak, w ramach budowania wojsk obrony cyberprzestrzeni m.in. utworzono Szkołę Podoficerską „Sonda” w Zegrzu kształcącą specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne przy WAT, a w wojskach obrony terytorialnej utworzono zespół działań cyberprzestrzennych. Trzykrotnie zwiększono też liczbę miejsc na uczelniach wojskowych na kierunkach związanych m.in. z informatyką, kryptologią czy cyberbezpieczeństwem. Zgodnie z koncepcją MON-u do 2025 roku mury wojskowych uczelni opuści ponad 2 tys. oficerów związanych z tymi specjalnościami.

– Dziś powołujemy do życia dowództwo WOC, ściśle zintegrowane z NCBC – mówił minister, mianując na dowódcę nowego komponentu polskich sił zbrojnych gen. bryg. Karola Molendę, dyrektora NCBC. – WOC są niezbędnym elementem współczesnej armii i odpowiedzią na zagrożenia związane z nowymi technologiami – mówił nowy dowódca. Podkreślił, że podlegli mu żołnierze – eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT – cały czas czuwają nad bezpieczeństwem systemów obrony narodowej i polskiej cyberprzestrzeni. – Działamy niczym cyfrowe serce armii – mówił gen. Molenda.

Według koncepcji MON-u formowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni zakończy się do 2024 roku i wówczas będą one zdolne do prowadzenia w cyberprzestrzeni pełnego spektrum działań: obronnych, rozpoznania oraz aktywnych działań ofensywnych.

W resorcie obrony opracowano też kolejną edycję programu podnoszącego zdolności MON-u w zakresie cyberprzestrzeni, czyli „Cyber.mil 2.0”. – Zaplanowane w jego ramach projekty będą realizowane przez następne trzy lata – podał Tomasz Zdzikot, przewodniczący społecznego zespołu doradców MON-u ds. cyberbezpieczeństwa. Wśród tych projektów znalazły się m.in.: utworzenie przy NCBC Centrum Połączonych Operacji w Cyberprzestrzeni, budowa największego w Europie „cyberpoligonu”, zaangażowanie w projekty cyber żołnierzy rezerwy, powstanie programu wspierającego kierunki związane z cyberobroną na cywilnych uczelniach wyższych czy też nawiązanie współpracy ze środowiskiem e-sportu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kadeci na poligonie
 
Pamięć o pomordowanych
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Drogi do wolności
Brytyjscy piloci w Polsce
Polska rozdarta przez okupantów
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
RBN o rezultatach szczytu NATO
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Raki dla podhalańczyków
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Podchorążowie AWL ślubowali
Buzdygany wręczone!
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Śladem profesjonalistów
WOT świętuje sześciolecie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Lecimy F-35
Polsko-koreańskie rozmowy
Unijna pomoc dla Ukrainy
16 Dywizja świętuje
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Brązowa czwórka podwójna
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wojskowe kontrakty w USA
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Szef MON-u o planach obrony kraju
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Armia rosyjska wychodzi z Polski
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Wyższe diety za służbę na granicy
Nowy pancerz dla Borsuka
Plan misji „Air Defender”
Ekspresowa pomoc
AWL, czyli renoma budowana latami
Szwedzi na „Czernickim”
Odliczanie do przysięgi
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Trening na awaryjnym lotnisku
Przysięga w Kolnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Jak gasło powstanie
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Abramsy jadą na ukraiński front
Tak rodziła się konspiracja
Z pułku w brygadę
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO